رشد ۶۱ درصدی تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا

0
742

ناظراقتصاد: حجم تجارت کالایی ایران با ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا در ۱۰ ماهه سال ۲۰۱۷ به رقم ۱۶میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶۱.۶ درصد رشد داشت. میزان صادرات کالایی ایران در مدت یادشده به اتحادیه اروپا هشت میلیارد و ۲۴۱ میلیون یورو و میزان واردات کالا از این منطقه هشت میلیارد و ۴۰۷ میلیون یورو بود که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد چشمگیری داشت.
ایران در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی، سه میلیارد و ۹۴۲ میلیون یورو صادرات به کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشت و در مقابل ۶ میلیارد و ۳۶۱ میلیون یورو واردات از این کشورها انجام داد. براساس گزارشی که معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر کرده، عامل اصلی رشد تجارت کالایی ایران، ۲برابر شدن صادرات کالایی ایران به اتحادیه اروپا است. با توجه به افزایش ارزش تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۷، بهبود قابل‌توجهی هم در تراز منفی بازرگانی ایران حاصل شده است و می‌توان گفت نزدیک به ۲.۲ میلیارد یورو از تراز منفی بازرگانی کالایی ایران کاسته شده است.

این درحالی است که تراز بازرگانی کالایی ایران در ۱۰ ماهه نخست سال ۲۰۱۶ میلادی، منفی ۲ میلیارد و ۴۱۹ میلیون یورو بود. با وجود رشد ارزش تجارت کالایی ایران با اتحادیه اروپا، همچنان فاصله زیادی بین تجارت کالایی ایران و ترکیه با اتحادیه اروپا وجود دارد؛ به‌طوری‌که طی ۱۰ ماهه ابتدایی ۲۰۱۷ صادرات کالایی ترکیه به اتحادیه اروپا (که برخلاف ایران بخش‌اعظم آن را اقلام نفتی تشکیل نمی‌دهد) هفت برابر و واردات کالایی آن ۸.۲ برابر ایران است. براساس این بررسی، میزان صادرات کالایی ترکیه به اتحادیه اروپا ۵۷ میلیارد و ۸۴۴ میلیون یورو و میزان واردات آن ۶۹ میلیارد و ۱۶۰ میلیون یورو است.

نظر بدهید