تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۲۰ بهمن

0
322
 • در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۰ بهمن ماه ۹۵، شاخص کل با ۶۲۲ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۶۷۹۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۳۵۷ واحد کاهش به رقم ۵۴۴۱۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۱۷۹۲ واحد کاهش عدد ۱۶۳۹۵۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۷ درصد و ۱.۰۸ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۶۷۵ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۴۷۳۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۰۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۸ درصد و ۱۰ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۲ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۱۸۹۳ میلیارد ریال معامله شد که ۵۹ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را نشان می­دهد. این درحالی است که تعداد ۱۳ میلیون واحد از صندوق­های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۶۶ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
 • شاخص کل بورس با افت هفتگی ۸ درصدی برای سومین هفته متوالی نزولی شد. با وجود خوش‌بینی‌ها به صنایع کالایی در میان‌مدت و کاهش نسبی ریسک بازار با بازگشایی دو نماد بزرگ بانکی، اما تردیدها نسبت به سیاست‌های خارجی با ریسک ترامپ و اثر آن بر فضای عمومی بازار و صنایع مرتبط به ویژه خودرویی‌ها تقویت فضای احتیاطی میان معامله‌گران را رقم زد. همچنان شاهد تغییر مالکیت حدود ۶۰ میلیارد تومانی از حقیقی‌ها به حقوقی‌ها بودیم. در روزهای اخیر رشد قیمت جهانی فلزی-معدنی‌ها، رسیدن قیمت مس نزدیک به ۵۹۰۰ دلار، روی بالاتر از ۲۸۰۰ دلار و بازگشت سنگ‌آهن به سقف ۲ ساله ۸۳.۸۴ دلار با سیگنال‌های ترامپ و آمارهای مناسب صادرات چین، می‌تواند از صنایع کالایی حمایت کند. گزارش‌های پیش‌بینی سال آینده می‌تواند بر روند بازار اثرگذار باشد.
  monitoreconomy_ir-stock-22bahmam95-3
 • بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته همچنان شرایط ضعیف خود را ادامه داد و به‌رغم بهبود نسبی در انتهای هفته کاهش ۶۲۲ واحدی را ثبت کرد. در هفته گذشته نگرانی از وضعیت بازارهای جهانی، تداوم پس‌لرزه‌های ناشی از بازگشایی بانک‌ها، تنش‌های سیاسی بین‌المللی و کمبود مزمن نقدینگی در بازار موجب کاهش شاخص شد. در همین حال امسال موضوعی که جدی‌تر از سال‌های گذشته بازار را تحت تاثیر قرار داده است، موضوع تسویه اعتبارهای شبکه کارگزاری در اسفند ماه است. به دنبال افت قیمت‌ها در سال جاری برخی از ارزیابی‌ها از وجود میزان قابل ملاحظه‌ای اعتبار درشبکه کارگزاری حکایت دارد که با ریسک نکول ناشی از کمبود ارزش سهام وثیقه آن مواجه است. گفته می‌شود برخی از شرکت‌های کارگزاری در حال حاضر با موضوع احتمال برخورد با مشکل اعتباری مواجه هستند. این موضوع در تجدید نظر در مقررات اعطای اعتبار در بازار سرمایه دارای اهمیت است.
 • در بازار سهام در تحولات سیاسی تشدید تنش‌ها میان تهران- واشنگتن بر روابط اقتصادی بین‌المللی سایه افکنده است. جو اشتیاق برای حضور در اقتصاد کشور از سوی شرکت‌های خارجی اینک جای خود را به انتظار برای تحولات آتی داده است. در تحولات اقتصادی هفته گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: با استفاده از تبصره ۳۷ قانون بودجه، از مجموع ۸ هزار میلیارد تومان بدهی دولت به بیمه‌ها، تاکنون ۵ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده و ۳ هزار میلیارد تومان دیگر نیز به زودی پرداخت خواهد شد. در همین‌حال در مسائل اقتصادی اعلام معافیت از پرداخت سود و جریمه تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان نگرانی را در مورد وضعیت سه بانک خصوصی‌شده ایجاد کرده است.
 • یکی از مهم‌ترین محرک‌های اخیر بورس تهران، روند مثبت قیمت جهانی کالاها بوده است. بنابراین با توجه به سهم ۵۰ درصدی شرکت‌های وابسته به کالاها در بازار سهام کشورمان، آینده قیمت‌های جهانی بر شاخص بورس اثرگذاری محسوسی خواهد داشت. براساس پیش‌بینی مراجع معتبری نظیر بانک جهانی، اداره اطلاعات انرژی آمریکا و متال بولتن، در سال آینده نیز در عمده کالاها روند رو به بهبودی نسبت به میانگین سال ۹۵ تجربه خواهد شد. هرچند ممکن است سطوح بالای قیمت‌های فعلی این کالاها تعدیل شوند اما بازگشت به دوران رکود احتمال کمی دارد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

 • روز گذشته شاخص های مالی، قیمت نفت، قیمت طلا و فلزات پایه و ارزش دلار رشد کردند و عملکرد هفتگی شاخص ها و قیمت ها نیز در اکثر بازارها مثبت بود. این رشد و رونق حاصل هیجان هایی که درباره روتق اقتصاد آمریکاو جهان پدید آمده است. هفته پیش برخلاف دو هفته قبل از آن، اخحباری که از تصمیم های رئیس جمهور جدید آمریکا منتشر شده نگران کننده نبود. ترامپ در تماس تلفنی با رئیس جمهور چین تلاش کرد از تنش های موجود بین دو کشور بکاهد. او همچنین به شرکت های آمریکایی وعده داد از مالیات­ها خواهد کاست. بدین ترتیب جو خوش­بینی در بازارهای مالی و مواد خام ایجاد شد.
 • روز جمعه شاخص­ها در برخی بازارهای مالی آسیا افزایش یافتند. رشد شاخص های مالی در بورس آمریکا در روز پنجشنبه سبب افزایش ریسک پذیری سرمایه گذاران آسیایی شد. بخشی از نگرانی­ها درباره افق روابط چین و آمریکا در حال رفع شدن است. روز جمعه شاخص های مالی در برخی بازارهای بزرگ اروپا افزایش یافتند. رشد شاخص های مالی در آمریکا و افزایش قیمت نفت و فلزات پایه سبب شد سرمایه گذاران ریسک بالاتری بپذیرند. هفته قبل خبرهای زیادی از اقتصاد منطقه یورو منتشر نشد و خوشبینی درباره آینده به رشد شاخص های مالی کمک کرد. روز جمعه شاخص­های مالی در بورس آمریکا افزایش یافتند و شاخص متوسط صنعتی داوجونز به محدوده ۲۰۲۷۰ واحد رسید که رقمی بی سابقه است. سرمایه گذاران در بازارهای مالی از اینکه ترامپ قصد دارد به وعده خود درباره کاستن از مالیات­ها عمل کند هیجان زده شده اند. همچنین برخی داده­ها زا اقتصاد آمریکا مثبت بوده و این امر نشان می­دهد شرایط رو به بهبود است.

  نمودار شاخص کل
  monitoreconomy_ir-stock-22bahmam95-1
  نمودار شاخص کل هم وزن
  monitoreconomy_ir-stock-22bahmam95-2

نظر بدهید