خلاصه تحلیل بازار بورس (هفته منتهی به ۱ دی ماه)

0
490

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۱ دی ماه ۹۵، شاخص کل با ۴۳۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۰۲۵۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۳۸۵ واحد کاهش به رقم ۵۷۱۰۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۴۸۹ واحد کاهش عدد ۱۶۹۹۸۵ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۷ درصد و ۰.۲۹ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۶۰۸۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با ۲۹ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۳۲۶۱ میلیون سهم و حق تقدم در ۱۸۷ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲ درصد و ۱۷ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۱ میلیون برگه اوراق مشارکت به ارزش۱ هزارو ۲۴۸ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۴۴ درصد و ۴۶ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۵ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۵۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۶۴ درصد و ۶۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.

monitoreconomy_stock-3dey95-1

• شاخص کل بورس با افت هفتگی ۰.۵ درصدی برای دومین هفته متوالی نزولی شد. فروکش هیجان در بازارهای جهانی در ماه دسامبر و تشدید نگرانی‌ها نسبت به چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزی-معدنی‌ها (بامعرفی بخش مسکن به‌عنوان عامل ریسک توسط رهبران چین در سال۲۰۱۷ و با تشدید نگرانی از خروج سرمایه با فشار فروش اوراق بدهی این کشور) و شناسایی سود از سوی معامله‌گران پس از رشدهای قابل توجه، فضای اصلاح در این صنایع رقم خورد. همچنان شاهد احتیاط دلار اندکی بالاتر از سطح ۴ هزار تومان نیز هستیم. در شرایط کم‌رمقی بازارهای جهانی با نزدیک شدن به تعطیلات پایان سال، بازگشایی نمادهای متوقف و گزارش‌های ۹ماهه شرکت‌ها می‌تواند بر شاخص اثرگذار باشد؛ با وجود این با توجه به P/E بازار بالاتر از ۷ واحد، (بیشتر از میانگین تاریخی) به نظر می‌رسد عوامل مثبت در سهام پیش‌خور شده است.
• در حالی که بازار سهام روزهای سختی را به لحاظ تجربه رکود می‌گذراند، در دو بازار موازی پول و ارز داخلی هم شرایط نسبتا پرنوسانی حاکم است. در بازار پول، مشکلات شبکه بانکی کماکان در حال اثر‌گذاری بر رشد نرخ‌های سود است. در اتفاقی مهم در این هفته، نرخ موثر سود اوراق خزانه دولتی که از جمله بدهی‌های کوتاه‌مدت محسوب می‌شوند و دارای ریسک نکول نیستند (به سبب پشتیبانی دولت و بانک مرکزی) در بازار سرمایه تا مرز ۲۳ درصد بر مبنای بازدهی سالانه پیش رفت. به این ترتیب، نرخ سود موثر این اوراق در فاصله زمانی کمتر از ۶ ماه بیش از چهار درصد افزایش یافته است. در سطح شبکه بانکی نیز سود پیشنهادی سپرده‌ها بیشتر شده و بسته به مبلغ نرخ‌های بالاتر از ۲۰درصد قابل وصول است. همچنین، افزایش سود سپرده اثر خود را بر نرخ تسهیلات هم گذاشته و بر اساس بررسی‌های میدانی، اینک سپرده مسدودی برای دستیابی به وام ۱۸درصدی که پیش‌تر ۱۵ درصد کل مبلغ وام بود در برخی بانک‌ها به ۲۰ درصد افزایش یافته است. این تنگنای اعتباری با نوساناتی در بازار ارز نیز مقارن شده است. بر این اساس، دلار آزاد در این هفته در مرز روانی ۴ هزار تومان معامله شد تا با نقش بستن ارقامی بالاتر روی تابلوی صرافی‌ها در روز گذشته، نگاه‌ها را به سوی خود جلب کند. با توجه به دخالت عرضه‌کننده موسوم به بازار‌ساز می‌توان به اثر متقابل تلاش برای کنترل نرخ ارز و افزایش نرخ‌های سود پی برد. تزریق ارز، نقدینگی در دسترس را از بازار خارج می‌کند و طبیعتا با کمیاب شدن آن، تقاضا و نرخ دسترسی به آن را افزایش می‌دهد. ترکیب این شرایط برای بورس تهران هم موقعیت متناقضی را به وجود آورده زیرا تضعیف ارزش پول ملی از یکسو سودآوری بخش مهمی از شرکت‌های بورسی را تحت تاثیر مثبت قرار می‌دهد و از سوی دیگر افزایش سود بانکی، برارزش‌گذاری سهام فشار وارد می‌کند. به نظر می‌رسد روند کوتاه‌مدت بازار بستگی زیادی به تعیین سرنوشت این دو عامل متناقض و غلبه یکی بر دیگری در راستای تعیین جهت بورس تهران در مسیر صعودی یا نزولی خواهد داشت.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• در هفته پیش رو تعطیلات سال نو میلادی سبب خواهد شد نوسان ها در شاخص های مالی و قیمت مواد خام اندک باشد. عملا هفته قبل آخرین هفته معاملاتی سال جاری میلادی بود و در آن، رشد شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرک معکوس شد و قیمت بعضی مواد خام از جمله طلا کاهش پیدا کند. البته روند رشد ارزش دلار ادامه یافت. مهم ترین عواملی که در سال آینده میلادی بر رفتار سرمایه گذاران و وضعیت بازارهای مختلف تاثیر خواهد گذاشت عبارت هستند از: استقرار دولت جدید در آمریکا، سیاست های اقتصادی دولت چین، تحولات سیاسی در اروپا و تغییرات قیمت نفت.
• روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ آسیا کاهش یافت البته میزان کاهش زیاد نبود و تحلیلگران معتقدند قرارگرفتن در آستانه آغاز سال جدید میلادی و ابهام هایی که درباره آینده وجود دارد سبب ریسک گریزی سرمایه گذاران شده است. در هفته های اخیر داده های اقتصادی از چین و برخی اقتصادیهای بزرگ آسیایی مثبت بوده و اکنون سرمایه گذاران نگران بروز بحران نیستند اما ابهام هایی درباره آینده به ویژه تعاملات آمریکا و چین در دوران ریاست جمهوری ترامپ وجود دارد. روز جمعه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ اروپا رشد کردند اما حجم معاملات اندک بود و انتظار می رود در هفته پیش رو که اغلب روزهای آن تعطیل است وضعیت بازارهای مالی در اروپا به همیت شکل باشد. در سال آینده میلادی تحولات سیاسی در اروپا اهمیت بالاتری پیدا می کند و ممکن است بانک مرکزی اروپا تغییراتی در سیاست های حمایتی خود ایجاد کند. روز جمعه شاخش های مالی در بورس آمریکا اندکی رشد کردند. خبرهای مثبت از اقتصاد و خوشبینی درباره آینده سبب شده شاخص های مالی در بالاترین میزان خود قرار بگیرند البته اخیرا برخی تحلیلگران نسبت به معکوس رشد روند رشد شاخص های مالی در آینده نزدیک به هشدار داده اند. از دید آنها تحقق وعده های ترامپ درباره کاستن از مالیات ها و اختصاص بودجه به توسعه زیرساخت ها بزودی اتفاق نخواهد افتاد و احتمال دارد موانعی در برابر اجرای این وعده ها ایجاد شود.

monitoreconomy_stock-3dey95-2

نظر بدهید