رشد ۶۶ درصدی صادرات کالا به عراق در ۸ ماه

0
469

ناظر اقتصاد: ارزش صادرات کالا به عراق در هشت ماهه نخست امسال، ۶ میلیارد و ۷۵۷ میلیون دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۶۶.۵۹ درصد و وزنی ۶۶.۱۴ درصد رشد داشته است.

حجم صادرات غیرنفتی ایران در هشت ماهه نخست امسال به ۷۵ میلیون و ۲۷۰ هزار تن رسیده است که ارزش رقمی آن برار ۳۱ میلیارد و ۴۹۱ میلیون دلار است.

عراق در سال های گذشته همواره دومین بازار محصولات صادراتی ایران بود و پس از اشغال آن توسط آمریکا بسیاری از نیازهای خود از مواد غذایی و ماشین آلات گرفته تا برق و گاز طبیعی به ایران وابسته است.

این کشور در ۲ ماه گذشته رتبه نخست را در بین کشورهای مقاصد صادراتی ایران را کسب کرد.

مهرماه امسال واردات عراق از ایران در مقایسه با چین سه میلیون و ۷۴۵ هزار تن افزایش یافت و به این ترتیب در جداول آماری در جایگاه نخست واردات از کشورمان قرار گرفت.

همچنین بررسی جداول آماری گمرک نشان می دهد در هشت ماهه نخست امسال ۱۴ میلیون و ۲۱۵ هزار تن کالا به این کشور صادر شده است که ۱۸.۸۹ درصد وزنی صادرات را شامل می شود.

مهمترین اقلام صادراتی ایران به عراق شامل «اجزا و قطعات توربین های بخار»، «صفحه ها، ورقه های نازک و نوارهای پلاستیکی»، مواد لبنی همچون «شیر»، «پنیر»، «خامه» و «بستنی»، لوازم خانگی، لوازم بهداشتی، میوه و سبزیجات است.

رتبه ۴۲ عراق در صادرات به ایران

بررسی آمار گمرک نشان می دهد که اکنون تراز تجاری ایران و عراق به نفع ایران است اما باید توجه داشت که تجارت پرنده‌ای است که ۲ بال دارد؛ یک بال آن صادرات و دیگری واردات است.

عراق با صادرات ۵۵ هزار و ۹۵۶ تن کالا به ارزش ۳۳ میلیون و ۶۵۹ هزار دلار کالا در هشت ماهه نخست امسال رتبه ۴۲ کشورهای صادرکننده کالا به ایران را دارد.

در هشت ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، واردات از عراق از نظر وزنی ۳۹.۵۵ درصد و ارزشی ۴۲.۷۴ درصد کاهش داشته است. ذرت دامی، ضایعات آلومینیوم و جو به استثنای بذر مهمترین کالاهای وارداتی ایران از عراق است.

در هشت ماهه نخست امسال ۲۱ میلیون و ۴۹۸ هزار تن کالا به ارزش ۲۹ میلیارد و ۵۴۹ میلیون دلار وارد کشور شده است.

واردات ایران در این مدت نسبت به هشت ماهه سال گذشته، ۱۲.۵۸ درصد از نظر وزنی و ۱۴.۴ درصد از لحاظ ارزش دلاری کاهش داشته است.

نظر بدهید