خودزنی آمریکا با تحریم نفت ایران

0
394

ناظر اقتصاد : حدود سه ماه تا آغاز تحریم نفت ایران باقی مانده و شواهد حاکی از آن است آتش اعمال این تحریم‌ها از سوی آمریکا در ابتدا دامن خودش را گرفته است. با خروج آمریکا از برجام باز هم سیاست بر نفت سایه انداخت و اعمال تحریم‌ نفت ایران به یکی از مهم‌ترین اهداف ترامپ تبدیل شد. آمریکا برای تحقق این هدف سناریوهای مختلفی نوشت. نخست آنکه از برخی اعضای اوپک مانند عربستان و غیر اوپک مانند روسیه خواست تا تولید خود را افزایش دهند. بهانه این درخواست تعدیل عرضه و تقاضا در بازار بود اما آمریکا برای پر کردن خلاء احتمالی نفت ایران در بازارهای جهانی دور اندیشی می‌کرد. هر چند عربستان در ابتدا با افزایش تولید دو میلیون بشکه‌ای موافقت کرد اما بعد زیر قول خود زد و نتوانست تولید خود را افزایش دهد.

آمریکا از سوی دیگر از مشتریان نفت ایران خواست واردات نفت از ایران را تا آبان‌ماه به صفر برسانند و آن‌ها را تهدید کرد که اگر این اتفاق رخ ندهد تحریمشان خواهد کرد. این هدف آمریکا هم آنطور که باید و شاید محقق نشد و بسیاری از کشورها پرچم اعتراض خود را نسبت به این تصمیم بالا بردند. حتی چین که بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران است اعلام کرد واردات نفت از ایران را حتی یک بشکه کاهش نخواهد داد.

البته کشورهایی هم بودند که میزان واردات نفت از ایران را کاهش دادند. برای مثال هند و کره جنوبی از جمله مشتریان نفتی بزرگ ایران هستند. هر دو کشور کاهش وارداتشان از ایران را آغاز کرده و امیدوارند بتوانند معافیت از تحریمهای آمریکا دریافت کنند و به خرید نفت ایران ادامه دهند.

کمبود نفت در بازارهای جهانی باعث افزایش قیمت طلای سیاه شده است. زیرا نگرانی سرمایه‌گذاران درباره پیامدهای منفی تحریم‌های آمریکا ضد ایران، افزایش یافته است. معامله‌گران اعلام کردند تحریم‌های آمریکا ضد ایران به رشد قیمت‌ها کمک می‌کند و کارشناسان بر این باورند که تحریم‌های ضد ایرانی به احتمال زیاد همچنان نیروی اصلی افزایشی بازار در حدود یک ماه آینده باقی می‌ماند تا زمانی که تصویر دقیق‌تری از پیامدها (تحریم‌ها) بر صادرات نفت این کشور ارائه شود.

آشفتگی بازارهای جهانی نفت و عدم افزایش تولید عربستان، آمریکا را بر آن داشته تا برای سر و سامان دادن به اوضاع بازار دست به فروش ذخایر استراتژیک خود بزند. در این راستا وزارت انرژی آمریکا در آستانه بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه ایران، ۱۱ میلیون بشکه نفت از ذخایر نفت استراتژیک این کشور را برای فروش عرضه کرد. به گفته یک معامله‌گر نفتی، به نظر می‌رسد این فروش برای نمایش این باشد که دولت ترامپ برای مهار افزایش قیمت نفت پیش از آغاز تحریم‌ها، تلاش می‌کند.

تحلیلگران اعلام کرده‌اند: با توجه به این که عرضه نفت در آمریکا اکنون در بالاترین سطح ممکن است، آزادسازی ذخایر نفت خام این کشور تأثیر چندانی بر قیمت سوخت نخواهد داشت. از سوی دیگر، شرکت‌هایی که پارسال از ذخایر راهبردی نفت آمریکا خرید کرده بودند، درباره سطح بالای مواد شیمیایی سمی در محموله‌های دریافتی، ابراز نگرانی کردند.

نظر بدهید