روند‌های اصلی اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۶

0
495

مردم جهان شاهد روزهای پایانی سال ۲۰۱۵ هستند. از اینرو بسیاری از نهادها و مراکز معتبر بین المللی نسبت به پیش بینی روندهای اصلی در سال ۲۰۱۶ اقدام می‌نمایند. در این میان نشریه اکونومیست به عنوان منبعی که در سال‌های اخیر دارای پیش‌بینی‌های صحیح تر بوده است، آمار و اعداد مربوط به روندهای کلان مربوطه را ارائه کرده است. این نشریه برای سال آینده میلادی ۱۳ روند اصلی را پیش‌بینی نموده است که به رئوس آنها پرداخته می‌شود.
۱- تقویت نرخ دلار
افزایش نرخ بهره آمریکا موجب رونق صنعت بانکداری آمریکا خواهد شد و نرخ دلار چنان تقویت خواهد شد که نرخ مبادله دلار در برابر هر یورو به طور میانگین به ۱۰/ ۱ خواهد رسید. این برای صادرکنندگان آمریکایی خبر خوبی نخواهد بود.
۲- رشد تجارت جهانی
رشد تجارت جهانی در سال آینده میلادی تنها ۳ درصد خواهد بود. حال آنکه رشد تجارت جهانی قبل از بحران مالی ۲۰۰۸، حدود ۸ تا ۹ درصد بود.
۳- بازی‌های المپیک
بازی‌های المپیک تابستانی برزیل، یک کارناوال از هزینه برای تبلیغات به راه خواهد انداخت و بازار تبلیغات برزیل که بزرگ‌ترین بازار تبلیغات در آمریکای لاتین است، تا ۱۱ درصد رشد را تجربه خواهد کرد.
۴- صنعت دارویی
صنعت بزرگ داروی جهان از طول عمر انسان‌ها نفع خواهد برد. میانگین طول عمر افراد جهان در سال ۲۰۱۶ به ۷/ ۷۲ سال خواهد رسید و این رقم حتی در آفریقای جنوبی که با بیماری ایدز دست و پنجه نرم می‌کند به ۲/ ۵۷ سال افزایش خواهد یافت.
۵- آلمان
آلمان چهارمین انقلاب صنعتی خود را که به پیشرفت دستگاه‌های خودکار و فناوری داده‌ها مربوط است، بیش از پیش به جلو خواهد راند. نتیجه آنکه روبات‌ها و سایر دستگاه‌های پیشرفته، میزان بهره‌وری در این کشور را تا ۳۰ درصد افزایش خواهند داد.
۶- ج.ا.ایران
رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی بالغ بر ۱/ ۶ درصد و نرخ تورم حدود ۱/ ۱۴ درصد خواهد بود. درآمد سرانه ایران با معیار قیمت جاری ۶۱۳۰ دلار و با معیار برابری قدرت خرید ۱۸۰۷۰ دلار پیش بینی شده است. سال آینده برای ایران سال بزرگی خواهد بود، چون لغو تحریم ها علیه ایران موجب باز شدن اقتصاد این کشور خواهد شد. افزایش تولید نفت که تنها در سال ۲۰۱۶ بالغ بر حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود، چشم انداز اقتصاد ایران را متحول خواهد کرد. سرمایه گذاران خارجی درپی بازگشت به این کشور بعنوان یکی از امیدبخش ترین بازارهای منطقه هستند.
۷- بخش خرده فروشی
در سال آینده، فروش بخش خرده‌فروشی چین به ۳/ ۳ تریلیون دلار خواهد رسید. اما این رقم برای هندوستان حدود ۱/ ۱ تریلیون دلار خواهد بود. استخراج زغال‌سنگ هندوستان، این منبع ناپاک انرژی، تا ۸ درصد رشد خواهد کرد، در حالی‌که چین استخراج زغال‌سنگ خود را کاهش خواهد داد.
۸- روسیه
کسب و کارهای روسیه از فشار تحریم‌های جدید و قیمت ۶۰ دلاری هر بشکه نفت در عذاب خواهند بود. آمار خرده‌فروشی این کشور نسبت‌به ۲۰۱۵ ، یک درصد کاهش خواهد یافت.
۹- کاهش تقاضا در چین
کاهش تقاضا برای کالاهای چینی، به اقتصاد استرالیا ضربه خواهد زد. همزمان با بهره‌برداری از کارخانه‌های بزرگ تولید گاز مایع طبیعی (ال‌ان جی) استرالیا، قیمت گاز مایع طبیعی به ۴۰ درصد کمتر از بالاترین رکورد خود خواهد رسید و چین از میزان خرید گاز مایع خود از استرالیا خواهد کاست.
۱۰ – تجارت الکترونیک
تجارت الکترونیک در چین، رشدی ۳۰ درصدی را تجربه خواهد کرد و ارزش آن از حدود ۸۰۰ میلیارد دلار، بیشتر خواهد شد. تعداد خریداران آنلاین هندی نسبت به سال ۲۰۱۴ سه برابر خواهد شد و در سال ۲۰۱۶ از ۱۰۰ میلیون نفر خواهد گذشت.
۱۱- هندوستان
از میان اقتصادهای نوظهور تنها هندوستان با رشد اقتصادی ۱/ ۷ درصد دارای رشد سریع جهان است. هندوستان با جمعیت جوان و دور جدید اصلاحات اقتصادی ، دارای رشد باثبات و بالا تا چند سال آینده خواهد بود و در فهرست ۱۰ کشور دارای سریع ترین رشد اقتصادی باقی خواهد ماند. هندوستان در سال آینده قادر خواهد بود برای دومین سال متوالی، رشد اقتصادی بیشتر از رشد چین را تجربه نماید.
۱۲- رشد اقتصادی کشورهای کوچک
کشورهایی با بازارهای کوچک تر ، رشد اقتصادی بالایی را به خود اختصاص خواهند داد. کشورهای لائوس و ترکمنستان، هر یک با رشد اقتصادی ۰/ ۸ درصد در رتبه نخست سریع ترین رشد اقتصادی جهان قرارمی گیرند دو کشور دیگرآسیایی، کامبوج و میانمار نیز ثمره اصلاحات سیاسی خود را برداشت می کنند و از مزیت افزایش سرمایه گذاری خارجی بهره مند خواهند شد. کامبوج با رشد اقتصادی ۵/ ۷ درصد و میانمار با رشد اقتصادی ۲/ ۷ درصد به ترتیب دارای رشد اقتصادی سریع در جهان قرار خواهند داشت.اما تاثیر رشد اقتصادی این کشورها بر کل اقتصاد جهان ناچیز خواهد بود. (مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای لائوس، ترکمنستان، کامبوج، میانمار در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۷/۱۴۰میلیارد دلار بوده است) این در شرایطی است که اقتصاد کشور هندوستان به تنهایی ۱۰ برابر بزرگ تر از مجموع این اقتصادهای کوچک است.
۱۳- پیش بینی وضعیت بازار انرژی جهان
تقابل بین عرضه کنندگان کم هزینه حوزه خلیج فارس و شرکت‌های تولیدکننده نفت شیل آمریکا شدت خواهد گرفت. تاکنون تصمیم عربستان برای توسل به سهم بازار از طریق افزایش تولید، برخی تولیدکنندگان شیل را از صحنه خارج کرده است. اما تداوم این استراتژی، افت سریع قیمت ها را متوقف خواهد کرد. حفاران نفت شیل روش های کم هزینه ای را خواهند یافت. میانگین قیمت ۵۵ دلار برای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت برای اغلب این شرکت ها سودده خواهد بود. تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۶ تنها ۵/ ۴ درصد کاهش خواهد یافت. قیمت نفت خام برنت که استاندارد جهانی است، در سال ۲۰۱۶ به طور میانگین ۶۰ دلار در هر بشکه خواهد بود و این برای تولیدکنندگان فراساحل که هزینه تولید آنها بالااست از جمله اعضای غیرخاورمیانه ای اوپک و تولیدکنندگان نفت ماسه ای کانادا خبر بدی است. مشکلات آنها زمانی بیشتر خواهد شد که ایران پسا تحریم در هر روز ۴۷۰ هزار بشکه دیگر بر تولید نفت خود بیفزاید. با توجه به آنکه عرضه نفت جهان حدود ۹۶ میلیون بشکه در روز خواهد بود، شرکت های بزرگ نفت و گاز جهان از سرمایه گذاری های خود خواهند کاست.

نظر بدهید