رشد ۵۷ درصدی گردش مالی جهان در صنعت ساختمان

0
436

ناظر اقتصاد: پیش بینی می‌شود، رشد ۵۷ درصد گردش مالی جهانی در صنعت ساختمان از ۵۵۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ به ۱۲۷۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ برسد. بی‌گمان، سهم توسعه ‌گران املاک و مستغلات در آن موید نقش مهم این مکانیزم در رشد اقتصادی کشورهاست.

ایران تاکنون به شکل جدی این نقش را در توسعه اقتصادی خود در نظر نگرفته است اما با توجه به جابه‌جایی بخش‌های اثرگذار در اقتصاد کشور، پیوستگی سیاست‌گذاری و حمایت از ایجاد زنجیره توسعه از زمین تا ساختمان و عرضه حرفه‌ای آن در بازار و ایجاد ارزش افزوده، امری ضروری به نظر می‌رسد.

سازمان‌های مسوول کشور از قبیل نظام‌های مهندسی و شهرداری‌ها و ذی‌نفعان از قبیل مجریان و مالکان و تامین‌کننده‌های مالی و سرمایه‌گذاران و تخصص‌های بازاریابی و فروش می‌توانند این زنجیره را به وجود آورده و حمایت کنند. توسعه‌گری در ریل استیت سرآغاز توسعه مدون و مدرن در صنعت ساختمان کشور به شمار می‌رود.

درآمد نجومی ترکیه

در شرایطی که ترکیه طی ۱۴ سال اخیر بیش از ۴۲ میلیارد دلار از طریق فروش مسکن به اتباع خارجی و عمدتا از کشورهای همسایه به دست آورده، ایران در جذب سرمایه‌گذاری، توفیق چندانی نداشته است. البته به تازگی، ایران به عضویت فدراسیون بین‌المللی املاک و مستغلات درآمده که می‌تواند در ارتقای علم دلالی، توسعه دانش صنعت ساختمان و خرید و فروش ملک موثر باشد؛ ظرفیتی که به زعم کارشناسان، استفاده از آن به جذب سرمایه‌گذاری خارجی، ایجاد اشتغال، کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و توسعه گردشگری منجر می‌شود.

فروش ویلا و آپارتمان در ترکیه با انواع تبلیغات از جمله وعده اقامت دایم که البته در بسیاری موارد محقق نمی‌شود به یک کسب و کار پرسود در این کشور تبدیل شده است.

درآمد ترکیه از فروش مسکن به اتباع خارجی در سال ۲۰۰۳ حدود ۹۹۸ میلیون دلار بود. این رقم در سال ۲۰۰۴ به ۱ میلیارد ۳۴۳ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۵ به یک میلیارد و ۸۴۱ میلیون دلار افزایش یافت. بعد از تصویب قانون مطابقت در مورد فروش املاک به افراد خارجی در سال ۲۰۱۳ درآمد حاصل از فروش ملک به اتباع خارجی نیز در این کشور افزایش بسیاری یافت.

این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۳ میلیارد و ۴۹ میلیون دلار، در سال ۲۰۱۴ به ۴ میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار، در سال ۲۰۱۵ به ۴ میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار، در سال ۲۰۱۶ به ۳ میلیارد و ۸۹۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۷ به ۴ میلیارد و ۶۴۳ میلیون دلار رسید.

از آغاز سال ۲۰۱۳ تاکنون (در پنج سال گذشته) تعداد ۹۹ هزار و ۶۹۱ باب واحد مسکونی به اتباع خارجی فروخته شده است. در ۸ ماهه اول سال ۲۰۱۸ شهروندان عراق، ایران، عربستان سعودی، کویت، روسیه و افغانستان به ترتیب بیشترین تعداد خانه در ترکیه را خریداری کرده‌اند.

واسطه‌گری املاک در ایران

فعالیت‌های مربوط به توسعه املاک و مستغلات (Real State Development) از نوسازی ساختمان‌ها، مشاوره امور ملکی، اجاره مجموعه‌های ساختمانی، خرید و فروش املاک و اجرای فرایند خریداری زمین، سپس ساخت‌وساز و در نهایت فروش آنها را، در بر می‌گیرد. واسطه‌گری املاک هنوز در ایران جا نیفتاده و به همین دلیل در روند تولید تا فروش مسکن و نیز سواد دلالی، انسجام کامل وجود ندارد. بر این اساس بازار مسکن ایران همواره دچار چالش نبود یکپارچگی است؛ در حالی که کشورهای اطراف از جمله ترکیه و امارات سال‌هاست که از علم روز در حوزه املاک و مستغلات بهره‌مند هستند و توانسته‌اند سرمایه‌های هنگفتی را در این خصوص جذب کنند.

سال‌هاست که در ایران رابطه بین زمین و ساختمان و تأمین مالی و سرمایه‌گذاری در آنها به روش‌های سنتی و با فرآیندی شکسته و ناپیوسته از تملک زمین تا فروش ساختمان رواج داشته است. گرچه این نحوه توسعه‌گری تا به امروز خط مشی توسعه صنعت ساختمان کشور را متاثر کرده، اما ضرورت تغییر در ترکیب درآمدهای ملی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی نقش مهم‌تری را به صنعت ساختمان و امر توسعه‌گری ملی و فراملی داده است.

اگر زمانی املاک و مستغلات، دارایی‌های مصرفی و سرمایه‌ای تلقی می‌شد، اکنون زمین شهری در شهرهای صاحب نام یکی از با ارزش‌ترین و بعضا کمیاب‌ترین کالاها به شمار می‌رود و جایگاه مدیریت بر ساخت املاک، مستغلات و توسعه آنها در قالب کسب و کار تعریف شده و مدون توسعه‌گری در ریل استیت یا Real Estate Development- RED یا مدیریت توسعه و ساخت املاک و مستغلات می‌تواند همانند کشورهای توسعه یافته، بخشی از درآمد ملی و فراملی و رشد اقتصادی را به خود اختصاص دهد.

نظر بدهید