رشد ۹.۵ درصدی صادرات صنایع‌دستی

0
483

ناظر اقتصاد: معاون صنایع‌دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از رشد ۹.۵ درصدی صادرات صنایع‌دستی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. بر اساس اعلام گمرکات کشور، در این مدت ۱۰۷میلیون دلار در ۶ماه اول امسال صنایع دستی صادر شده است.

پویا محمودیان که در مراسم تقدیر از برترین‌های سی‌امین نمایشگاه ملی صنایع‌دستی سخن می‌گفت، از تلاش‌ها برای تسهیل صادرات در این زمینه خبر داد و تصریح کرد: «هنگامی که صادرکنندگان ملزم شدند ارز خود را به سامانه نیما ارائه کنند، ما طی نامه‌ای از معاون اول رئیس جمهوری خواستیم صادرات صنایع‌دستی از این موضوع مستثنی شوند. با این درخواست موافقت شد اما پس آغاز تصدی آقای همتی در بانک مرکزی، اعلام شد که همه صادرکنندگان باید ارز خود را به سامانه نیما ارائه کنند.» وی ادامه داد: «ما بار دیگر نیز درخواست داده‌ایم که صادرکنندگان صنایع دستی از این امر مستثنی شوند و امیدواریم بار دیگر مورد موافقت قرار گیرد.» در همین حال به گفته محمودیان، در روز ملی صادرات نیز دو صادرکننده نمونه از خراسان رضوی و همدان از بین فعالان صادرات صنایع‌دستی انتخاب شده‌اند.

معاون صنایع‌دستی کشور با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون پنج بازارچه صنایع‌دستی راه‌اندازی شده، از ورود ارزیابان شورای جهانی صنایع‌دستی به ایران برای ارزیابی نامزدهای دو شهر و یک روستای جهانی صنایع دستی خبر داد. وی درباره تفاهم‌نامه معاونت گردشگری با بانک گردشگری خاطرنشان کرد: «بر این اساس، هنرمندان صنایع‌دستی هر طرحی برای توسعه کسب‌وکار خود داشته باشند، در صورت تایید معاونت صنایع‌دستی، می‌توانند از بانک گردشگری تسهیلات با نرخ ۱۰ درصدی با ۶ ماه تنفس و بازپرداخت ۲۴ ماهه دریافت کنند و تعیین سقف و کف این وام نیز بر عهده معاونت صنایع‌دستی است.»

علی‌اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز در سخنان کوتاهی در این نشست با تاکید بر اینکه سعی شده بخش صنایع‌دستی از تلاطم‌های اقتصادی دور نگه داشته شوند، ابراز امیدواری کرد که بتوان به عدد ۲میلیارد دلار در صادرات صنایع‌دستی دست یافت.

نظر بدهید