آیا قیمت دلار بالا میرود؟

0
1328

ناظر اقتصاد: دلار نام یکای پول ۳۳ کشور جهان از جمله کشورهای آمریکا، کانادا،استرالیا، نیوزیلند، و سنگاپور است. واژه دالر احتمالاً صورت مقلوب تالر یا یوآخیمزتالر است که نام منطقه‌ای است در بوهم که معادن نقره مرغوبی داشت و از آن برای ضرب سکه استفاده می‌شد. امروزه این منطقه بخشی از جمهوری چک است و چک‌ها آن را با نام یاخیموف می‌شناسند. در این نوشتار به این پرسش که آیا قیمت دلار بالا میرود پرداخته‌ایم.

عوامل کلیدی نوسانات قیمت دلار در کشورها

نرخ تورم، سیاست‌های پولی و شرایط سیاسی و اقتصادی، متغیرهایی هستند که در ایجاد نوسانات نرخ ارز دخیل‌اند. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت، ارزش ارز کشورها بر اساس قانون ساده عدم تعادل در عرضه و تقاضا دچار نوسان می‌شود.

نوسان قیمت دلار در ایران

این روزها بیشتر از هر زمان دیگری این سوال در ذهن مردم ایران جاری است: «آیا قیمت دلار بالا میرود؟»

روز گذشته دلار در بازار غیررسمی به ۱۳۰۰۰ تومان رسید. این یعنی ۲۳۳ درصد افزایش قیمت در طی دقیقا یک سال اخیر. تقریبا همه ما روز به روز و هفته به هفته شاهد افزایش قیمت ارز یا کاهش ارزش ریال هستیم، اما همچنان این سوال که قیمت دلار تا کجا بالا میرود و آیا یک قیمت هدفی وجود دارد که قرار است قیمت دلار به آن برسد، به عنوان سوال محوری جامعه ایران و نه فقط فعالان اقتصادی مطرح است.

آیا قیمت دلار بالا میرود؟

تحلیل علت افزایش قیمت دلار در ایران

بگذارید همین افزایش این دو روز اخیر را خیلی ساده برررسی کنیم: اعلام خبر کاهش صادرات نفت ایران به ۲ میلیون بشکه در روز و تصمیم تعطیلی بازار آتی سکه، دلایل روانی بازار سکه و دلار شدند تا دوباره یک موج نقدینگی به این بازارها جاری شده و ازدحام مردم برای خرید دلار از بازار غیر رسمی و امنیتی شدن بازار سکه و ارز به خبر مهم روز تبدیل شود. یعنی دقیقا همان سیکل تکراری در طی ماه‌های اخیر.

به نظر نگارنده برای پاسخ به این سوال اساسی که آیا قیمت دلار بالا می‌رود، باید مروری بر عوامل احتمالی موثر بر نیروهای عرضه و تقاضای بازار در طی هفته‌های بعد داشته باشیم. به نظر می‌رسد فصل مشترک همه عوامل احتمالی ماه‌های بعد اقتصاد ایران مثل کاهش مستمر صادارات نفتی ایران، محدودیت بیشتر صادرات غیرنفتی ایران، امکان عدم تصویب FATF در مجلس ایران، تحریم بانک مرکزی ایران و … بر کاهش توان عرضه ارز در کشور دلالت دارد.

رخداد هر یک از این عوامل سیگنال‌هایی برای نقدینگی سیال در بازارها که مثل دسته ملخ‌ها بین بازار خودرو و مسکن و سپرده و سرمایه و طلا و ارز در جریان است می‌باشد. یعنی هر عامل و خبر منفی تازه، یک احتمال برای جهش قیمت ارز و این هجوم سرمایه‌هاى سیال، خود یعنی افزایش دوباره قیمت دلار.

انتظارات عاملی برای افزایش قیمت دلار

خلاصه آنکه تا زمانی که این ناترازی یا عدم توازن بین عرضه و تقاضای ارز در ذهن مردم ایران به دلیل عوامل سیاسی و تحریمی شکل گرفته است که معتقدند «روز به روز قیمت‌ها افزایش می‌یابد» یا «کار از دست در رفته است»، باید پس از هر موج اخبار سیاسی منفی منتظر یک موج افزایش قیمت دلار باشیم.

در کنار این ناترازی، بدبینی عمومی نسبت به سوء استفاده دولت از بازار ارز و تصمیمات اشتباه حکمرانى را هم که اضافه کنید، این ناترازی در ذهن مردم درباره ناتوانى در کنترل قیمت دلار توسط نیروهای عرضه بازار را تقویت مى‌کند.

نظر بدهید