وضعیت ایران در شاخص لگاتوم سال ۲۰۱۶

0
726

ناظراقتصاد: احتمالا بارها در اخبار شنیده‌اید که کشورمان در شاخص‌های مختلف در سطح جهانی و منطقه‌ای دارای رتبه‌های متفاوتی است. یکی از مسائل مهمی که با توجه به آن کشورها رتبه‌بندی می‌شوند، رفاه است. رفاه را شاید بتوان هدفِ غایی هر اقتصاد و یا به‌صورت کلی‌تر هدف غایی نوعِ بشر دانست. انسان‌ها از بدو پیدایش به دنبال سعادت بوده‌اند و شاید مصداق سعادتمندی در دنیای امروزِ ما را تا حدی بتوان با رفاه توضیح داد. موسسه لگاتوم شاخصی به نام شاخص لگاتوم را برای اندازه‌گیری سطح رفاه کشورها دارد. این شاخص به‌جز تولید ناخالص داخلی عوامل دیگر چون سرمایه اجتماعی، سلامتی، آزادی سیاسی و کیفیت کلی زندگی را نیز در نظر می‌گیرد.
شاخص لگاتوم بر اساس ۹ شاخص فرعی تشکیل می‌شود که همگی در کنار هم نهایتا میزان رفاه یک کشور را اندازه‌گیری می‌کنند. این شاخص‌های فرعی عبارت‌اند از:
اقتصاد، کارآفرینی و فرصت، حکمرانی، سرمایه اجتماعی، آزادی فردی، آموزش، سلامت، ایمنی و امنیت و محیط‌زیست.
برای به دست آوردن شاخص کل لگاتوم، به همه شاخص‌های فرعی، وزن مساوی داده می‌شود. هر کشور، نمره‌هایی در هر شاخص فرعی به دست می‌آورد که بر اساس ترکیب عملکردش در متغیرهای مختلف و سطوح گوناگون اهمیت این متغیرها است. سپس نمره‌های این شاخص‌های فرعی، متوسط‌گیری می‌شوند تا یک نمره کل برای کشور در این شاخص به دست آید.

وضعیت ایران در شاخص لگاتوم

در سال ۲۰۱۶ ایران تقریبا در انتهای جدول رده‌بندی این شاخص قرار داشته و از میان ۱۴۹ کشور رتبه ۱۱۸ را به دست آورده است. اما طبق نتایج امسال کشورمان در رده‌بندی شاخص لگاتوم یک پله صعود داشته است. در سال ۲۰۱۶ ایران در برخی از زیرشاخه‌ها وضعیت بهتری نسبت به برخی دیگر داشته که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

در سال ۲۰۱۶ در شاخص اقتصادی که حوزه بررسی آن را پیش‌تر توضیح دادیم، ایران رتبه ۱۱۴ را کسب کرده است، همچنین در شاخص کارآفرینی و فرصت‌ها رتبه ۹۲ را به دست آورده که در سال ۲۰۱۴ در همین زیرشاخص ما رتبه ۹۳ را داشته‌ایم. در شاخص حاکمیت رتبه ایران ۱۳۶ بوده است که نسبت به سال‌های قبل بدتر شده است. در سال ۲۰۱۴ رتبه حاکمیت ایران ۱۲۰ بوده است.

نمره ایران در شاخص آموزش ۷۱ بوده است، این در حالی است که در سال ۲۰۱۵ رتبه ۶۵ و در ۲۰۱۴ رتبه ۵۷ را داشته‌ایم و تقریبا سیر نزولی را در حوزه آموزش پیش‌گرفته‌ایم. در شاخص سلامت، کشور ما در سال ۲۰۱۶ رتبه ۹۲ را به دست آورده. این در حالی است که در سال قبل رتبه ۶۷ متعلق به ما بود. در شاخص امنیت و ایمنی رتبه ۱۲۰ را داشته‌ایم که این عدد نسبت به سال ۲۰۱۵ تغییر خاصی نکرده است، اما نسبت به سال ۲۰۱۴ که رتبه امنیت کشور ۱۲۶ بوده است پیشرفت داشته‌ایم. اما در آزادی‌های فردی با رتبه ۱۴۵ از میان ۱۴۷ کشور تقریبا نزدیک به قعر جدول قرار داریم. متاسفانه در سال‌های پیش رتبه ما در این شاخص بهتر بوده است.

در دو شاخص آخرِ سرمایه اجتماعی و محیط‌زیست رتبه ۷۴ و رتبه ۱۱۱ را به دست آورده‌ایم. همان‌طور که مشاهده کردید بهترین رتبه ما در آموزش و بدترین آن در آزادی‌های فردی بوده است.
شاخص لگاتوم , شاخص رفاه

نظر بدهید