تحلیل هفتگی بازار بورس | هفته منتهی به ۱ آذر

0
278

• در پایان معاملات هفته منتهی ۱ آذر ماه ۹۶ شاخص کل بورس با ۱۳۳۳ واحد افزایش نسبت به هفته قبل، به رقم ۸۹۳۳۳ واحد رسید. شاخص بازار اول با ۱۴۹۵ واحد افزایش به رقم ۶۳۰۶۰ واحد بالغ گردید و شاخص بازار دوم با ۵۸ واحد کاهش عدد ۱۹۲۳۶۰ واحد را تجربه کرد و به ترتیب با ۲.۴۲۸ درصد افزایش و ۰.۰۳ درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند. در ۴ روز کاری این هفته ، ارزش کل معاملات اوراق بهادار به ۹۹۱۹ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل ۲۹ درصد افزایش یافته است. در ضمن تعداد ۴۰۳۲ میلیون انواع اوراق بهادار در بیش از ۲۲۷ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب ۶ درصد افزایش و ۵ درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. این درحالی است که تعداد ۲۷ میلیون واحد از صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۷۵ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۸۸ و ۸۹ درصد کاهش نسبت به هفته گذشته همراه شد.
• شاخص کل بورس با رشد هفتگی ۱.۵ درصدی بیشترین رشد هفتگی را در پاییز ثبت کرد. پس از عبور شاخص از سقف ۸۸ هزار واحدی، تقویت ریسک‌پذیری معامله‌گران رشد ارزش معاملات نزدیک ۲۰۰ میلیارد تومان (نسبت به میانگین ۱۱۸ میلیارد تومان در آبان) را رقم زد. با وجود ورود اکثر نمادهای پالایشی به فاز اصلاح (با ابهام در مورد نرخ‌‌ فروش محصولات) پس از شناسایی سود، نمادهای فلزات اساسی و کانه‌های فلزی با رشد همراه شدند. افت شاخص دلار، تداوم رشد قیمت فولاد در بازار چین و خوش‌بینی‌ها به تداوم تقاضا، رشد قیمت فلزات اساسی و افزایش قیمت سنگ آهن به سقف ۲‌ماهه را رقم زد. پس از رسیدن خودرویی‌ها به کف، با وجود خرید حقوقی‌ها، شاهد روند کم‌نوسان این نمادها بودیم. همچنان احتمال تشدید احتیاط شاخص کل بورس با نزدیک شدن به سقف تاریخی (۸۹ هزار و ۵۰۰ واحد) وجود دارد.

شاخص کل بورس • در حال حاضر و در شرایطی که بیش از ۲ ماه از نیمه دوم سال پشت سر گذاشته می‌شود، همچنان بورس با حمایت بازارهای جهانی برای سرمایه‌گذاران جذاب است. برخی از سیگنال‌ها مانند رشد قابل توجه ارزش معاملات و جو حاکم بر فضای عمومی جامعه نیز باعث شده بورس به‌عنوان یکی از مقاصد اصلی سرمایه‌گذاری معرفی شود. گرچه برای رصد مسیر آتی شاخص بورس باید هم‌زمان به ریسک‌ها و فرصت‌های موجود توجه کرد اما در صورتی‌که تغییر خاصی رخ ندهد، می‌توان به روزهای بهتر بورس در آینده نیز امیدوار بود. در شرایطی که متغیرهای بورسی وضعیت رو به بهبودی را از خود نشان می‌دهند شاید وظیفه سیاست‌گذار سنگین‌تر از قبل باشد. تلاش برای رفع موانع توسعه مانند شناوری پایین سهام شرکت‌های بورسی و همچنین تلاش برای افزایش عمق تحلیلی معاملات با استفاده از ابزارهای مورد استفاده در بازارهای بین‌المللی از مواردی است که می‌تواند کارآیی بورس تهران را افزایش دهد و نقدینگی را از دروازه بورس به سمت تولید جذب کند. در حالی‌که کاهش نرخ سود بدون ریسک در اقتصاد کشور می‌تواند ریسک‌های تورمی و همچنین سفته‌بازی را در دیگر بازارها مانند ارز، طلا یا مسکن به دنبال داشته باشد، تلاش برای توسعه هر چه بیشتر بازار سرمایه می‌تواند این نقدینگی را به سمت هدف غایی خود سوق دهد.
• روند قیمتی در بازار محصولات پتروشیمی مانند متانول نیز همچنان خبر از بهبود سودآوری شرکت‌های تولیدکننده این محصولات در بورس تهران می‌دهد. این عامل در کنار رشد نرخ دلار حامیان قدرتمند سودآوری شرکت‌ها هستند که می‌توانند نسبت قیمت به درآمد بازار را در پیش‌بینی جدید شرکت‌ها بر اساس عملکرد پاییز (در اواخر دی منتشر می‌شود) تعدیل کنند و به جذابیت بازدهی انتظاری سهام در برابر نرخ سود بدون ریسک بیفزایند. درخصوص نوسانات آتی قیمت‌های جهانی کالاها نیز همچنان مهم‌ترین متغیر اثرگذار، عرضه و تقاضا در چین است. در شرایطی که محدودیت تولید به خصوص در بخش فولاد رشدهای قیمتی مداوم این کالا در چین را به دنبال داشته است، با عبور از فصل سرما این محدودیت احتمالا بار دیگر برداشته می‌شود و می‌تواند بر روند آتی قیمت سهام اثرگذار باشد. اثر شاخص دلار در آستانه آخرین نشست سال ۲۰۱۷ فدرال رزرو آمریکا نیز مورد توجه است. دیروز تا لحظه تنظیم این گزارش عمده فلزات رشدهای قابل توجهی را تجربه کرده بودند و قیمت نفت نیز در مسیر صعودی قرار داشت؛ قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا به سطح ۵۹ دلار نزدیک شد. براین اساس احتمالا در هفته جاری معامله‌گران روند قیمتی کالا در بازارهای جهانی را مدنظر قرار می‌دهند.

تحلیل هفتگی بورس جهانی
• در سال جاری میلادی تا کنون، شاخص استاندارد اند پورز در بورس آمریکا حدود ۱۵ درصد و شاخص های مالی در بورس های اروپایی به طور متوسط ۷ درصد افزایش یافته اند. تحلیلگران بانک سوسیته جنرال معتقدند بازده بازارهای مالی سال آینده مانند امسال نخواهد بود و سرمایه گذاران باید خود را برای آرامش در بازارها آماده کنند. در سال جاری میلادی، میزان بالای بازدهی شرکت ها، نرخ پایین تورم، رشد اقتصادهای بزرگ و تداوم سیاست های حمایتی بانک های مرکزی سبب شده بازارهای مالی عملکرد بسیار خودب داشته باشند اما سال آینده این الگو تکرار نخواهد شد.
• اگر بانک مرکزی آمریکا سال آینده ۳ بار نرخ های بهره را بالا ببرد از نرخ رشد اقتصادی کاسته می شود. همچنین اگر برنامه مالیاتی پیشنهاد شده از سوی ترامپ به تصویب کنگره نرسد شرایط برای شرکت های بورسی بد خواهد بود. در نهایت باید دید واکنش سرمایه گذاران به تحولات اقتصادی چه خواهد بود.
                                            به‌ترتیب نمودار شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن
شاخص کل بورس

نظر بدهید