تحلیل بازار بورس هفته منتهی به ۶ بهمن

0
343
 • در پایان معاملات هفته منتهی به ۶ بهمن ماه ۱۳۹۵، شاخص کل با ۱۳۳۳ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۷۸۰۹۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۳۳۲ واحد کاهش به رقم ۵۵۲۵۵ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۶۷۱ واحد کاهش عدد ۱۶۶۹۱۳ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۴ درصد و ۰.۴ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۵ روز کاری این هفته ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۸۶۹۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل  ۳۳ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۴۳۹۱ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۵۱ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۲۹ درصد و ۹ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. براین اساس تعداد ۲ میلیون برگه اوراق بدهی به ارزش ۲۳۹۸ میلیارد ریال معامله شد که به ترتیب ۳۵ و ۳۳ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته را نشان می دهد. این درحالی است که تعداد ۲۰ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴۴ درصد و ۴۳ درصد افزایش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
 • شاخص کل بورس با ثبت افت ۷ درصدی همراه شد. بازگشایی نماد بانک ملت، پس از توقف از ۲۸ تیر، با افت ۳۷ درصدی در روز بازگشایی و تشدید فضای منفی بازار بیشترین افت هفتگی نماگر سهام از خرداد را رقم زد. با وجود انتظار شوک منفی به بازار با بازگشایی سایر نمادهای بانکی، از جمله «وتجارت» و «ونوین» اما آزاد شدن نقدینگی قفل شده عامل مثبتی برای بازار سهام است. نامشخص بودن سیاست‌های تجاری و خارجی ترامپ و افت اندک قیمت جهانی کالاها در روزهای اخیر (پس از عبور مقطعی مس از سطح ۶۰۰۰ دلار و روی بالاتر از ۲۸۰۰ دلار) با بازگشت شاخص دلار به روند صعودی ریسک‌های موجود در بازار هستند. اما همچنان سطوح بالای کنونی قیمت جهانی کالاها در کنار پیش‌بینی بانک جهانی از تداوم رشد فلزی-معدنی‌ها با تضعیف سمت عرضه و تداوم رشد تقاضا، در سال ۲۰۱۷ می‌تواند از شاخص حمایت کند.
  monitoreconomy_ir-stock-8bahman95-3
 • انتظار طولانی‌مدت سهامداران برای بازگشایی یکی از نمادهای بانکی سه شنبه هفته گذشته با برگشت بانک ملت به تابلوی معاملات به پایان رسید. براساس گزارش پیش‌بینی درآمد هر سهم بر اساس عملکرد ۶ ماهه این بانک (به‌صورت حسابرسی شده)، سود هرسهم وبملت برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۵، معادل ۱۰۲ ریال پیش‌بینی شده است. اگرچه این رقم نسبت به نخستین پیش‌بینی سود هرسهم این شرکت به شدت کاهش یافته است (افت ۷۵ درصدی سود نسبت به نخستین پیش‌بینی) اما همین که این بانک برای سال جاری زیان شناسایی نکرد، تا حدودی برای معامله‌گران جای امیدواری داشت. به هر ترتیب این بانک پس از انتشار صورت‌های مالی حسابرسی ۶ ماهه و همچنین حسابرسی نشده ۹ ماهه بعد از گذشت حدود هفت ماه به بازار بازگشت و در اولین روز بازگشایی خود (روز سه شنبه پنجم بهمن ماه) افت حدود ۳۸ درصدی قیمت را تجربه کرد. در جریان معاملات آن روز،ارزش بازار بالای این نماد، افت ۳ درصدی را به شاخص کل تحمیل کرد. روز چهارشنبه نیز شاخص تحت تاثیر فضای منفی به وجود آمده افت ۰.۳ درصدی را به خود دید.کارشناسان با توجه به ادامه جو منفی ناشی از بازگشایی بانک‌ها معتقد بودند، جو منفی به‌وجود‌آمده تحت تاثیر بازگشایی این بانک مانع از عدم واکنش سهامداران به رشد نسبی قیمت‌ها در بازارهای جهانی شد، ضمن اینکه عوامل مثبت دیگری همچون حمایت معامله‌گران حقوقی از برخی نمادها و گزارش‌های مناسب فصلی شرکت‌ها نیز نتوانستند موجب تغییر فضای منفی معاملات این بازار شود.
 • بورس تهران امروز معاملات خود در دومین هفته بهمن ماه را در شرایطی آغاز می‌کند که به احتمال بسیار زیاد سهامداران شاهد بازگشایی نماد معاملاتی برخی بانک‌های دیگر و به‌طور خاص، بانک تجارت خواهند بود. همچنین به دنبال انتشار گزارش پیش‌بینی عملکرد شرکت پست بانک ایران انتظار بازگشایی این نماد نیز وجود دارد.پس از انتشار گزارش‌های عملکرد فصلی بانک تجارت حالا احتمال بازگشایی این نماد قوت گرفته است. بررسی صورت مالی «وتجارت» شرایط نامناسب‌تر این بانک را نسبت به «وبملت» را گزارش می‌دهد. از این رو برخی تحلیلگران معتقدند ریزش قیمتی این نماد ممکن است از ریزش قیمت نماد بانک ملت در روز بازگشایی بیشتر باشد. با این حال ارزش بازار این نماد از ارزش بازار بانک تجارت کمتر است و به همین دلیل اثر‌گذاری بازگشایی آن در ریزش شاخص کل، کمتر از بازگشایی بانک ملت ارزیابی می‌شود.
 • به هر ترتیب بازگشایی این بانک و برخی بانک‌های دیگر طی معاملات هفته جاری یک هفته حساس را پیش روی سهامداران قرار داده است. آنچه بدیهی به نظر می‌رسد این است که فضای منفی موجود در بازار تحت تاثیر بازگشایی نماد «وتجارت» و به احتمال زیاد برخی دیگر از نمادهای بانکی در طول این هفته نیز ادامه‌دار خواهد بود. اما اینکه پس از بازگشایی این نمادها مسیر بازار به چه شکلی رقم خواهد خورد، به دیگر عوامل اثرگذار بر بازار و همچنین ریسک‌های پیرامون آن بستگی دارد. ریسک‌هایی که حالا بخشی از آن با بازگشایی نمادهای بانکی از بین رفته است. از مدت‌ها پیش یکی از عوامل جو منفی و فضای نگران‌کننده بازار سهام به وضعیت توقف نمادهای بانکی نسبت داده می‌شد. با بازگشایی نمادهای بانکی اما می‌توان گفت بار سنگینی از دوش معاملات بازار سهام کشور برداشته شده است. با این حال نمی‌توان میزان اثر ریسک‌ها و نگرانی‌های موجود در بازار سهام را در مسیر قیمت‌ها و نماگر‌های بازار سهام به درستی ارزیابی کرد. در این باره دو سناریو برای ادامه مسیر قیمت‌ها در بورس تهران می‌توان پیش‌بینی کرد.
 • سناریوی اول با توجه به پیش‌بینی‌های مثبت از وضعیت بازارهای جهانی به خصوص فلزی‌ها مطرح می‌شود. قیمت‌ها در بازار‌های جهانی فلزات هر‌چند در چند روز اخیر اصلاحاتی را به خود دید، اما همچنان در سطوح بالایی ارزیابی می‌شوند. پیش‌بینی بانک جهانی از روند قیمتی این فلزات نیز پیش‌بینی‌های مثبتی است. بر اساس پیش‌بینی بانک جهانی عرضه این فلزات تغییر خاصی را تجربه نخواهند کرد اما تقاضا برای فلزات وجود دارد. این عوامل در نهایت یک روند صعودی قیمتی در بازارهای جهانی را پیش‌بینی می‌کند. این موضوع می‌تواند به‌عنوان یک عامل حمایتی از بازار سهام باشد. از این رو بعید نیست که با اصلاح و افت قیمت‌ها در جریان معاملات هفته گذشته و هفته جاری فرصت خرید مناسبی نزد سهامداران قرار گیرد و با فرض تداوم رشد قیمت‌ها در بازارهای جهانی و یا حداقل ثبات در محدوده‌های کنونی شاهد چرخش معاملات بازار به سمت یک روند مثبت باشیم. برخی کارشناسان معتقدند آغاز به کار ترامپ با توجه به سیاست‌هایی که برای رقابت با کشور چین در نظر گرفته است، می‌تواند فضای مثبت پیش‌بینی شده برای بازار جهانی را تحت‌الشعاع قرار دهد. این موضوع سناریوی دومی را پیش روی سهامداران قرار می‌دهد. بر‌اساس این سناریو پیش‌بینی می‌شود، ریسک آغاز به کار ترامپ و اثر آن در بازارهای جهانی و علاوه بر آن اثر دیگر سیاست‌های وی در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور بالاخص در مورد برجام می‌تواند منجر به تشدید ریزش قیمت‌ها و نماگر‌های بازار سهام شود. با این حال، باید دید اثر این ریسک‌ها در بازار سهام تا چه حد خود را نشان می‌دهد و کدام یک از سناریوهای مطرح‌شده رنگ و بوی واقعیت به خود خواهد گرفت.

تحلیل هفتگی بورس جهانی

 • هفته گذشته، نخستین هفته ریاست جمهوری دونالد ترامپ بود و تحولاتی که در بازارهای مختلف رخ داد تا اندازه زیادی از تصمیمات او تاثیر پذیرفت. هفته پیش، قیمت طلا کاهش یافت اما قیمت فلزات پایه، ارزش دلار و برخی شاخص های مالی رشد کردند. البته روز جمعه به دلیل انتشار برخی خبرهای منفی از اقتصاد آمریکا شاهد کاهش قیمت نفت و شاخص های مالی در برخی بازارها بودیم.
 • روز جمعه شاخص ا در بازارهای مالی آسیا رشد کردند اما میزان افزایش زیاد نود. برخی تحلیلگران معتقدند به تدریج ابهام ها درباره برنامه های دونالد ترامپ کمتر خواهد شد و این می تواند به نفع بازارهای مالی باشد اما سرمایه گذاران از بروز تنش های تجاری بین آمریکا و چین هراس دارند. روز جمعه شاخص های مالی در بازارهای بزرگ اروپا کاهش یافتند. صرف نظر از نگرانی هایی که درباره افق روابط آمریکا و اروپا وجود دارد سرمایه گذاران اروپایی منتظر مشخص شدن نتیجه دیدار نخست وزیر انگلستان با ترامپ هستند. روز جمعه شاخص های متوسط صنعتی داوجونر و استاندراد اند پورز در بورس آمریکا کاهش یافتند البته عملکرد هفتگی بورس آمریکا مثبت بود. سرمایه گذاران بار دیگر دچار هیجان شده اند و تصور می کنند برنامه هایی که دولت جدید برای رونق بخشیدن به اقتصاد اجرا می کند موثر خواهد بود.

             نمودار شاخص کل

  monitoreconomy_ir-stock-8bahman95-1
                                                              نمودار شاخص کل هم وزن
  monitoreconomy_ir-stock-8bahman95-2

نظر بدهید