گزارش بورس یک‌شنبه ۷ آبان | دومین کانال‌شکنی پاییزی شاخص کل بورس

0
331

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای 

@monitoreconomy_ir-stock-960806-1

@monitoreconomy_ir-stock-960806-2بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۴۸۱ واحدی به ۸۷.۴۱۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۶۲۰ میلیاردریال (۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۴۹۳ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۱۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۹۴ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۸۸ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۷۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۲، آسان پرداخت پرشین با ۱۳ واحد و توسعه معادن و فلزات با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۶۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۲ میلیون و ۶۶۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۱ هزار و ۵۹۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۸ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۵ نماد (معادل ۸۱% تعدادی و معادل ۸۷ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی ۶۰۶، محصولات شیمیایی با ۲۶۹ و فلزات اساسی با ۲۵۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی پیش‌رو بازار هم‌زمان با بازارگردانی سهام در نمادهای تأثیرگذار بر شاخص بورس بود که همسو با افزایش توجه معامله‌گران بازار سهام به بازار جهانی نفت، گروه پالایشی‌ شاهد صف‌نشینی خریداران بودند، هر چند که عرضه سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی، روندی متعادل را در معاملات این گروه و در سقف کامل دامنه نوسان قیمتی حاکم کرده است. امروز در گروه فولادی‌ها نیز به تبع انتظار برای افزایش قیمت‌ها در بازار فلزات اساسی اقبال برای جمع‌آوری سهام این گروه با وجود اصلاح قیمت حاکم بود. در گروه پتروشیمی اما انتظار برای نوسان قیمت جهانی اوره و سایر محصولات پتروشیمیایی باعث شده تا این گروه نیز در کانون توجه معامله‌گران اغلب کوتاه‌مدت‌نگر و با حجم معاملاتی محدود قرار گیرد.

نظر بدهید