وضعیت بورس امروز یک‌شنبه ۲۷ اسفند | رشد شاخص کل بورس

0
1565

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی تحلیلی بورس | بهبو شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۴۲ واحدی به ۹۵.۸۲۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۰۵ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) ودرفرابورس ۸.۱۱۲ میلیارد ریال (تقریبا۷.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۱۷ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک صادرات ایران با ۳۸ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۳۴ واحد و بانک ملت با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۲، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۸ واحد و پتروشیمی مبین با ۱۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۹ میلیون و ۵۲۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۹۱ نوبت داد و ستد بود.

امروز ارزش معاملات، ۱۲ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۴ نماد بورسی، امروز ۲۸۶ نماد (معادل ۸۳ %تعدادی و معادل ۸۸% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرارگرفت و درنهایت تعداد ۱۶۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۰۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۱۹۹، مواد و محصولات دارویی با ۱۴۳ و فلزات اساسی با ۱۳۱ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی کم حجم در اغلب نمادهای معاملاتی به کار خود پایان داد که در آخرین روزهای باقیمانده تا پایان سال شاهد حضور پررنگتری از معامله‌گران حقیقی حرفه‌ای در بازار به ویژه بر روی تک سهم‌های برخوردار از سرمایه کوچک و یا سهام شناوری پایین است. این در حالیست که امروز گروه خودرویی‌ شاهد اقبال معامله‌گران حقیقی برای جمع‌آوری سهام بود. همزمان در گروه بانک‌ها نیز بازارگردانی سهم‌های پیشرو از جمله بانک صادرات و بانک ملت در دامنه نوسانات مثبت قیمتی ادامه یافت. بازار سهام در حالی به کار خود پایان می‌دهد که به نظر می‌رسد با توجه به تداوم تنش‌های سیاسی در منطقه و همچنین افزایش نااطمینانی به آینده برای شکل‌گیری سرمایه ثابت بخش خصوصی در بخش‌های صنعتی، همچنان افزایش نرخ ارز محتمل باشد. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد بیش از ۲ میلیون سهم شرکت تولید و صادرات ریشمک به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان کد به کد شد.

نظر بدهید