بانک جهانی: ذخایر نفتی ایران ۷۵ سال بیشتر از عربستان

0
3322

ناظراقتصاد: بانک جهانی پیش‌بینی کرد ذخایر نفتی ایران ۱۵۵ سال دیگر دوام می‌آورد که ۷۵ سال بیشتر از طول عمر ذخایر نفتی عربستان است. به گزارش تسنیم، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به «ثروت در حال تغییر ملت‌ها» پیش‌بینی کرده است ذخایر نفتی ایران ١۵۵ سال دیگر دوام بیاورد.
برآوردهای این نهاد بین‌المللی نشان می‌دهد در میان کشورهای بزرگ نفتی، ذخایر نفتی ونزوئلا دیرتر از همه به پایان می‌رسد. پیش‌بینی شده است ٣۴۵ سال دیگر ذخایر نفت این کشور به اتمام برسد. پس از ونزوئلا، لیبی قرار دارد و ٢٧۵ سال طول خواهد کشید تا ذخایر نفت لیبی به پایان برسد.
بر اساس این گزارش، ایران پس از ونزوئلا و لیبی در رتبه سوم از نظر میزان پایداری ذخایر نفتی خود در میان کشورهای بزرگ نفتی قرار دارد. پس از ایران کانادا قرار دارد و پیش‌بینی شده است ذخایر نفتی این کشور نیز ١٣٠ سال طول بکشد.
این گزارش طول عمر ذخایر نفتی عراق را ١١٠ سال، کویت ٩٨ سال، امارات ٩٧ سال، عربستان ٨٠ سال، قطر ۴٩ سال، نیجریه ۴٨ سال و الجزایر را ۴٠ سال پیش‌بینی کرده است. میزان طول عمر ذخایر نفتی در برخی کشورهای کوچک تولیدکننده نفت نیز در این گزارش ذکر شده است. بر اساس این گزارش ذخایر نفتی سوریه ٢۶٠ سال، اسلواکی ١٧٠ سال، تاجیکستان ١۵٨ سال، اردن ١٣۵ سال و همچنین قزقیزستان ١١٣ سال دوام می‌آورد. برآوردهای بانک جهانی درخصوص طول عمر ذخایر نفتی کشورهای جهان بر پایه میزان تولید و میزان ذخایر اثبات‌شده فعلی آنها انجام شده است.

نظر بدهید