وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۲۹ فروردین | افزایش شاخص کل بورس

0
1294

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱ واحدی به ۹۵.۵۲۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۰۹۴ میلیاردریال (۳۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۷۳۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۱۰ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۶ واحد، فولاد خوزستان با ۲۰ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۲۴، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۳ واحد و لابراتوار سازی دکتر عبیدی با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۲۶ میلیون و ۱۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۵ هزار و ۳۶۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۱ نماد (معادل۸۵ %تعدادی و معادل ۹۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۲۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۲۳، قندو شکر با ۸۳ و خودرو و ساخت قطعات با ۶۹ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

شاخص کل بورس تهران در معاملات امروز با رشد اندک ۱ ‌واحدی همراه شد. کاهش نسبی فشار فروش در کنار بهبود تقاضا مانع از افت ادامه‌دار قیمت سهام شد. به‌تدریج انتظار برای انتشار صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده سال مالی منتهی به اسفند۹۶ برای بسیاری از شرکت‌ها وجود دارد. این موضوع در کنار عملکرد ماهانه شرکت‌ها در فروردین، از اهمیت ویژه‌ای برای فعالان بازار سهام برخوردار است. در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد سیگنال‌های ناشی از عوامل بنیادی کف حمایتی قدرتمند در برابر افت قیمت سهام ایجاد کنند. از‌سوی دیگر همچنان عوامل تردید به خصوص در بخش غیراقتصادی (ریسک برجام) عامل فشار بر سهام محسوب می‌شوند. نماگر اصلی این بازار از ابتدای سال‌جاری تا‌کنون با افت ۸/ ۰ درصدی مواجه بوده است. عوامل مهمی بر روندکم‌رمق روزهای اخیر بازار تاثیرگذار بوده که در صدر آنها نوسانات نرخ ارز قرار دارد. از سوی دیگر فعالان تالار شیشه‌ای عوامل دیگری را نیز در وضعیت کنونی بازار سهام دخیل می‌دانند؛ ریسک‌های غیر‌اقتصادی، تنش‌های منطقه‌ای، تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه از سوی سیاست‌گذار از جمله این عوامل هستند. در این گزارش به بررسی نظرات ۳ تحلیلگر در مورد روند روزهای اخیر بازار سهام می‌پردازیم.

نظر بدهید