خلاصه تحلیل بازار بورس | هفته منتهی به ۲۹ فروردین

0
1543

• در پایان معاملات هفته منتهی ۲۹ فروردین ماه ۹۷ ، شاخص کل با ۷۶۳ واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم ۹۷۵۲۴ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۴۴۲ واحد کاهش به رقم ۶۷۶۲۷ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۲۱۴۶ واحد کاهش عدد ۲۰۴۶۱۱ واحد کاهش را تجربه کرد و به این ترتیب شاخص بازار اول با ۶/۰ درصد و شاخص بازار دوم با ۱ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری این هفته، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۴۳۳۱ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۵۲ درصد کاهش یافته است. در ضمن تعداد ۱۹۱۰ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۱۴۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۵۴ درصد و ۵۲ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کردند. این درحالی است که تعداد ۳۸ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۴۰۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۴۷ درصد و ۴۵ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شدند.

شاخص کل بورس با افت ماهانه ۰.۸ درصدی مواجه شد. نزدیک شدن به زمان تصمیم ترامپ در مورد برجام، اقدام ستاد اقتصادی دولت برای تعیین نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان با تشدید ریسک سیستماتیک، افت ۳۰ درصدی ارزش معاملات (میانگین ۹۳ میلیارد تومانی) را نسبت به اسفند رقم زد و تغییر مالکیت ۱۹۵ میلیارد تومانی به نفع حقوقی‌ها را در فروردین به دنبال داشت. در بازارهای جهانی نیز ریسک ژئوپلیتیک، چشم‌انداز جنگ تجاری میان آمریکا و چین در کنار دورنمای تحریم روسیه، رشد نفت به سقف ۳‌سال، آلومینیوم به سقف ۷ساله (۲۵۳۰ دلار) و بازگشت روی از کف ۳۱۰۰ دلار را رقم زد. همچنان شناسایی کف قیمتی پس از افت‌های اخیر، گزارش عملکرد سالانه و ماه اخیر شرکت‌ها به ویژه فلزات اساسی، نزدیک شدن به فصل مجامع و چشم‌انداز رشد قیمت‌ها با افزایش سود اسمی شرکت‌ها عوامل اثرگذار بر شاخص است.
شاخص کل بورس• نخستین ماه سال ۹۷ در شرایطی به پایان رسید که شاخص کل بورس با وجود شروعی صعودی، در پایان با کاهش ۰.۸ درصدی مواجه شد. کاهش فشار فروش‌ها و رشد نرخ دلار در هفته‌های ابتدایی فروردین عامل صعود قیمت سهام بود، اما در ادامه تک‌نرخی شدن دلار در سطح ۴۲۰۰ تومان باعث تغییر مسیر نمادهای بورسی شد. در سوی دیگر، بازارهای ارز و سکه نوساناتی قابل‌توجه را تجربه کردند؛ به‌طوری‌که سکه توانست در مدت یک ماه حدود ۱۳ درصد رشد را به ثبت برساند که رکوردی تازه طی سال‌های اخیر محسوب می‌شود.

• در دو روز کاری پایانی فروردین، معاملات بورس با نوسان اندک شاخص کل بورس مواجه و از فشار فروش سهام کالایی نیز کاسته شد. این کاهش فشار عرضه در آستانه ماه جدید را می‌توان در انتظار بورس‌بازان برای رصد دو دسته از گزارش‌های ناشران فعال در بورس تهران با توجه به اصلاح قیمت سهام در ماه گذشته جست‌وجو کرد. باید توجه داشت که اصلاح اخیر قیمت سهام به ویژه در نمادهای کالایی که حدود یک سال اخیر مقصد نقدینگی سهامداران بودند، به جذابیت سطوح قیمتی این نمادها نزد سهامداران افزوده است. از این رو در این شرایط رصد گزارش‌های ماهانه و سالانه شرکت‌ها که از امروز به تدریج روانه سامانه کدال می‌شود، بیش از پیش اهمیت می‌یابد. واکنش منفی بورس تهران به نرخ واحد دلار ۴۲۰۰ تومانی در حالی صورت می‌گیرد که هنوز درخصوص نحوه اجرای سیاست تک‌نرخی ارز در عمل و نیز الزام تبدیل درآمدهای صادرکنندگان با قیمت ارز اعلام شده ابهاماتی وجود دارد.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• هفته گذشته قیمت برخی فلزات پایه از جمله سرب و روی کاهش یافت اما قیمت آلومینیوم رشد کرد. همچنین قیمت نفت، طلا و شاخص‌های بورس آمریکا افزایش یافتند. از سوی دیگر شاخص دلار تغییرات بزرگی نداشت. هفته گذشته بازارهای مختلف عمدتاً تحت تاثیر تنش های ژئوپولیتیک در منطقه خاورمیانه قرار داشت و یک عامل رشد شدید قیمت نفت احتمال بروز اختلال در عرضه این ماده خام بود.

به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن

شاخص کل بورس

نظر بدهید