رتبه ششم تورم ایران در بین کشورهای جهان

0
532

ناظر اقتصاد: صندوق بین‌المللی پول (IMF) در جدیدترین گزارش خود به رتبه ششم تورم ایران اشاره و رتبه تورم ایران را ششم جهان اعلام کرده است.

صندوق بین‌المللی پول فصل‌های تحلیلی جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی خود را منتشر کرد که در بخشی از آن به پیش‌بینی رشد اقتصادی، نرخ تورم و تراز حساب جاری ایران پرداخته است. بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی ایران در سال گذشته میلادی (۲۰۱۸) منفی ۳.۹ درصد برآورد شده است که در پیش‌بینی ماه اکتبر این نهاد بین ‌المللی منفی ۱.۵ درصد عنوان شده بود. صندوق بین المللی پول در گزارش پیشین خود نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۸ را ۱۲.۸ درصد پیش‌بینی کرده بود که در این بخش‌های در دسترس قرار گرفته هنوز رقمی در مورد نرخ بیکاری منتشر نشده است.

در ادامه گزارش صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم ایران در سال ۲۰۱۸ برابر با ۳۱.۲ درصد برآورد شده است که در گزارش ماه اکتبر ۲۹.۶ درصد پیش‌بینی شده بود. به این ترتیب، ایران در سال ۲۰۱۸ در میان کشورهای مورد بررسی در این گزارش به لحاظ تورم در جایگاه ۶ قرار گرفته و جایگاهش نسبت به سال ۲۰۱۷ شانزده پله بدتر شده است. ایران در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در جایگاه ۲۲ قرار داشت.

هرچه رتبه در گزارش صندوق بین‌المللی پول بیشتر باشد، نشان‌دهنده تورم کمتر است و پرتورم‌ترین کشور در جایگاه نخست قرار دارد.

  • ونزوئلا با ۱۳۷۰ هزار درصد تورم در رتبه نخست قرار گرفته است. این کشور سال ۲۰۱۷ تورم ۱۰۸۷.۵ درصدی و در سال ۲۰۱۶ با تورم ۲۵۴.۳ درصدی در جایگاه نخست قرار داشت.
  • سودان جنوبی با تورم ۱۰۶.۴ درصدی و سودان با تورم ۶۱.۸ درصدی در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.
  • پس از آن یمن با ۴۱.۷۷ درصد و آرژانتین با ۳۱.۸ درصد تورم در جایگاه چهارم و پنچم و ایران در جایگاه ششم قرار گرفته‌اند.

همچنین تراز حساب جاری ایران در سال ۲۰۱۸ رشد کرده و به ۴.۳ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است که در پیش‌بینی قبلی ۱.۳ درصد عنوان شده بود. صندوق بین‌المللی پول رقم تراز حساب جاری ایران در سال ۲۰۱۷ را که قبلا ۲.۲ درصد تولید ناخالص داخلی اعلام شده بود را تصحیح کرده و ۳.۸ درصد اعلام کرده است.

اما بانک جهانی چند روز پیش رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۸ را منفی ۱.۶ درصد اعلام و پیش‌بینی کرد که در سال ۲۰۱۹ به منفی ۳.۸ کاهش خواهد یابد. این درحالی است که صندوق بین‌المللی پول رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ را منفی ۶ درصد پیش‌بینی کرده است.

نظر بدهید