“سنگاپور” دارای معتبرترین پاسپورت در جهان!

0
344

ناظراقتصاد: در آخرین رده بندی منتشر شده از ارزش پاسپورت (گذرنامه) کشورهای مختلف دنیا ایالات متحده آمریکا سقوط رتبه داشته و در اتفاقی کم سابقه یک کشور کوچک آسیایی در صدر لیست ارزشمندترین پاسپورت دنیا قرار گرفته است.
به نقل از وب سایت شبکه خبری” سی ان بی سی” آمریکا، بر اساس آخرین گزارش شرکت مشاوره جهانی ” آرتون کاپیتال” – دفتر مرکزی آن در مونترال کاناداست – دولت شهر کوچک آسیایی “سنگاپور” معتبرترین پاسپورت را در جهان داراست و شهروندان سنگاپوری می توانند با پاسپورت این کشور به ۱۵۹ کشور جهان بدون اخذ روادید سفر کنند.
پس از سنگاپور آلمان در رتبه دوم قرار گرفته و با پاسپورت آلمانی می توان به ۱۵۸ کشور بدون روادید سفر کرد. در رده سوم دو کشور سوئد و کره جنوبی قرار گرفته اند که با پاسپورت این دو کشور می توان بدون اخذ روادید به ۱۵۷ کشور جهان سفر کرد.
اعتبار پاسپورت ایالات متحده آمریکا در یک سال گذشته و همزمان با روی کار آمدن دونالد ترامپ نزول داشته و هم اینک و در رتبه بندی جدید، اعتبار پاسپورت ایالات متحده آمریکا در کنار کشورهای ایرلند، کانادا و مالزی در رتبه ششم طبقه بندی شده و دارندگان پاسپورت این چهار کشور می توانند بدون نیاز به اخذ روادید به ۱۵۴ کشور جهان سفر کنند.

در این رتبه بندی جدید جایگاه پاسپورت جمهوری اسلامی ایران همچون سابق در رتبه های آخر جدول، در رده ۸۹ جهانی و در کنار کشورهای نپال، سریلانکا و سودان قرار گرفته و شهروندان این چهار کشور با پاسپورت هایشان تنها می توانند ۳۶ کشور جهان بدون روادید سفر کنند.

آخرین رده بندی ارزش پاسپورت کشورها؛ جمهوری اسلامی ایران در رتبه ۸۹ جهانی در کنار نپال، سودان و سریلانکا پس از جمهوری اسلامی ایران به ترتیب کشورهای بنگلادش و یمن در رتبه ۹۰، سومالی در رتبه ۹۱، سوریه در رتبه ۹۲، پاکستان و عراق در رتبه ۹۳ و در نهایت کشور افغانستان در انتهای لیست و در رتبه ۹۴ قرار گرفته است. آخرین رتبه بندی ارزش گذرنامه کشورهای جهان را می توانید از اینجا ببنید.

نظر بدهید