خلاصه تحلیل بازار بورس (هفته منتهی به ۱۷ دی ماه)

0
430
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۸ دی ماه ۹۵، شاخص کل با ۵ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۸۹۹۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۶۶۷.۷ واحد کاهش به رقم ۵۶۰۲۹ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۵۳۴ واحد افزایش عدد ۱۶۸۳۲۹ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱.۱۷ درصد کاهش و ۰.۳ درصد افزاش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۵۰۵۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل با  ۵۷ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۳۳۳۶ میلیون سهم و حق تقدم در ۲۲۵ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۹۹.۵ درصد و ۱۴.۴ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.
  • شاخص کل بورس با ثبت افت ۹ درصدی برای چهارمین هفته متوالی نزولی شد. در هفته اخیر بازگشایی «خساپا» پس از بیش از دو ماه، مجددا خودرویی‌ها را لیدر بازار کرد و با توجه به افت قابل توجه شاخص این صنعت در ماه‌های اخیر، این عامل فشار بر شاخص را تشدید کرد؛ با وجود حمایت حقوقی‌ها، فضای منفی بازار افت ۱.۶ درصدی شاخص کل هم‌وزن (اثرگذاری یکسان نمادها) را رقم زد. همچنان رشد انتظارات بیش از واقعیت، جذابیت دارایی‌های کم‌ریسک‌تر، آینده «برجام» و افت قیمت جهانی فلزی-معدنی‌ها از سقف نوامبر، مقاومت سطح ۴۰۰۰ تومانی در برابر رشد دلار، افت حدود ۲۵ درصدی حجم و ارزش معاملات را در هفته اخیر نسبت به میانگین آذر رقم زد. علاوه بر این، برخی گمانه‌زنی‌ها از بازگشایی نمادهای متوقف احتمال شوک‌های منفی را در بازار تقویت کرده است.
    monitoreconomy_ir-stock-17dey95-1
  • میانگین ارزش معاملات در نیمه اول دی ماه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان بود که نسبت به دوران رونق نسبی بازار در آذر ماه افت ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد. با در نظر گرفتن این موضوع که در فضای معاملات نیمه دوم آذر ماه نیز بازار با یک رکود نسبی مواجه بوده است، می‌توان عمق رکود و کم‌رمقی معاملات بورس تهران را مشاهده کرد. بخشی از دلایل افت ارزش معاملات در این دو هفته به دلیل فضای نیمه‌تعطیل بازارهای جهانی نسبت داده می‌شد. از طرفی دلایل دیگری همچون توقف نمادهای بزرگ بورسی به‌طور مثال نمادهای بانکی و برخی نگرانی‌ها در مورد آینده برجام نیز در ایجاد فضای رکودی بورس تهران بی‌تاثیر نبوده است. جایی که احتیاط معامله‌گران در نهایت منجر به ایجاد یک فضای رکودی در نیمه اول دی ماه شد. البته نوسانات اخیر نرخ دلار نیز در ایجاد فضای احتیاطی و کم‌رمق بورس تهران بی‌تاثیر نبوده است. نرخ دلار که از ابتدای آذر ماه تا پایان هفته اول دی ماه به بیش از ۴۱۰۰ تومان نیز رسید، هفته گذشته با ورود بانک مرکزی به بحث مدیریت بازار ارز شاهد روند نزولی بود. این موضوع سبب شد سهام شرکت‌های تحت تاثیر نرخ ارز با افت قیمت مواجه شوند. افتی که قسمت اعظم آن در جریان معاملات هفته گذشته تحت تاثیر توقف نوسانات در بازارهای جهانی و همچنین اصلاح نرخ دلار رخ داد. پس از اتمام تعطیلات کریسمس بازگشایی بازارهای جهانی، در نهایت نتوانست یک تحلیل جامع از روند رشد قیمت‌ها را پیش روی کارشناسان قرار دهد. به عبارت دیگر در بازار‌های جهانی تداوم نوسانات قیمت موجب شده است تا معامله‌گران شاهد احتیاط‌های بیشتری باشند. به هر ترتیب باید دید بورس کالا‌محور تهران تحت تاثیر نوسانات قیمت بازارهای جهانی در دو روز پایانی هفته گذشته، امروز را چگونه آغاز خواهد کرد.
  • شاخص گروه خودرویی که در زمستان سال ۹۴ لیدر بازار محسوب می‌شد، در این بازه زمانی افت ۳ درصدی را تجربه کرد. افت شاخص این گروه بیش از هر عاملی مربوط به بازگشایی‌ شرکت سایپا طی هفته گذشته بوده است. بازگشایی نماد «خساپا» بیشترین فشار را بر شاخص سهام خودرویی وارد کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد شاخص این گروه از ابتدای سال جاری افت ۳۶ درصدی را تجربه کرده است. این موضوع نشان می‌دهد که روند اصلاح قیمت‌ها در این گروه پس از رشد چشمگیر قیمت این سهم‌ها در زمستان ۹۴ همچنان ادامه داشته است. زمستان سال ۹۴ شاخص سهام رشد بیش از ۲۰ درصدی را تجربه کرد. در این میان، صنعت خودرو بیشترین نقش را در رونق بازار سهام ایفا کرد تا آنجا که جهش ۲۰۰ درصدی شاخص این صنعت در فاصله دو‌و‌نیم ماهه تا پایان سال، اثرگذارترین عامل رونق بورس تهران در زمستان گذشته بود. این رونق چشمگیر عمدتا با پشتوانه فضای روانی پس از لغو تحریم‌ها و خبر انعقاد قراردادهای خارجی در این صنعت به همراه برنامه گسترده تجدید ارزیابی دارایی‌ها و افزایش سرمایه در گروه سایپا اتفاق افتاد.
  • در بازار سنگ‌آهن، قیمت سنگ‌آهن در سطح کنونی پایدار نیست و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۷ عقب‌نشینی کند. به گزارش بلومبرگ، شرکت آر‌بی‌سی کپیتال مارکتس که صحیح‌ترین پیش‌بینی برای قیمت سنگ‌آهن در سه ماه پایانی سال میلادی گذشته را داشت، انتظار دارد قیمت سنگ‌آهن پس از افزایش در سال ۲۰۱۶، امسال دچار عقب‌نشینی شود.سنگ‌آهن در سال ۲۰۱۶ به میزان ۸۱ درصد رشد قیمت داشت که بسیاری از سرمایه‌گذاران را غافلگیر کرد. این رشد قیمت مرهون تدابیر محرک مالی چین بود که به استمرار تولید فولاد کمک کرد و موجب شد تقاضا برای سنگ‌آهن حتی با وجود افزایش عرضه معدنی، بالا بماند.آر‌بی‌سی کپیتال مارکتس به دلیل وجود نشانه‌های رونق بیشتر اقتصادهای جهان، در مورد دورنمای فلزات پایه که سال گذشته افزایش قیمت داشتند، دیدگاه مثبت‌تری دارد. این شرکت اعلام کرد رشد قیمت فلزات پایه تحت تاثیر بهبود شاخص‌های اقتصادی و تقاضای فصلی قوی ممکن است در سه ماه نخست ۲۰۱۷ ادامه پیدا کند، با این همه انتظار می‌رود روند رشد قیمت محدود باشد.
  • سازمان بورس و اوراق بهادار روز پنج‌شنبه میزبان تعدادی از سهامداران حقیقی بازار سهام بود. در این نشست سهامداران به بیان دغدغه‌های خود درخصوص روند ماه‌های اخیر بازار سهام پرداختند. تعامل دوطرفه‌ای که در طول فعالیت سازمان بورس کمتر دیده شده بود. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این جلسه با تشریح شرایط بازار ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ای نه‌چندان دور بسیاری از مشکلات کنونی برطرف شود. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های فعالان بازار سهام طی چند ماه اخیر درخصوص تعدد توقف نمادهای بورسی است. موضوعی که در برخی نمادها به طول انجامیده و باعث ایجاد موج اعتراض میان سهامداران شده است. در این بین توقف ۶ماهه نمادهای بانکی بیش از دیگر گروه‌ها مشکل ساز شده است. با توجه به اینکه قسمت اعظمی از ارزش بازار به این گروه اختصاص دارد، توقف این نمادها تبعات زیادی به همراه داشته است. در همین زمینه یکی از وجوه مشترک صحبت حضار در این جلسه را می‌توان موضوع توقف نمادها بیان کرد. موضوعی که به قول سهامداران باعث فریز طولانی‌مدت نقدینگی در بازار شده است. در این خصوص، شاپور محمدی رئیس سازمان بورس در اولین اظهار‌نظر در این زمینه بیان کرد: بسته بودن نماد‌ها یکی از مسائل مهم بازار سرمایه است و ما بی وقفه به دنبال آن هستیم که طی یک یا دو هفته آینده تعدادی از نمادهای مهم بازگشایی شود.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • در نخستین هفته سال جاری میلادی، تحولات بزرگی در بازارهای مالی و مواد خام رخ نداد. عملکرد بازارهای مالی همانطور که انتظار می رفت مثبت بود زیرا گزارذش هایی که از اقتصادهای بزرگ منتشر شد بر ریسک پذیری سرمایه گذاران افزود. نکته مهمی که باید مورد توجه قرار گیرد نزدیک شدن زمان آغاز فعالیت دولت جدید در آمریکاست. وعده های ترامپ درباره رونق اقتصاد آمریکا سبب شده بازارهای مالی عملکرد خوبی داشته باشند اما درباره آینده ابهام های زیادی وجحود دارد. از سوی دیگر، انتظار می رود موضع گیری ها در قبال سیاست های تجاری و اقتصادی دولت جدید آشکارتر شود.
  • روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ آسیا عملکرد یکسانی نداشتند و برخی کاهش یافتند. ثبات در قیمت نفت از یک سو و نگرانی هایی که درباره افق روابط اقتصادی و تجاری آمریکا با کشورهای آسیایی وجود دارد سبب شده سرمایه گذاران با احتیاط رفتار کنند. روز جمعه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ اروپا رشد کردند البته میزان افزایش اندک بود. این در حالی است که گزارش هایی که از اقتصاد منطقه یورو و اعضا مهم آن منتشر شد با پیش بینی اقتصاددان ها سازگار بود و این باور وجود دارد که اقتصاد منطقه یورو به سمت ثبات پیش می رود. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا نیز رشد کردند البته میزان رشد اندک بود. شاخص متوسط صنعتی داوجونز در مرز ۲۰ هزار واحد قرار دارد و دو ساخص استاندارد اند پورز و نزدک در ارقام بی سابقه هستند. رشد شاخص های مالی در بورس آمریکا حاصل امیدواری به رونق اقتصاد در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.

                                                        نمودار شاخص کل
monitoreconomy_ir-stock-17dey95-2                                                  نمودار شاخص کل هم وزن
monitoreconomy_ir-stock-17dey95-3

نظر بدهید