پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید در ۲۰۱۹

0
526

ناظر اقتصاد: یکی از شاخص‌های مهم که به منظور بیان وضعیت و رشد اقتصاد کشورها بیان می‌شود، تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید (PPP و یا purchasing power parity) است. این شاخص از آن جهت اهمیت دارد که به منظور مقایسه استانداردهای زندگی بین دو کشور یکی از شاخص‌های مهم و پرکاربرد محسوب می‌شود.

اینفوگراف ارائه شده در این گزارش، اقتصادهایی با بیشترین سهم از رشد تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید (پیش بینی ۲۰۱۹ صندوق بین‌المللی پول) را نشان داده است. صندوق بین‌المللی پول یکی از نهادهای مهم اقتصادی در جهان است که پیش بینی‌هایی از شاخص‌های مهم اقتصادی برای سال‌های آتی ارائه می‌دهد.

آسیا بیشترین سهم از رشد تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید در ۲۰۱۹

همانطور که در اینفوگراف نشان داده شده است براساس پیش بینی ارائه شده بیشترین سهم از رشد تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید برای سال ۲۰۱۹ مربوط به چین خواهد بود که این مقدار حدود ۳۳ درصد است. این سهم برای یک کشور میزان بسیار قابل توجهی است این در حالی است که سهم دیگر کشورهای آسیایی حدود ۳۰ درصد است. که در مجموع آسیا با ۶۳ درصد بیشترین سهم را در این زمینه خواهد داشت.

همچنین منطقه منا (MENA)، که ایران نیز شامل کشورهای این منطقه است، پیش بینی شده رشد سهم ۴ درصدی از رشد تولید ناخالص داخلی برحسب برابری قدرت خرید برای سال ۲۰۱۹ داشته باشند. در این میان ایالات متحده با سهم ۱۱ درصدی از رشد تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید در سال ۲۰۱۹ دومین کشور پس از چین است.

سهم از تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید

در بخش دیگر اینفوگراف، میزان سهم کشورها و مناطق مختلف از تولید ناخالص داخلی برحسب برابری قدرت خرید از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۹ نشان داده شده است. همانطور که در نمودار مشخص است مجموع کشورهای توسعه یافته در آسیا (با احتساب چین) در این بازه زمانی دارای یک روند رو به رشد بودند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا در سال ۱۹۸۰ بیش از نیمی از میزان تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید در جهان در اختیار داشتند. پیش بینی شده در سال ۲۰۱۹ این سهم به ۳۱ درصد کاهش خواهد یافت. از طرفی برای سال ۲۰۱۹ پیش بینی شده است که آسیا بالای ۳۴ درصد از تولید ناخالص داخلی برحسب برابری قدرت خرید در جهان را به خود اختصاص دهد که یکی از دلایل مهم این رشد، رشد چشمگیر چین در این سال‌ها است.

اقتصادهایی با بیشترین سهم از رشد تولید ناخالص داخلی جهان برحسب برابری قدرت خرید در 2019 (پیش بینی)

نظر بدهید