خلاصه تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۵ مهر

0
421

• در پایان معاملات هفته منتهی به ۵ مهر ماه ۹۶، شاخص کل با ۱۳ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۵۸۱۹ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۰۰ واحد کاهش به رقم ۵۹۵۰۶ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۰۴۶ واحد کاهش عدد ۱۹۰۴۱۷ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۰.۶۶۸ درصد کاهش و ۱.۰۹ درصد افزایش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری هفته اول مهرماه، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۱۴۵۹۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۴ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۵۲۴۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۳۳۲ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۱۱ درصد کاهش و ۲۸ درصد افزایش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۸۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۸۹۹ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و با ۷۳ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
• بورس تهران نخستین هفته پاییز را با افت اندک ۰.۰۱درصدی شاخص سهام به پایان برد تا بازدهی این بازار از ابتدای سال در همان سطح ۱۱.۱ درصدی باقی بماند. بر این اساس با کاهش ۱۳ واحدی شاخص کل بورس و قرار گرفتن در محدوده ۸۵ هزار و ۸۱۹ واحدی، اولین هفته مهرماه بورس به پایان رسید. این امر در شرایطی رقم خورد که بازار سهام شاهد رفتاری متفاوت از سوی دو گروه سهامداران حقیقی و حقوقی بود. بر این اساس در حالی شاهد تداوم حمایت معامله‌گران حقوقی به ویژه در نمادهای بزرگ بازار بودیم که به نظر می‌رسد این گروه همچنان فرصت خرید مناسبی را در این نمادها جست‌وجو می‌کنند. این در حالی است که در جبهه مخالف، شاهد خریدهای پرحجم سهام نمادهای تازه‌وارد از سوی معامله‌گران حقیقی بودیم. ماحصل این تقابل ثبت تغییر مالکیت بیش از ۱۸ ‌میلیارد تومانی از پرتفوی معامله‌گران حقیقی به سبد سهام حقوقی‌ها طی معاملات هفته گذشته بود.
• رشد قیمت جهانی نفت، ثبات قیمتی در بازارهای جهانی و انتشار نخستین تعدیل‌های مثبت سودآوری برخی نمادهای بزرگ بازار انگیزه‌ خریداران حقوقی را افزایش داد. حقیقی‌ها نیز به خرید سهام تازه وارد توجه زیادی نشان دادند. جزئیات روند خرید و فروش توسط معامله‌گران بازار حاکی از آن است که فعالیت حقوقی‌ها در سمت خرید در بیشتر روزهای این هفته قابل توجه بود. روند مزبور که در تمامی روزهای هفته با تغییر مالکیت به سمت معامله‌گران حقوقی همراه بود، در معاملات روز چهارشنبه به سمت سرمایه‌گذاران حقیقی تغییر جهت داد. در این میان نمادهای تازه‌وارد از جمله «های‌وب» و «چدن» بیشترین نقش را در تغییر مالکیت روز چهارشنبه به نفع حقیقی‌ها بر عهده داشتند.
• هر بشکه نفت خام آمریکا طی هفته‌های اخیر با رشدهای مداوم به بیش از ۵۰ دلار رسید. گرچه همچنان افق رشد ادامه‌دار قیمت این محصول چندان روشن نیست، اما سطوح کنونی قیمتی نفت نیز می‌تواند برای بورس تهران مفید واقع شود. در این خصوص علاوه بر اثر افزایش درآمد ارزی کشور ناشی از فروش نفت بر اقتصاد کشور، می‌توان به اثر مثبت آن بر صنایع وابسته نیز اشاره کرد. گرچه با توجه به نرخ‌گذاری مبهم محصولات و مواد شرکت‌های پالایشی نمی‌توان درخصوص سودآوری این شرکت‌ها اظهار نظر دقیقی داشت؛ اما با فرض حاشیه سود ثابت در دوره‌های مشابه، رشد قیمت نفت می‌تواند در حاشیه سود ثابت افزایش مبلغ سود ناخالص را به دنبال داشته باشد. علاوه بر این، رشد قیمت نفت می‌تواند به شرکت‌های پتروشیمی داخلی برای رقابت در بازار جهانی کمک کند. در این خصوص عمده شرکت‌های پتروشیمی داخلی از خوراک گازی استفاده می‌کنند که به واسطه از بازار جهانی گاز اثر می‌پذیرد (با فرض نرخ‌گذاری گاز اتان بر اساس فرمول ابلاغی وزیر نفت). در حالی‌که با افزایش قیمت نفتا (همگام با رشد قیمت نفت) عمده تولیدکنندگان اتیلن تحت فشار قرار می‌گیرند و احتمال رشد قیمتی اتیلن و محصولات پایین‌دستی را به همراه دارد، تولیدکنندگان داخلی می‌‌توانند با افزایش هزینه‌های کمتر در بخش تامین مواد اولیه، محصولات خود را در قیمت‌های بالاتری به فروش برسانند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• در هفته های اخیر شاخص های مالی در بورس های بزرگ جهان عموماً رشد کرده اند اما در بازارهای دیگر، تغییرات قیمت ها همواره صعودی نبوده است. در هفته پیش رو با آنکه بازارهای چین تعطیل هستند گزارش های مهم از اقتصادهای بزرگ اروپایی و آمریکایی منتشر می شود و به همین دلیل انتظار می رود نوسان در شاخص های مالی و قیمت مواد خام بزرگ باشد.
• اخیرا بازار طلا و دیگر فلزات گرانبها عملکرد منفی داشته و قیمت فلزات پایه تغییرات بزرگی نداشته است. سرمایه گذاران در بازارهای مالی و مواد خام بر وضعیت اقتصادی در چین و تحولات سیاسی در آمریکا تمرکز دارند.

 نمودار شاخص کل و شاخص کل هم وزن
تحلیل بازار بورس

نظر بدهید