تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۱۱ اسفند

0
332
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۱۱ اسفند ماه ۹۵، شاخص کل با ۳۷۲ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۷۴۷۵ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۸۰ واحد کاهش به رقم ۵۵۰۲۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۸۱۸ واحد کاهش عدد ۱۶۴۶۸۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۱ درصد کاهش و ۰۹ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۵۰۰ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۱۸ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۴۰۱۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۸۰ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۳۰ درصد کاهش و ۲ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۱ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۷۷۸ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۵۸ درصد و ۵۹ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۲۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۵۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۲۹ درصد و ۴۳ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  • شاخص کل بورس پس از دو هفته صعودی، با افت ۵ درصدی مواجه شد. روز چهارشنبه شاهد بازگشایی ۱۶ نماد بورسی و فرابورسی بودیم. «فملی» با توجه به تعدیل منفی پیش‌بینی سودآوری بیشترین اثر منفی را بر شاخص داشت. تداوم احتیاط در بازار به دلیل انتظار برای فشار فروش حقوقی ها، تداوم روند نزولی نرخ دلار (عامل فشار بر صنایع صادرات‌محور) در کنار تردید در پایداری قیمت جهانی کالاها شاخص را از میانه بهمن به شدت کم‌نوسان کرده است. در روزهای اخیر با وجود رشد شاخص دلار (عامل فشار بر قیمت جهانی کالاها) همچنان نشانه‌های مثبت اقتصادی چین در کنار تداوم اختلالات عرضه و احتمال کاهش ظرفیت تولید کارخانه‌‌ای از جمله تولیدکنندگان زغال سنگ، فولاد، آلومینیوم و کود شیمیایی چین برای مبارزه با آلودگی هوا، سطح مناسب قیمت جهانی کالاها را شاهد هستیم. تداوم این عامل می‌تواند از شاخص حمایت کند.2017-03-04_15-03-20
  • در حالی که دو هفته تا پایان سال باقی مانده است، همچنان کمبود نقدینگی و مشکلات اعتباری درون و بیرون بازار سهام، فشار مضاعفی را به معاملات وارد کرده است. حضور فروشندگان حقوقی در بازار و همچنین لزوم تسویه اعتباری معامله‌گران حقیقی در پایان سال موجب شده است تا قیمت‌ها فرصتی برای عرض اندام پیدا نکنند. در این میان برخی معامله‌گران به امید بازگشت تعادل به بازار پس از پایان اسفند ماه به دنبال خرید سهام ارزنده هستند تا در شروع سال آینده بتوانند از عدم حضور فروشندگان استفاده کنند. در همین حال بازار سهام در خلال روزهای اخیر با بروز شایعاتی درمورد مشکلات اعتباری برخی سرمایه‌گذاران حقیقی مواجه است. دریافت اعتبارهای سنگین از کارگزاری‌ها و نبود سیستم جامع اعتبار‌سنجی مشتریان و توثیق وثایق ناکافی موجب بروز شایعاتی در مورد مشکلات اعتباری تعداد اندکی از شرکت‌های کارگزاری شده است.
  • در روزهای اخیر بخش اعظمی از شرکت‌های بورسی و فرابورسی گزارش‌های پیش‌بینی بودجه سال آینده را روی سامانه کدال قرار داده‌اند (بررسی‌ها نشان می‌دهد ۲۷۰ شرکت بورسی گزارش پیش‌بینی در آمد هر سهم منتهی به سال مالی آینده را منتشر کرده‌اند). گزارش‌هایی که با وجود نگاه محافظه‌کارانه در برآورد سودآوری، اما حکایت از بهبود عملکرد شرکت‌ها در سال مالی آتی دارند. در حال حاضر با توجه به آخرین EPSهای اعلامی شرکت‌های سهامی، P/E بازار در سطح ۷ واحد ایستاده است؛ این در حالی است که در بیش از یک سال گذشته نسبت قیمت بر درآمد بازار سهام در سطوح بالای ۷ واحدی قرار گرفته بود. چشم‌انداز مثبت شرکت‌ها در سال آتی اما نتوانست به رونق فضای معاملاتی بینجامد. باید توجه داشت نیاز به نقدینگی بالای بسیاری از فعالان حقوقی با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و در پاره‌ای از موارد شناسایی سود در میان این معامله‌گران از فروش سهام در دو هفته مانده به پایان سال مالی، زمینه‌ساز افزایش فشار فروش در معاملات هفته گذشته شده است. بخشی از خرید و فروش‌های روزهای اخیر بازار سهام را نیز می‌توان به هیجانات ناشی از پیش‌بینی‌های اولیه شرکت‌ها برای سال آتی ارتباط داد. خرید و فروش‌های شتاب‌زده‌ای که عمدتا از تحلیل درستی برخوردار نبوده و بر موج هیجانات سوار هستند. چرا که به‌طور قطع نمی‌توان اتکای چندانی به گزارش‌های اولین پیش‌بینی‌ها درباره سودآوری شرکت‌ها در سال آینده داشت. درست است که اولین پیش‌بینی‌ها به نوعی منعکس‌کننده وضعیت فعلی شرکت و برنامه‌ها و فروض مدیران آن برای سال آتی است اما تضمینی برای تحقق این فروض وجود ندارد. با وجود این سهامدارانی هستند که با موج‌سواری از گزارش‌های کدال به خیال خود درصدد سرمایه‌گذاری در سهام خوش‌آتیه بوده و در این راستا نقدینگی خود را از دیگر سهام بازار خارج می‌کنند. در این میان اما این خریداران با آگاهی نسبت به نیاز بخش بزرگی از معامله‌گران به نقدینگی در انتظار ورود به سهم‌های مورد نظر در قیمت‌های مناسب‌تری می‌مانند. این موضوع را می‌توان یکی از مهم‌ترین دلایل کم‌نوسانی بازار عنوان کرد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • هفته گذشته سخنرانی ترامپ و سخنانی که جانت یلن رئیس بانک مرکزی آمریکا بیان کرد، تاثیری بزرگ بر بازارهای مختلف داشت. ترامپ در سخنرانی خود در کنگره، همان وعده های قبلی را تکرار کرد و از بیان جزئیات برنامه های خود اجتناب کرد. از آنجا که هنوز مشخص نیست او تا چه حد می تواند به این وعده های امید بخش عمل کند سرمایه گذاران به آنچه او می گوید اطمینان می کنند و به همین دلیل شاهد رشد ساخص های مالی در بازارهای بزرگ هستیم.
  • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافتند. با آنکه ترامپ در سخنرانی خود در کنگره بر اجرای برنامه های حمایتی تاکید کرده بود اما سرمایه گذاران آسیایی در روابط آمریکا و چین نگران هستند. همچنین کاهش قیمت نفت و برخی دیگر از مواد خام سبب شد شاخص های مالی افول کند. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی اندکی کاهش یافتند. اما طی هفته گذشته شاخص های مالی در این قاره رشد کردند. سرمایه گذاران اروپایی در آستانه نشست شورای سیاست گذاری بانک مرکزی اروپا که این هفته برگزار می شود با احتیاز رفتار می کنند. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا اندکی رشد کردند. افزایش قیمت نفت و تاکید ترامپ بر احرای برنامه های حمایتی سبب شد بر ریسک پذیری سرمایه گذاران افزوده شود.2017-03-04_14-56-37

نظر بدهید