گزارش بورس چهارشنبه ۱۷ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
338

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد:  شاخص کل بورس با افزایش ۱۴ واحدی به ۸۷.۸۹۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۹۲ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۸۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۸۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۲ واحد، گروه مپنا با ۲۳ واحد و مخابرات ایران با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۱۶، ملی صنایع مس ایران با ۱۲ واحد و پتروشیمی شازند با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۸۶ میلیون و ۷۳۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۶۱۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۶ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۹۳، خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۹ و محصولات شیمیایی با ۱۱۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز فارغ از معاملات درون‌گروهی و کدبه‌کد برخی حقوقی‌ها به‌ویژه ایران‌خودرو در نماد «وگستر» در سایر نمادهای معاملاتی پربیننده بازار حجم معاملاتی متعادل و کم عمق جریان داشت. در این بین انتظار برای تغییر و تحولات مدیریتی در حوزه بانکی و بیمه‌ای در حالی همچنان در کانون توجه معامله‌گران قرار گرفته که در گروه پتروشیمی‌ نیز خبرها حاکی از تغییر مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر و جایگزینی سکاندار هلدینگ نفت و گاز پارسیان در این هلدینگ پتروشیمیایی است. روند رخوت‌آور و بدون استراتژی در بازار سهام آن چنان احساس می‌شود که بنابر نظر اغلب کارشناسان بازار سرمایه بورس تهران به‌زودی شاهد شکست شدن رکورد تاریخی خود برای اولین بار پس از گذشت حدود ۵ سال و اعلام تعدیل‌های سود برآوردی شرکت‌های گروه فلزات اساسی و معدنی به پشتوانه نوسان قیمت‌های جهانی خواهد بود.

نظر بدهید