خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۱۵ فروردین

0
1256

• در پایان معاملات هفته منتهی ۲۲ فروردین ماه ۹۷، شاخص کل بورس با ۸۶۴ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۶۲۸۷ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۶۶۳ واحد کاهش به رقم ۶۸۰۶۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۵۷۸ واحد کاهش عدد ۲۰۶۷۵۸ واحد را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۱ درصد و ۰.۸ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۰۵۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۳۱۹ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۴۱۹۷ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۰۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۸۱ درصد و ۲۴۲ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۷۲ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۷۳۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۱۰۵۴ درصد و ۱۰۴۲ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بورس با افت هفتگی ۰.۹ درصدی در سطح ۹۶ هزار و ۲۸۷ واحدی ایستاد. تشدید نوسانات بازارهای جهانی، تداوم ریسک خروج آمریکا از برجام و اقدام دولت برای یکسان‌سازی نرخ ارز و تعیین نرخ دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان پس از لمس سقف ۶ هزار تومانی، ریسک‌گریزی معامله‌گران را تقویت کرد. بنابراین ابهام در روند نرخ دلار، نااطمینانی نسبت به نرخ فروش محصولات شرکت‌های صادرات‌محور و فلزی‌ها را که بر اساس نرخ جهانی قیمت‌گذاری می‌شوند رقم زده است. در بازار جهانی، سایه تحریم آمریکا بر شرکت Rusal روسیه (تامین‌کننده ۷ درصد از آلومینیوم جهان) در ۳ روز با رشد بیش از ۱۰ درصدی سقف فوریه ۲۰۱۲ (۲۳۳۹ دلار/تن) را لمس کرد و روی با چشم‌انداز رشد عرضه و تداوم ریسک جنگ تجاری به کف ۴ماهه (۳۱۳۵ دلار/تن) رسید. حمله موشکی آمریکا به سوریه می‌تواند فشار فروش را در بازار سهام تشدید کند.
شاخص کل بورس

• هر چند پس از اعلام نرخ واحد دلار، نامه پیشنهادی وزارت صنعت اعتبار خود را از دست داد با این حال همه آنچه در هفته گذشته اتفاق افتاد، نشان دهنده حاکمیت فضای عدم قطعیت در بورس است. مهم‌ترین‌ دلیل این عدم اطمینان در شرایط کنونی، ابهامات پیش روی روند نرخ دلار است که آن هم به موفقیت یا عدم موفقیت دولت در اجرای سیاست ارزی جدید بستگی دارد. علاوه بر این، ابهامات از روند قیمت کالاها در بازارهای جهانی، عوامل غیر اقتصادی به خصوص در حوزه برجام و نگرانی از اخذ تصمیم‌های ناگهانی از سوی سیاست‌گذار نیز در تشدید فضای نااطمینانی موثر بوده است. شاهد مدعا آنکه در حالی که غالب تحلیل‌ها از اثرات دو گانه نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی بر صنایع بورسی حکایت داشت، این امر در روز چهارشنبه هفته گذشته یک روز پس از اجرای سیاست ارزی جدید تفکیک خاصی بین صنایع مختلف قائل نشد و غالب صنایع بورسی با افت شاخص به کار خود پایان دادند.این امر بر فضای مبهم و سردرگمی سهامداران در مواجهه با شرایط فعلی تاکید می‌کند.آنچه عیان است، اینکه در شرایط نااطمینانی فعلی به سختی می‌توان روند قیمت آتی سهام را پیش‌بینی کرد با این حال باید توجه کرد که بورس تهران پیش از این نیز از وجود این ناطمینانی‌ها آگاه بوده و در بسیاری موارد اثرات این عوامل روی قیمت سهام نیز لحاظ شده است.

• مهم‌ترین‌ نگرانی غیر‌اقتصادی سهامداران در ماه‌های اخیر را می‌توان در نگرانی‌های برجامی دانست.این نگرانی‌ها در حالی همچنان بر سر معاملات سهام سیطره دارند که نگرانی‌ها از خروج آمریکا از برجام افزایش پیدا کرده است. هر‌چند نمی‌توان با اطمینان کامل در‌باره این موضوع اظهار نظر کرد و باید تا زمان اعلام نظر ترامپ در مورد برجام صبر کرد، با این حال نگرانی‌ها پس از حمله نظامی آمریکا به سوریه شدت یافته است. بامداد روز گذشته، حمله موشکی آمریکا، بریتانیا و فرانسه به مراکز نظامی سوریه صورت گرفت. به گفته وزیر دفاع آمریکا موشک‌ها مراکز تحقیقاتی در دو منطقه حمص و دمشق را مورد حمله قرار داده‌اند. وزیر دفاع آمریکا از پایان دور اول حمله‌ها خبر داده است، باید دید به دنبال این موضوع چه واکنش‌هایی در منطقه شکل می‌گیرد.این شوک موشکی دیروز با تعطیلی بازارهای جهانی و داخلی صورت گرفت و از این رو واکنش بازارها به این موضوع قابل رصد نبود. باید دید بازگشایی بازارهای داخلی در جریان معاملات امروز با چه برداشتی از سوی سرمایه‌گذاران مواجه می‌شوند و بازارها چه تغییراتی را تجربه می‌کنند.

• اما بورس حالا از یک ناحیه دیگر نیز احساس نگرانی دارد. هفته گذشته از دو محل برای بورس تصمیماتی ناگهانی گرفته شد، اولی پیشنهاد وزارت صنعت برای تعیین قیمت پایه محصولات فلزی در بورس کالا بر اساس نرخ مبادله‌ای بود و دیگری تک‌نرخی کردن ارز. این موارد در حالی به بورس‌بازان تحمیل شد که این افراد معادلات بازی خود در سهام را طور دیگری چیده بودند. این تصمیمات ناگهانی، ضمن بر هم زدن معادلات سهام، در نهایت به زیان بورس‌بازان و به‌خصوص سهامداران خرد تمام شد. تجربه زیان از محل تصمیم‌گیری‌های سیاست‌گذار، نگرانی فعالان بازار را از چنین سیاست‌هایی افزایش داد و از این منظر نیز به عدم اطمینان فعالان تالار شیشه‌ای افزوده شده است.

• همان‌طور که گفته شد، این عدم قطعیت‌ها از ماه پایانی سال گذشته در معاملات سهام وجود داشت، از این رو به نظر می‌رسد اثر این عوامل در اصلاح اخیر قیمتی در بورس تهران نیز دیده شده است. با این حال به همان اندازه که انتظار نزول شدید قیمت سهام در بورس تهران کاهش یافته است به همین میزان نیز نمی‌توان از بازگشت بورس مطمئن بود. تنها چیزی که می‌توان با قطعیت گفت این است که سیطره عدم قطعیت‌ها موجب ریسک‌گریزی سهامداران می‌شود و در نتیجه آن پیش‌بینی می‌شود روند کم‌رمقی بر معاملات سهام سیطره یابد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

• معاملات بازارهای جهانی در بیش از یک ماه اخیر دستخوش نوسانات و تغییرات چشمگیری بوده است. هر چند در معاملات هفته گذشته قیمت فلزات پایه در بازارهای جهانی افت کرد با این حال سیگنال کاهش تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین که نشان‌دهنده مصالحه بین این دو کشور است، به آرام شدن فضای معاملات این بازارها انجامید. با این حال روند قیمت‌های جهانی هنوز در وضعیت نااطمینانی و با نوسانات نامشخص قرار دارند. در تحولات این بازارها، روز چهارشنبه انتشار آمار تورم آمریکا حاکی از نزدیک شدن فدرال رزرو به اهداف خود بود. موضوعی که احتمال افزایش نرخ بهره آمریکا با سرعت بیشتر را افزایش داده است. افزایش نرخ بهره نیز به معنای تقویت شاخص دلار خواهد بود. با این حال تقویت ارزهای کالا‌محور مثل دلار کانادا و استرالیا در کنار حمله نظامی آمریکا به سوریه عامل فشار بر شاخص دلار است. تقابل این عوامل، احتمالات و اما و اگر‌های زیادی بر سر معاملات بازارهای جهانی رقم زده است و از این رو عدم اطمینان در روند آتی این بازارها نیز دیگر موضوعی است که بورس تهران با آن مواجه است.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و نمودار شاخص کل هم وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید