خلاصه تحلیل بازار بورس در هفته منتهی به ۱ شهریور

0
265

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۵ مرداد ماه ۹۶، شاخص کل با ۷۸۰ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۲۵۴۲ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۷۲۱ واحد افزایش به رقم ۵۷۸۹۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۸۷۴ واحد افزایش عدد ۱۷۹۵۹۴ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱.۲ درصد و ۰.۴۸ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ کاری هفته چهارم مردادماه ۹۶، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۷۴۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۴ درصد افزایش یافته است.
شاخص کل بورس با رشد یک درصدی برای سومین هفته متوالی صعودی شد. تداوم رشد قیمت جهانی کالاها، افزایش تدریجی نرخ دلار و کاهش ریسک‌های سیاسی عوامل حمایت از شاخص در هفته‌های اخیر بودند. به‌صورتی که رشد ۲۱ درصدی ارزش و ۲۹ درصدی حجم معاملات نسبت به هفته پیش از آن رقم خورد. روز پنج‌‌شنبه و جمعه رشد قیمت مس تا سقف ۶۷۴۰ دلار، روی تا سقف ۳۱۳۷ دلار و نوسان آلومینیوم بالاتر از سطح ۲۱۱۰ دلاری رقم خورد. سیاست‌های دولت چین برای مقابله با آلودگی هوا، کاهش عرضه فولاد و آلومینیوم و چشم‌انداز ممنوعیت واردات قراضه مس در کنار رشد تقاضای این کشور، عوامل حمایت از فلزات اساسی هستند. همچنان اجرایی شدن کاهش نرخ سود بانکی و ترغیب سرمایه‌گذاران به ورود به بازار سهام، ریسک پایداری قیمت جهانی کالاها و نزدیک شدن به زمان تسویه اعتباری‌ها می‌توانند بر شاخص اثرگذار باشند.
وضعیت شاخص های بورس

• سرانجام در هفته گذشته بانک مرکزی دستورالعمل جدید پرداخت سود به سپرده‌ها را که در ماه‌های گذشته به تصویب رسانده بود، ابلاغ کرد. بر این اساس بانک‌ها حق ندارند سود علی‌الحساب سالانه بیش از ۱۵ درصدی را به سپرده‌های خود پرداخت کنند و سودی مازاد بر این مقدار در پایان سال و پس از محاسبه میزان سودآوری بانک به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود. به نظر می‌رسد اعتراضات سال‌های اخیر جامعه سهامداران بانک‌های خصوصی درخصوص زیان قابل توجه سهامداران در برابر سودهای کلانی که به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود در اتخاذ این سیاست از سوی بانک مرکزی بی‌تاثیر نبوده است. در نگاه اول کاهش این‌چنینی نرخ سود در بازار پول تفاوت چندانی با توافقات بی‌ثمر سال‌های گذشته بانک‌ها برای کاهش نرخ سود نداشته و احتمال عملی شدن آن نیز ضعیف به نظر می‌رسد. با این حال به نظر می‌رسد تصمیم مدیران بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود این بار بسیار جدی‌تر از قبل بوده و برخورد با بانک‌های متخلف از موارد مطرح‌شده برای مقابله با پرداخت نرخ بالای سود است. گام‌های مثبتی مانند ساماندهی موسسات غیرمجاز که در سال‌های گذشته بخش قابل توجهی از نقدینگی کشور را با نرخ‌های بسیار بالا جلب کرده بودند، برداشته شده است. علاوه بر این به نظر می‌رسد بانک مرکزی با دخالت در بازار بین بانکی در کاهش نرخ سود تلاش کند. با این حال همچنان پایبندی بانک‌ها، تردیدها را در کاهش واقعی نرخ سود نگه داشته است. کارشناسان نرخ بالای سود را ناشی از وضعیت نامناسب مالی بانک‌ها عنوان کرده و معتقدند تا حل نشدن این بحران نباید به کاهش واقعی نرخ سود امید چندانی داشت.
• در حالی اواخر سال گذشته اخذ یک تصمیم نادرست از سوی مقام سیاست‌گذار موجب توقف انتشار اوراق جدید در بازار بدهی شد که آن‌سو‌تر، بازارهای غیرمجاز به دادوستد اوراقی مشابه تحت عنوان «سخاب» آن هم با سودهای به مراتب بالاتر پرداختند. موضوعی با اهمیت که در صدر سخنان وزیر جدید اقتصاد در مراسم معارفه قرار گرفت و مقرر شد از این پس، از انتشار اوراق بدهی خارج از بازار سرمایه ممانعت شود. در این میان ورود این اوراق به بازار سرمایه علاوه بر اینکه به موجب افزایش شفافیت زمینه کاهش نرخ سود را فراهم می‌آورد، عاملی در جهت توسعه بازار بدهی و عمق‌بخشی هر چه بیشتر به بازار سرمایه خواهد شد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

• در هفته های اخیر قیمت مس و دیگر فلزات پایه رشد کرده و قیمت مس به سطح ۶۶۰۰ دلار در هر تن که بالاترین میزان در سه سال اخیر بود رسید البته روز سه شنبه شاهد کاهش قیمت ها بودیم. سیگنال های تکنیکی سبب شده سفته بازها و صندوق ها سرمایه گذاری نقدینگی بیشتری وارد بازار کنند. در این میان، به دلیل افزایش قیمت ها، قیمت سهام شرکت های معدنی رشد کرده اما تحلیلگران می گویند عامل جدیدی که سبب شود رشد قیمت ها تا سطح کنونی منطقی جلوه کنده به وجود نیامده و در نتیجه سرمایه گذاران باید خود را برای کاهش قیمت ها آماده کنند.
• روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافتند. تنش های سیاسی در آمریکا از ریسک پذیری سرمایه گذاران کاسته است. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی کاهش یافتند. تنش های سیاسی در آمریکا و عملکرد منفی برخی شرکت های بورسی سبب کاهش ریسک پذیری سرمایه گذران شده است. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا کاهش یافتند. درباره برنامه هایی که ترامپ وعده داده برای رونق اقتصاد آمریکا اجرا کند نگرانی هایی وجود دارد به این معنا که هر روز تعداد بیشتری از سرمایه گذاران به این باور می رسند که او توانایی اجرای این برنامه ها را ندارد.

                                    به ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
وضعیت شاخص های بورس

نظر بدهید