صادرات ایران به بلغارستان ۱۶۵ درصد رشد کرد

0
294

ناظراقتصاد: صادرات ایران به بلغارستان در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۷ با رشد بی سابقه ۱۶۵ درصدی به ۴۰.۱ میلیون دلار رسید که عمدتا شامل فرآورده های نفتی بوده است. به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه خبری سوفیا گلوب، وزارت اقتصاد بلغارستان اعلام کرد، نمایندگان ۱۵ شرکت لبنیاتی ایرانی در حال بررسی فرصت های شراکت و سرمایه گذاری در بلغارستان هستند.

الکساندر مانولف، معاون وزیر اقتصاد بلغارستان در افتتاحیه مجمع تجاری ایران و بلغارستان در سوفیه گفت، ۳۱۳ شرکت لبنیاتی با مجموع ۸۳۰۰ نفر نیروی کار در بلغارستان مشغول هستند.

وی افزود: «تولید شیر از اهمیت استراتژیکی برای بلغارستان برخوردار است.» مانولف گفت، بلغارستان دارای سابقه دیرینه ای در این بخش است. مانولف اظهار داشت، تلاش های هماهنگی برای سرمایه گذاری در مواد ژنتیکی با کیفیت بالا، نوسازی مزارع، مراکز جمع آوری شیر و مجتمع های بسته بندی شیر و همچنین توسعه تجارت و به ویژه صادرات انجام شده است.

وی در ادامه گفت: «شرکت های بلغاری از نظر تجهیزات و فن آوری های مدرن جهت اتوماسیون تولید و کنترل کیفیت، حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.»

وی ابراز امیدواری کرد که شرکت های ایرانی بیشتری از مزایای حضور در بلغارستان به عنوان یک مقصد تجارت و سرمایه گذاری و همچنین همکاری ها در سایر حوزه های مرود علاقه طرفین استفداه کنند. «در نیمه نخست سال ۲۰۱۷، رشد مبادلات تجاری بین ایران و بلغارستان بیش از ۸۰ درصد بوده است.»

میزان صادرات بلغارستان به ایران با افزایش ۳۸.۵ درصدی نسبت به سال گذشته به ۳۸.۷ میلیون دلار رسیده که عمدتا شامل کود شیمایی، خودروی شخصی و انواع جک بوده است. صادرات ایران به بلغارستان نیز در شش ماهه نخست سال با رشد بی سابقه ۱۶۵ درصدی به ۴۰.۱ میلیون دلار رسید که عمدتاً شامل فرآورده های نفتی بوده است. دیگر محصولات صادراتی ایران به بلغارستان شامل انواع پلیمرها، شیشه شناور، خرما و انگور بوده است.

نظر بدهید