رشد۵۰ درصدی قیمت مسکن در نیمه اول ۹۷

کارنامه رسمی بازار ملک پایتخت از سوی بانک مرکزی منتشر شد

0
579

ناظر اقتصاد: تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی درباره تحولات بازار مسکن طی۶ ماهه نخست سال جاری، حکایت از آن دارد که شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۷۴ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۱ درصد کاهش داشته است.

تازه‌ترین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی درباره تحولات بازار مسکن طی۶ ماهه نخست سال جاری، حکایت از آن دارد که شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۷۴ هزار و ۹۰۰ واحد مسکونی رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۲.۱ درصد کاهش داشته است.

همچنین در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه‌های شهر تهران، ‌۶ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بوده است که نسبت به مدت مشابه سال۹۶، ۵۰.۵ درصد افزایش یافته است.

آمار بانک مرکزی درباره حجم معاملات و قیمت‌ها در بازار مسکن طی شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشانگر آن است که در نیمه اول سال جاری همگام با کاهش ۱۲.۱ درصدی قراردادهای امضا شده شاهد افزایش ۵۰.۵ درصدی قیمت‌ها بودیم.

بررسی این آمار حاکی از آن است که قراردادهای خرید و فروش با افزایش قیمت‌ها روندی نزولی را طی کرده‌اند و اگرچه روند صعودی قیمت‌ها در مرداد ماه تقریبا ثابت مانده اما روند کاهشی حجم معاملات در مرداد و شهریور ماه ادامه داشته است که به معنای بازگشت رکود تورمی به بازار مسکن است.

چون پروانه‌های ساختمانی طی سال ۹۶ در شهرتهران نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته است که این به معنای کاهش عرضه است، در حالی که تقاضا کاهش نیافته است و پیش بینی می‌شود که در ماه‌های آینده، تقاضای انباشت شده در بازار مسکن سرباز کند و همین موضوع هم می‌تواند به رکود در بازار مسکن کمک کند.

البته مسوولان وزارت راه و شهرسازی و رییس اتحادیه املاک معتقدند که کاهش چشمگیر قراردادهای امضا شده در نیمه نخست سال جاری به معنای رکود نیست و فقط می‌توان گفت که بازار مسکن کساد است، اما کاهش حجم معاملات به همراه افزایش شدید قیمت‌ها نمی‌تواند چشم‌انداز خوبی برای بازار مسکن ترسیم کند.

کاهش ۳۳.۵ درصدی معاملات

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شمار معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در شهریور امسال را ۱۰ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی اعلام کرد که نسبت به مردادماه و شهریورماه سال گذشته به ترتیب ۱۳.۹ و ۳۳.۵ درصد کاهش یافت.

واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم۴۳.۸درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با شهریورماه سال قبل ۳.۷ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحد‌های با قدمت بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۷ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۵.۹ درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است.

همچنین مناطق ۴ و ۲ به ترتیب با سهم‌های ۹.۶ و ۹.۱ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند، ارقام یاد شده نسبت به شهریورماه سال ۹۶، در منطقه یک ۷۵.۳ و منطقه۱۸، ۵۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در مجموع ۷۴.۱ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در شهریور ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق (۵، ۴، ۲، ۱۰، ۱۴، ۸، ۱، ۷، ۱۵ و ۳) بوده و ۱۲ منطقه باقی مانده ۲۵.۹ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

نیمی از معاملات کمتر از متوسط قیمت

بر اساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده در بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بود که نسبت به مردادماه و شهریورماه پارسال به ترتیب ۹.۴ و ۷۴.۱ درصد افزایش یافت.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه پارسال مربوط به منطقه ۵ به میزان ۹۲.۱ درصد و کمترین میزان رشد مربوط به منطقه ۱۲ به اندازه ۳۶.۲ درصد تعلق داشت.

در مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکن معامله شده ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن به میزان ۳ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشت.

ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۷۵.۳ و ۵۵ درصد افزایش نشان می‌دهند.

توزیع فراوانی شمار واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک مترمربع بنا در شهریورماه امسال حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۵ تا ۶ میلیون تومان به ازای هر متر مربع بنا با سهم ۱۰.۵ درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند.

دامنه‌های قیمتی ۴ تا ۵ و ۶ تا ۷ میلیون تومان به ترتیب با سهم‌های ۱۰ و ۹.۴ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در شهریورماه توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بود که ۵۴ درصد واحدهای مسکونی با قیمتی کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی شهر تهران معامله شد.

سهم بالای واحدهای ۶۰ تا ۷۰ متری

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب سطح زیربنای هر واحد مسکونی در شهریورماه سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰تا ۷۰ مترمربع معادل ۱۴.۸ درصد اختصاص داشته است. واحدهای دارای زیربنای ۵۰ تا ۶۰ و ۷۰ تا ۸۰ مترمربع به ترتیب با سهم‌های ۱۳.۸ و ۱۲.۱ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در مجموع در این ماه، واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر مربع، ۵۳.۴ درصد از معاملات انجام شده را به خود اختصاص دادند.

نوسازها درصدر معاملات

برپایه گزارش بانک مرکزی، در شهریورماه سال ۱۳۹۷، توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب ارزش هر واحد حاکی از آن است که در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی، واحدهای مسکونی با ارزش ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۳.۶ درصد، بیشترین سهم از معاملات انجام شده را به خود اختصاص داده‌اند. واحدهای دارای ارزش ۳۰۰ تا ۴۰۰ و ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان نیز به ترتیب با اختصاص سهم‌های ۱۱.۲ و ۹.۵ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

در مجموع این ماه، حدود ۵۱.۴ درصد معاملات به واحدهای مسکونی دارای ارزش کمتر از ۶ میلیون تومان مربوط بود.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، شهریورماه امسال شاخص کرایه مسکن استیجاری نیز در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه پارسال به ترتیب ۱۴.۶ و ۱۲.۴ درصد رشد نشان داد.

نظر بدهید