وضعیت بورس امروز شنبه ۵ خرداد | بهبود شاخص کل بورس

0
1422

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد:شاخص کل بورس با افزایش ۳۴۹ واحدی به ۹۵.۷۹۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۹۷۳میلیاردریال (۲.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۳.۲۲۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۶۹۶ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۱۳ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۴۸ واحد و ملی صنلع مس ایران با ۹۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۱۲۷، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۵۹ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۵۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۹۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۲ میلیاردو ۲۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۴ هزار و ۷۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۷۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل۸۴ %تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۳۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۹ نماد باکاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۶۴۰، محصولات شیمیایی با ۴۶۸ و فراورده‌های نفتی با ۲۰۲ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی نظاره‌گر معاملات کم حجم و باری به هر جهت در بورس تهران بود که با گرم‌تر شدن فصل مجامع این روزها اغلب معامله‌گران در تکاپوی محاسبه سود نقدی پیشنهادی شرکت‌ها هستند. در این بین گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها امروز همزمان با حمایت حقوقی‌ها شاهد اقبال خرید اغلب حقیقی بود که تک سهم‌های این گروه همچنان در کانون توجه بورس‌بازها قرار دارد. از سوی دیگر انتظار برای تعدیل سود و همچنین سود تقسیمی بالا در مجامع باعث شده تک‌سهم‌های پتروشیمی نیز برای معامله‌گران حقیقی جذاب شود. گروه دارویی‌ها نیز همچون همیشه در فصل مجامع دوباره برای سهامداران پیگیر سود نقدی مجامع جذاب‌تر شده است.

نظر بدهید