وضعیت بورس امروز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت | افزایش شاخص کل بورس

0
2022

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۳۱۶ واحدی به ۹۳.۱۶۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۶۴۳میلیاردریال (۱.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۱.۴۶۱ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۰۴ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۴۵ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۸۵ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۷۹، ارتباطات سیار ایران با ۲۸ واحد و مدیریت سرمایه گذاری امید با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۶۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۷۰ میلیون و ۴۵۱هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۶ هزار و ۸۱۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۲ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل۸۳ %تعدادی و معادل ۹۲% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۴۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۰۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۱ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۵۳، رایانه و فعالیت‌های وابسته با ۱۴۱ و خودرو و ساخت قطعات با ۹۸میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

تنها پنج روز دیگر باقی است تا سرنوشت فرسایشی برجام از ابهام درآید و مسیر آینده بازارها در اقتصاد ایران مشخص شود. از این رو، هر چه به زمان تصمیم نهایی ترامپ نزدیک می‌شویم هیجان فعالان بازارهای مالی نیز افزایش می‌یابد. در واقع، فضاسازی رسانه‌ای ترامپ با جنگ توییتری خود به لحاظ روانی نقش عمده‌ای در تشدید نگرانی‌ها و اعمال فشار روانی به خصوص در بازارهای مالی داشته است و به نظر می‌رسد تا واپسین روز تصمیم‌گیری این روند ادامه یابد. تحلیل‌های متفاوت و گاه متناقضی در رابطه با خروج بدون‌شرط آمریکا از برجام ، عدم خروج یا تحمیل توافقی مکمل از سوی این کشور بر توافق هسته‌ای وجود دارد.

نظر بدهید