دغدغه‌های اصلی مجمع جهانی اقتصاد(اجلاس داووس)

0
723

اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد (WEF) یا اجلاس داووس در ژانویه ۲۰۱۶،‌ در سوئیس برگزار شد. این نشست با حضور فعالان سیاسی، اقتصادی، نخبگان فرهنگی و اجتماعی شامل مسؤولان دولتی، مدیران و رؤسای سازمان‌های بین‌المللی، مدیران و صاحبان شرکت‌ها و بنگاه‌های خصوصی، استادان دانشگاهی و افراد صاحب نفوذ برگزار می‌گردد که پیرامون مسائل جاری جهان به گفتگو می‌پردازند و سیر تحولات آتی جهانی مورد بررسی قرار می‌دهند.
وجه اشتراک شرکت کنندگان، وجود دغدغه‌های جهانی و اعتقاد راسخ به لزوم دستیابی به راه‌حل‌های «مشترک» جهانی برای مسائل منطقه‌ای و حتی ملی است. مسائل اصلی در نشست سال جاری مجمع عبارتنداز:
۱-رام‌سازی انقلاب صنعتی چهارم :
شعار رسمی اجلاس ۲۰۱۶، رشد ربات‌ها و اتوماسیون بود. مجمع جهانی اقتصاد هشدار می‌دهد که با ظهور ربات‌ها تا سال ۲۰۲۰ میلادی، حدود ۵ میلیون شغل از بین خواهد رفت. «مهار انقلاب صنعتی چهارم» به فناوری های نوین اشاره دارد. فناوری های نوین در سال های اخیر توانسته بسیاری از صنایع و حوزه های اقتصادی را متحول کند. یکی از صنایعی که این سال ها از فناوری های نوین استفاده بسیاری کرده و به نظر می رسد که همین مسیر را ادامه دهد، صنعت خودروسازی است. ورود فناوری های نوین به صنایع خودروسازی و ساخت و آزمایش خودروهای هوشمند و خودروهای بدون راننده توسط شرکت های خودروسازی و فناوری باعث شده است که چشم انداز آینده صنعت خودرو بسیار متفاوت به نظر برسد. همچنین جایگزین شدن روبات ها به جای انسان ها در بسیاری از مشاغل و افزایش استفاده از هوش مصنوعی و اتوماسیون، خودکارسازی فعالیت ها را بیش از گذشته لازم و ممکن جلوه داده است.
۲-ریسک ها و تهدیدات آتی:
مجمع جهانی اقتصاد در بررسی و تحلیل ریسک های سال ۲۰۱۶، با حضور ۷۵۰ کارشناس، به ارزیابی و تحلیل ۲۹ ریسک‌های جهانی و آثار احتمالی آنها پرداخته است.
مهاجرت‌های اجباری، تغییرات آب وهوایی و بحران آب به عنوان بزرگترین تهدیدات بالقوه در اقتصاد جهانی سال ۲۰۱۶ ذکر شده است. درگیری های بین ایالتی و پیامد های منطقه ای ناشی از درگیـری‌ها و فاجعه‌های بزرگ طبیعی در رتبه‌هــای بعدی قرار دارند. جدول زیر مهمترین مخاطرات جهانی را به لحـــاظ احتمـال وقوع در سال‌های ۱۶-۲۰۱۰ نشان می‌دهد:

monitoreconomy_ir-world-economic-forum

۳.مسائل زیست محیطی
در خصوص تغییرات آب و هوایی و مسائل زیست محیطی باید گفت که گرم شدن کره زمین در سال ۲۰۱۵ و ادامه روند فعلی آن این انتظار را به وجود آورده که در سال های آینده، دمای زمین افزایش یابد. کارشناسان اعتقاد دارند، شکست در برابر کاهش تغییرات آب و هوایی و سازگاری می تواند تاثیر بیشتری از گسترش سلاح های کشتار جمعی، بحران آب، مهاجرت های انبوه و شوک های قیمت انرژی داشته باشد.
به گزارش بانک جهانی؛ تا ۱۵ سال دیگر تعداد افرادی که به‌دلیل تغییرات آب و هوا دچار فقر می‌شوند به بیش از ۱۰۰ میلیون نفر خواهد رسید. همچنین کمبود غذا در آفریقا تا سال ۲۰۴۰، ۱۲ درصد افزایش خواهد یافت و این میزان ۷۵ سال دیگر به ۷۰ درصد خواهد رسید. یکی دیگر از آثار تغییرات آب و هوا، جاری‌شدن یخ‌های ذوب‌شده در اقیانوس‌هاست. به‌گونه‌ای که سطح آب دریا‌ها بالا رفته، پای آن به ساحل‌های کشورهای مختلف می‌رسد و سیلاب جاری می‌شود. این افزایش ارتفاع آب‌ها از ۱۰تا ۹۱ سانتی متر خواهد بود و باعث نابودی بسیاری از جزایر و شهر‌های ساحلی خواهد شد. حدود ۱۰۰ میلیون نفر در اطراف شهر‌های ساحلی زندگی می‌کنند. این یعنی ده‌ها میلیون نفر باید خانه‌شان را تغییر دهند که مهاجرت بر اثر تغییرات اقلیمی را گریزناپذیر می‌کند.
۴- اتوماسیون و تغییر مهارت ها
با توجه به تحولات اساسی در فناوری، بیش از یک‌سوم (حدود ۳۵درصد) مهارت‌هایی که امروز در نیروی کار مهم به نظر می‌رسند، دچار تغییر خواهند شد. تا سال ۲۰۲۰، انقلاب صنعتی چهارم موجب تغییر در شیوه زندگی و روش‌های انجام کار خواهد شد. برخی مشاغل ناپدید خواهند شد، برخی دچار رشد و توسعه می‌شوند و ممکن است برخی مشاغلی که امروز وجود آنها غیرعادی به نظر برسد، امری عادی در جامعه به‌شمار آیند. لذا نیروی کار آینده، نیاز جدی به به‌روزرسانی سریع مهارت‌های خود دارد.
تا سال ۲۰۲۰ خلاقیت به‌عنوان یکی از سه مهارت اصلی و مورد نیاز کارکنان خواهد بود. با وجود انبوهی از محصولات جدید، فناوری‌های جدید و شیوه‌های جدید کاری، شرایط به نفع کارکنانی خواهد بود که از خلاقیت بیشتری برخوردار باشند. هرچند که ممکن است روبات‌ها در انجام کارها به ما انسان‌ها کمک کنند اما آنها نمی‌توانند مانند هریک از ما از خود خلاقیت نشان دهند (البته تا این لحظه این‌گونه است!) ماهیت تغییر بستگی زیادی به نوع صنعت و کسب‌وکار دارد. برای مثال در خدمات مالی نیز مشاهده می‌شود که تغییرات مهمی پیش رو قرار دارد چرا که برای کار، خرید و فروش در این صنعت نیز نیاز به مهارت‌های جدید و دانش فناورانه وجود دارد. جدول زیر فهرست ۱۰ مهارت برتر مورد نیاز در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۲۰ را نشان می دهد:

monitoreconomy_ir-world-economic-forum2

سه مهارت اول ۲۰۲۰ عبارتست از:
حل مسائل پیچیده: حل مسائل پیچیده عبارتنداز اتخاذ تصمیم صحیح و اثربخش برای حل مسائل بزرگ و پیچیده سازمانی.
تفکر انتقادی: تفکر انتقادی که یکی از مهارت های فرایندی محسوب می شود به استفاده از منطق و استدلال برای شناسایی نقاط قوت و ضعف راه حل های جایگزین اطلاق می شود.
خلاقیت: خلاقیت از توانایی های شناختی است. به بیان دیگر خلاقیت عبارتست از توانایی تولید ایده های هوشمندانه برای یک موضوع خاص یا روش هایی غیرمعمول برای حل مساله.
۵- شرایط اقتصادی و رشد جهانی:
اعضای شرکت کننده در اجلاس سالانه مجمع جهانی اقتصاد (داووس)، بر این عقیده هستند که به رغم دورنمای نفت به شدت ارزان، بازده اوراق بهادار و همچنین نگرانی‌های جدی نسبت به تاثیر اقتصاد چین بر بازارها، نگرانی نسبت به سیاست‌های پولی واگرایانه در آمریکا نسبت به ژاپن و اتحادیه اروپا، چشم‌انداز اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۶ و پس از آن امیدوارکننده اما توام با احتیاط است.
پکن بعد از این که توانست در دهه اول قرن حاضر رشد اقتصادی واقعی حدود ۱۰ درصدی را پشت سر بگذارد، بعد از ربع قرن رشد اقتصادی بالای ۷ درصد، حالا انتظار می رود که رشد اقتصادی کمتری را داشته باشد. این کشور مدل اقتصادی خود را از مدل اقتصاد تولیدمحور و مبتنی بر صادرات و سرمایه گذاری خارجی به مدل مصرف داخلی تغییر داده و در این مسیر، چالش های زیادی را نیز داشته است که کاهش ارز یوان و نیز سقوط بازار بورس از جمله آنها بوده است. موفقیت یا شکست چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است، برای همه دنیا مهم است. ادامه روند قیمت پایین مواد اولیه متاثر از قیمت نفت از جمله آنها می باشد.
سایر بازارهای نوظهور که بعد از بحران مالی جهانی در سال های ۲۰۰۸ و۲۰۰۹ برای مدت ها موتور اقتصاد جهان شناخته می شدند و امیدهای بسیاری را برانگیخته بودند، اکنون به سختی جلو می روند. برزیل دچار مشکلات اقتصادی بسیار حادی است و آفریقای جنوبی نیز مسائل اقتصادی زیادی دارد. روسیه به دلیل اختلافات سیاسی با غرب بر  سر اوکراین دچار مشکلات اقتصادی زیادی شده و چین نیز با کاهش رشد اقتصادی روبه روست. شاید کشور هند در میان اقتصادهای نوظهور بزرگ کمی اوضاع بهتری داشته باشد.
شکل زیر پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی در سال آینده را نشان می دهد:

monitoreconomy_ir-world-economic-forum-3

۶- نابرابری اقتصادی و اجتماعی:
آمارها نشان می‌دهد هر ساله بر فاصله میان ۱% ثروتمند جهان با نیمه فقیر آن بیشتر می‌شود. به ویژه بحث پیرامون افزایش اتوماسیون، این دغدغه را نیز مطرح می کند که نیمه فقیر جهان با بیکاری مضاعف و در نتیجه با فقر بیشتری روبرو خواهند شد. هر ساله ثروتی معادل ثروت نیمی از مردم جهان در دست تعداد کمتری از افراد متمرکز می‌شود. شکل زیر این واقعیت را نشان می‌دهد:

monitoreconomy_ir-world-economic-forum-4

نظر بدهید