تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۲۷ بهمن

0
358
  • در پایان معاملات هفته منتهی به ۲۷ بهمن ماه ۹۵، شاخص کل با ۳۹۷ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۷۱۹۰ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۵۴۱ واحد افزایش به رقم ۵۴۹۵۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۰۱ واحد کاهش عدد ۱۶۳۳۵۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۱ درصد افزایش و ۳۷ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۳۸۵۷ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۴۳ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۴۳۵۶ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۰۸ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۸ درصد و ۳۱ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۱ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۷۲۲ میلیارد ریال معامله شد که  به ترتیب ۶۱ درصد و ۶۲ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۲۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۱۲ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۶۱ درصد و ۶۳ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
  • شاخص کل بورس، پس از سه هفته نزولی با رشد ۵ درصدی همراه شد. در هفته اخیر رشد قیمت مس بالاتر از ۶۰۰۰ دلار با اعتصاب کارکنان بزرگ‌ترین معدن مس و موانع صادراتی دومین معدن مس، همچنین رشد قیمت آلومینیوم، فولاد و سنگ آهن با احتمال کاهش ظرفیت تولیدی چین در کنار چشم‌انداز رشد تقاضای این کشور و رشد محصولات پتروشیمی، به دلیل برخی اختلالات سمت عرضه رقم خورد و از صنایع کالایی حمایت کرد. با این وجود، ابهام در پایداری قیمت جهانی کالاها، چشم‌انداز رشد شاخص دلار (با تقویت احتمال ۳ بار افزایش نرخ بهره آمریکا)، توقف روند صعودی دلار و نزدیک شدن به زمان تسویه خریدهای اعتباری همچنان فشار فروش را بر بازار سهام حفظ کرد. همچنان احتمال بازگشایی نماد بانک صادرات و شوک منفی به بازار، علاوه بر گزارش‌های پیش‌بینی سال ۹۶ می‌تواند بر بورس اثرگذار باشد.

 

  • بورس اوراق بهادار هفته پایانی بهمن ماه را در حالی با نیم‌درصد رشد به پایان برد که همچنان کمبود نقدینگی مهم‌ترین‌ معضل بازار سرمایه به‌شمار می‌رود. هفته گذشته بورس اوراق بهادار تهران اندکی از جو منفی خود دور شد که رشد قیمت‌ها در بازار جهانی و انتظار برای تعدیل سود شرکت‌های معدنی- فلزی مهم‌ترین‌ دلیل آن بود. با وجود این خوش‌بینی در روند شاخص کل در حالی گام به آخرین ماه سال می‌گذارد که آشکارا، مهم‌ترین معضل بازار سرمایه و کل اقتصاد کمبود منابع پولی است.
  • فعالان بورس تهران این روزها چشم به سامانه کدال دوخته‌اند تا از اولین برآورد مدیران شرکت‌های بورسی از سود سال آتی خبردار شوند. تا عصر دیروز، ۷۱ شرکت بورسی و فرابورسی پیش‌بینی‌های اولیه خود را منتشر کردند. این گزارش‌ها عموما حکایت از بهبود عملکرد شرکت‌ها در سال مالی آتی دارد؛ هرچند نوعی محافظه‌کاری در برآورد سودآوری آنها نیز مشاهده می‌شود. در این میان، شرکت‌های گروه کالایی وابسته به قیمت‌های جهانی تلاش داشته‌اند پیش‌بینی‌ها را محتاطانه اعلام کنند تا درصورت نوسان قیمت‌های جهانی، مشابه سال‌های اخیر دچار مشکل نشوند.
  • با وجود آنکه به نظر می‌رسد شرکت‌های پیش‌بینی‌های جذابی از سال مالی آتی منتشر کرده‌اند، اما بعید است که بازار به سرعت به پیش‌بینی‌ها واکنش نشان دهد. از طرفی در آستانه آغاز سال جدید قرار داریم و اشخاص حقیقی و حقوقی، هر کدام به دلایلی به تامین نقدینگی نیاز دارند. بر همین اساس انتظار می‌رود چنانچه تقاضای قابل توجهی در بازار سهام شکل بگیرد، احتمالا به اندازه کافی عرضه وجود خواهد داشت. بنابراین حتی اگر برآورد فعالان بازار از پیش‌بینی‌های سود مثبت باشد، نباید انتظار رشد قابل توجه سطح عمومی قیمت‌ها در بازار سهام باشیم. در هفته گذشته نیز روند قیمت‌ها در بازار سهام مثبت بود و شاخص کل تقریبا ۵ درصد رشد کرد، اما قدرت عرضه و همچنین احتیاط خریداران در بازار محسوس بود. از طرف دیگر تهدید بازگشایی سایر نمادهای بانکی متوقف نیز همچنان در بازار وجود دارد. در هفته گذشته بانک‌های صادرات و اقتصاد نوین صورت‌های مالی خود را در شبکه کدال منتشر کردند. این دو بانک که احتمالا دست کمی از بانک‌های ملت و تجارت در بازگشایی نخواهند داشت، عملا فاصله‌ای با بازگشایی نماد ندارند. در چنین شرایط این امکان وجود دارد که فعالان بازار تا زمانی بازگشایی نمادهای باقی‌ مانده بانکی در خرید سهام احتیاط کنند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

  • هفته گذشته عملکرد بازارهای مالی بزرگ چندان مثبت نبود و نیز از قیمت فلزات پایه و نفت کاسته شد. البته ارزش دلار تحت تاثیر سخنان رئیس بانک مرکزی آمریکا رشد کرد و قیمت طلا اندکی افزایش یافت. هفته گذشته خبرهای زیادی از اقتصادهای بزرگ جهان منتشر نشد اما این هفته گزارش های مختلفی از اقتصاد آمریکا، منطقه یورو و انگلستان در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد و انتظار می رود نوسان در شاخص های مالی و قیمت مواد خام بیشتر از هفته گذشته باشد. این هفته روز چهارشنبه گزارش نشست اخیر کمیته سیاست گذاری بانک مرکزی آمریکا منتشر می شود و انتظار می رود محتوای این گزارش نشان دهد دیدگاه اعضا این کمیته درباره زمان افزایش نرخ های بهره چیست.
  • روز جمعه شاخص ها در برخی بازارهای مالی آسیا کاهش یافتند.کاهش قیمت فلزات پایه و نفت سبب شد از ریسک پذیری سرمایه گذاران کاسته شود. عاملی که در هفته های اخیر سبب هراس سرمایه کذاران آسیایی شده همچنان وجود دارد. اگرچه تغییراتی در رفتار ریس جمهوری جدید آمریکا مشاهده شده اما هنوز مشخص نیس ترامپ در قبال چین چه سیاستی اتخاذ خواهد کرد. روز جمعه شاخص های مالی در بورس های بزرگ اروپایی کاهش یافتند. برخی گزارش ها از عملکرد شرکت های بورسی اروپا منفی بوده و نیز کاهش قیمت نفت و نگرانی درباره افق سیاسی اروپا سبب شده از ریسک پذیری سرمایه گذاران کاسته شود. اگرچه اقتصاد منطقه یورو با خطر رکرود مواجه نیست اما دیدگاه تحلیلگران درباره آینده چندان مثبت نیست. روز جمعه شاخص های مالی در بورس آمریکا رشد کردند البته میزان آن اندک بود. بخشی از رشد اخیر در شاخص های مالی آمریکا حاصل از هیجان و خوشبینی بوده و انتظار نمی رود در هفته های آینده این روند ادامه پیدا کند. تحلیلگران معتقدند وعده هایی مه ترامپ درباره کمک به رونق اقتصاد داده سبب شده سرمایه گذارات ریسک بالاتری بپذیرند و بروز هرگونه نشانه از ناتوانی ترامپ در عمل به این وعده ها سبب کاهش شدید شاخص ها خواهد شد.

                                                    نمودار شاخص کل

monitoreconomy_ir-stock-30bahman95-1

                                                    نمودار شاخص کل هم وزن
monitoreconomy_ir-stock-30bahman95-2

نظر بدهید