فرمول دورزدن تحریم‌ها روی میز ایران

0
313

ناظر اقتصاد : تحریم‌ های نفتی جدید امریکا علیه ایران در حالی اجرایی می‌شود که در دوره قبلی به‌رغم همراهی بسیاری از کشور‌ها با امریکا، اوباما نتوانست فروش نفت ایران را به طور کامل متوقف کند. این بار نیز ایران امیدوار است که با همراهی چین، روسیه، هند و اروپا بتواند ضرب تحریم‌های یکجانبه نفتی امریکا را بیش از گذشته کاهش دهد.

تحریم‌ های نفتی جدید امریکا علیه ایران در حالی اجرایی می‌شود که در دوره قبلی به‌رغم همراهی بسیاری از کشور‌ها با امریکا، اوباما نتوانست فروش نفت ایران را به طور کامل متوقف کند. این بار نیز ایران امیدوار است که با همراهی چین، روسیه، هند و اروپا بتواند ضرب تحریم‌های یکجانبه نفتی امریکا را بیش از گذشته کاهش دهد. اما در این بین سؤال اصلی این است که به‌رغم افشای برخی از حربه‌های ایران برای فروش نفت در دوران تحریم‌های پیش از برجام، ایران این بار چگونه می‌خواهد، سطح فروش نفت خود و متعاقب آن میزان درآمد‌های نفتی را حفظ کند و چه راهکار‌هایی را می‌تواند برای این منظور دنبال کند.

گردش به سمت شرق

واقعیت آن است که چین همواره خریداری مطمئن برای نفت ایران بوده و به‌رغم تمامی تحریم‌ها، کوشیده سطح خرید نفت از ایران را حفظ کند. اتفاقی که این بار با تهدید امریکا روبه‌رو شده‌است و آن‌ها تهدید کرده‌اند در صورتی که چین همچنان نفت ایران را خریداری کند، با تحریم امریکا روبه‌رو خواهد شد. با این حال پیام‌هایی که از پکن به ایران مخابره شده نشان می‌دهد چینی‌ها چندان به تهدیدات امریکا اهمیت نمی‌دهند و قطعاً در آینده نیز خرید نفت از ایران را ادامه خواهند داد. بنابراین به نظر می‌رسد که عرضه نفت خام ایران در بورس شانگ‌های و معامله آن به «یوآن» یکی از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند در دوره تحریم‌ها به کمک ایران بیاید و سطح صادرات نفت ایران را حفظ کند.

حرکت به سمت تولید فرآورده‌های نفتی

راه حل دیگری که در دوران تحریم‌ های نفتی می‌تواند به کمک ایران بیاید، حضور ایران در بازار فرآورده‌های نفتی است. در این خصوص بسیاری از فعالان بازار جهانی نفت بر این باور هستند که معمولاً بازار فرآورده‌های نفتی شفافیت کمتری نسبت به بازار نفت خام دارند و این در حالی است که میزان تولید نفت‌خام همواره در بازار‌های جهانی قابل شناسایی و رهگیری است. بنابراین ایران می‌تواند با تبدیل بخش مهمی از نفت‌خام خود به فرآورده‌های نفتی، این فرآورده‌ها را راحت‌تر و سریع‌تر به فروش برساند. در این بین باید گفت که برگ برنده ایران در این راهکار پالایشگاه ستاره خلیح فارس است که این روز‌ها قرارگاه خاتم به دنبال تکمیل و تحویل آن است.

جست‌وجو در بازار‌های جدید

واقعیت مهم دیگر در تحریم‌ های نفتی پیش رو این است که این بار بر خلاف گذشته امریکا در تحریم ایران بسیار تنهاست و این خود نقطه قوتی است که می‌تواند به کمک ایران بیاید. بر این اساس ایران باید یک برنامه‌ریزی گسترده بازاریابی برای نفت خود در بین کشور‌های مستقل که از تحریم‌های امریکا پیروی نمی‌کنند انجام دهد و سبد مشتریان نفتی خود را گسترش دهد.

نفتکش‌های ایرانی به کمک می‌آیند

در همین حال باید گفت که یکی از برنامه‌های امریکا برای مختل کردن صادرات نفت ایران، تحت فشار قراردادن شرکت‌های نفتکش برای حمل و نقل نفت ایران است. خوشبختانه ایران یک شبکه خوب و قوی از نفتکش‌ها را در اختیار دارد و می‌تواند با اتکا به شرکت‌های بیمه‌ای که در امریکا بازاری ندارند، خود حمل‌و نقل نفتش را در اختیار بگیرد.

نظر بدهید