وضعیت بورس امروز چهارشنبه ۱۵ فروردین | رشد شاخص کل بورس

0
1022

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | افزایش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۶۴ واحدی به ۹۷.۱۵۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۰۸ میلیاردریال (۶۳۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۱۰۷ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۰۸۵ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۱ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۲ واحد و پتروشیمی جم با ۲۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۵۸، ایران خودرو با ۱۱ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۱۸ میلیون و ۷۵۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۹ هزار و ۳۹۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۳ درصد بالا تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۳۰۳ نماد (معادل۸۸ %تعدادی و معادل ۹۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۰۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۱۵۹، بانک‌ها با ۹۰ و فلزات اساسی با ۸۲ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

بازار سرمایه ایران در حالی روزهای اولیه سال ۱۳۹۷ را سپری می کند که فعالان این بازار منتظر هستند تا بدانند تحریم های علیه ایران بار دیگر توسط آمریکا تعلیق می شود یا خیر. این موضوع می تواند در انتظارات آینده سرمایه گذاران تاثیر گذار باشد همچنین کاهش ارزش پول ملی و افزایش قیمت دلار می تواند سیگنال هایی را به بازار بدهد و ریسک های سیستماتیک بازار سرمایه را افزایش دهد. امروز اکثر نمادها در گروه فلزات اساسی و بانک ها با کاهش در قیمت پایانی مواجه شده اند همچنین در گروه خودرو نیز کاهش قیمت سهم محسوس بود. بخشی از کارشناسان افت شدید ارزش معاملات طی روزهای اخیر را در سایه تعطیلات تحلیل می‌کنند. بر این اساس به تدریج در ادامه باید در انتظار رشد ارزش معاملات بود، اما انتظارات از رشد ارزش معاملات نیز چندان بالا نیست. در سال‌های گذشته عامل غیراقتصادی و سیاسی یکی از مهم‌ترین‌ متغیرهای اثرگذار بر معاملات بورس بوده است و لغو برجام می‌تواند توجه را بیشتر به سمت متغیرهای داخلی اقتصادی جلب کند. البته باید در این میان به ریسک‌های موجود در فضای اقتصاد کشور نیز توجه داشت.

نظر بدهید