رسالت تاریخی نخبگان ایرانی در سراسر جهان

0
462

ناظراقتصاد: ایران برای چند دهه به عنوان یک بازیگر غیرعقلانی، تهدید کننده صلح و ثبات جهانی و کشوری که به قوانین و تعهدات بین المللی پایبند نیست، معرفی شده است. حقیقت آن است که این تصویر منفی ارائه شده از ایران ارتباطی با واقعیت ندارد. با این حال، تاکنون فرصت مناسب و یا شاید تمایل کافی برای تغییر این تصویر منفی از ایران و نزدیک کردن آن به واقعیت وجود نداشته است.

اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای که مورد حمایت و اجماع بین المللی و حاصل دیپلماسی و مذاکره بود، بیش از هر زمان دیگری این فرصت را فراهم کرده است. در این میان، آنچه بیش از همه اهمیت دارد و نقش تعیین کننده را ایفاء خواهد کرد، نخبگان ایرانی در سراسر جهان اعم از چهره‌های برجسته و مشهور (علمی، هنری، اقتصادی و ورزشی)، دانشجویان، ایرانیان نسل دوم و حتی کارگزان و مهاجران هستند. با توجه به تعداد و پراکندگی ایرانیان خارج از کشور، عمق و دامنه تاثیرگذاری آنها می‌تواند بسیار بیشتر از رسانه‌ها و حتی مقامات دیپلماتیک و سیاسی باشد.

اما با وجود فراهم شدن این فرصت تاریخی و در حالی که در داخل اروپا و حتی آمریکا از عهدشکنی آشکار و صریح دولت آمریکا انتقاد می‌شود، متاسفانه نخبگان ایرانی دچار تفرق و چنددستگی شده و حتی برخی درصدد توجیه اقدام ترامپ و حمایت از آن هستند. برخی آن را به اقدامات دولت ایران نسبت می‌دهند و برخی از برنامه‌ها و تصمیمات دولت ترامپ و تحریم ایران به عنوان تسهیل کننده و هموارکننده مسیر دستیابی به خواسته‌های خود در ایران سخن می‌گویند.

برای سال‌ها، بسیاری از نخبگانی که با فضای بین المللی آشنا بوده یا مطالعات آکادمیک داشتند، سیاست خارجی دولت ایران به ویژه در دولت‌های نهم و دهم را مورد انتقاد قرار می‌دادند و آن را بابت عدم آشنایی با زبان بین المللی و ادبیات مذاکره، پایبند نبودن به تعهدات و قواعد بین المللی و بی‌میل بودن به دیپلماسی و گفتگو سرزنش می‌کردند. مگر نه این است که دولت یازدهم در تمامی مولفه‌های ذکر شده تقریبا فعال ترین و قوی ترین دولت بعد از انقلاب بود؟ مگر وزیر خارجه اش نماد عقلانیت و گفتگو و تعامل و آداب دیپلماتیک و مسلط به زبان گفتگو با جهان نبود؟ مگر ایران در چند سال گذشته به تعهدات خود و همکاری با نهادهای بین المللی وفادار نماند؟ پس چرا باید در چنین شرایطی که همه جهان به این مساله اذعان دارند و مقصر را کسی دیگر و در جایی دیگر می‌جویند، ما باید همچنان از دولت خود سیاست‌های آن انتقاد کنیم؟

تاریخ ملت‌ها را نخبگانش می‌سازند. همه ما نسبت به تصویری که جهان از ایران دارد، مسئولیم. زیرا نسل‌های بعدی ما آن را به ارث می‌برند. در این میان، نقش تاثیرگذاری و مسولیت نخبگان ایرانی خارج کشور بسیار مهمتر و بیشتر است. اکنون که ترامپ با این تصمیم خود حتی زمینه ساز انتقاد سیاستمداران و رسانه‌های آمریکایی از خود شده است و فضای بین المللی مناسبی برای بهبود تصویر ایران و تغییر تصورات نادرست در رابطه با ما فراهم شده است، بیش از هر زمان دیگری باید در این رابطه متحد و متفق القول باشیم. به ویژه که به نظر می‌رسد ترامپ و متحدان منطقه‌ای او در ماه‌های آینده به منظور مقدمه چینی برای اعمال فشارها و تحریم بیشتر ایران، فضای اتهام زنی و جنگ روانی را علیه ایران تشدید کنند. بنابراین، رسالت مهم و تاریخی ایرانیان سراسر جهان در حال حاضر، بهره برداری از فضای مساعد به وجود آمده در راستای اثبات حقانیت ایران و به چالش کشیدن برنامه‌های دولت ترامپ در این زمینه در آینده است.

تصویر بین المللی ایران، مختص هیچ شخص، جناح و دولتی نیست و با تغییر آن ها نیز لزوما تغییر نمی‌کند بلکه تداوم می‌یابد. بنابراین، رسالت همه ایرانیان با هر گرایش سیاسی و طرز فکری در هر کجای جهان این است که در هر سطح و موقعیتی ضمن اصلاح کلیشه‌های نادرست درباره ایران، وجوه رفتار عقلانی و حقانیت کشور خود را به گوش جهانیان برساند.

نظر بدهید