رشد بورس در اولین هفته پاییز؟

0
138

ناظر اقتصاد: معاملات هفته گذشته بورس تهران با رشد ۱.۵ درصدی شاخص کل به پایان رسید. این امر در شرایطی رخ می‌دهد که غالب سهامداران و کارشناسان شرکت‌کننده در نظرسنجی سایت تحلیلی دنیای بورس روند شاخص سهام در هفته جاری را صعودی ارزیابی می‌کنند.

عمده فعالان بازار سهام به رشد قیمتی سهام در هفته آینده امیدوار هستند. پس از جهش محسوس قیمت‌ها در تابستان معاملات بورس معاملات پاییز با تردید به خصوص در بخش سیاسی مواجه است.

کارشناسان

صعودی: ۵۵ درصد از کارشناسان معتقدند روند شاخص در هفته جاری صعودی خواهد بود. این کارشناسان نرخ ارز و تورم را مهمترین دلایلی می‌دانند که به لحاظ بنیادی و با انعکاس در سوآوری شرکت‌ها از صعود قیمت‌ها حمایت خواهد کرد (به گفته این کارشناسان همچنان صعود نرخ ارز و تورم به صورت کامل در قیمت سهام این شرکت‌ها لحاظ نشده است). به اعتقاد این افراد فارغ از اصلاحات کوتاه‌مدت قیمت‌ها در نهایت شاخص سهام به پشتوانه دو عامل مزبور در مسیر صعودی حرکت خواهد کرد به خصوص اگر دولت برنامه‌های خود در راستای سرکوب رانت را با تلاش بیشتری دنبال کند. از سوی دیگر واقعی‌سازی نرخ‌ها در اقتصاد کشور در نهایت در تمامی‌صنایع منعکس خواهد شد و این امر نیز با افزایش سودآوری از لحاظ ریالی منجر به افزایش تقاضای سهام می‌شود. موج ورود نقدینگی و ارزش معاملات روزانه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در طی روزهای اخیر خود عامل دیگر تقویت قیمت‌ها خواهد بود.

کم‌نوسان: ۳۰ درصد از کارشناسان روند شاخص کل در هفته جاری را کم‌نوسان ارزیابی می‌کنند. این کارشناسان معتقدند نگرانی‌های سیاسی ناشی از نزدیک شدن به دور جدید تحریم‌ها (آبان‌ماه)، در وضعیتی که قیمت سهام از لحاظ بنیادی پتانسیل حرکت در مسیر صعودی را دارد، منجر به احتیاط سهامداران می‌شود و روند شاخص کل را کم‌نوسان رقم می‌زند. از سوی دیگر روند بازارهای جهانی نیز سیگنال به خصوصی در مورد صعود یا نزول قیمت کالا نمی‌دهد، این امر نیز احتیاط معامله‌گران را دو چندان خواهد کرد. در این فضا نه فروشندگان تمایل به عرضه دارند و نه خریداران جرات کافی برای خرید؛ این روند در نهایت منجر به نوسان اندک قیمت‌ها خواهد شد. علاوه بر این انتظار برای رصد گزارش‌های ماهانه و شش‌ماهه نیز اثرگذار خواهد بود.

نزولی: ۱۵ درصد از کارشناسان روند شاخص سهام را نزولی می‌دانند. این افراد معتقدند که نگرانی‌ها از اعمال دور جدیدی از تحریم‌ها و همچنین نگرانی از نتایج نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ و با محوریت ایران در روزهای آینده نگرانی‌ها را افزایش داده است و احتمالا بر قیمت سهام فشار وارد کند به خصوص آنکه بازدهی خیره کننده ۴۵ درصدی شاخص سهام در تابستان انگیزه برای خروج از معاملات را نیز افزایش داده است.در این میان تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا همچنان ادامه دارد و هر چند در پایان هفته شاهد تقویت نسبی قیمت فلزات پایه در این بازارها بودیم، اما پابرجا بودن این نگرانی نیز به افت شاخص سهام دامن خواهد زد. از طرفی به نظر می‌رسد عرضه محصولات فلزی و پتروشیمی‌در بورس کالا نیز احتمالا با اصلاح قیمت‌ها مواجه خواهند شد. امری که شاید اصلاح شاخص سهام را جدی تر کند.

سهامداران

صعودی: ۷۷ درصد از سهامداران حاضر در نظرسنجی این هفته معتقدند، روند شاخص کل صعودی خواهد بود. این دسته از سهامداران موج نقدینگی حاضر در معاملات سهام را به پشتوانه نرخ ارز را عامل صعود قیمت‌ها ارزیابی می‌کنند.

کم‌نوسان: ۸ درصد از سهامداران روند نماگر اصلی بازار سهام را کم‌نوسان عنوان کرده‌اند.این افراد معتقدند تقابل بین نگرانی‌های سیاسی و عوامل بنیادی در نهایت روند شاخص سهام را کم نوسان را به دنبال خواهد داشت.

نزولی: ۱۵ درصد از سهامداران روند شاخص سهام را نزولی عنوان کرده‌اند. تشدید نگرانی‌های سیاسی به دلیل نزدیک شدن به اعمال تحریم‌های نفتی در کنار فرصت شناسایی سود نسبتا چشمگیر از سوی سهامداران در نهایت منجر به عقب‌نشینی قیمت‌ها خواهد شد.

نظر بدهید