بررسی روند تغییرات لیست فورچون ۵۰۰ جهانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵

0
821

ناظراقتصاد: پایین‌ترین درآمد گزارش شده در لیست فورچون ۵۰۰ جهانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ در حدود ۲۳.۷ میلیارد دلار بوده است، در حالی که که طبق گزارش سازمان مدیریت صنعتی، بزرگترین شرکت ایران از لحاظ درآمد (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) در سال ۲۰۱۵ در حدود ۹.۵ میلیارد دلار درآمد داشته است، لذا بایستی سرعت رشد درآمدهای شرکت‌های ایرانی نسبت به سرعت رشد حداقل درآمد ورود به لیست فورچون ۵۰۰ جهانی بیشترگردد.

فورچون جهانی ۵۰۰ (Fortune Global 500) ، رتبه‌بندی سالانه از ۵۰۰ ابرشرکت را در سراسر جهان شامل می‌گردد، که از طریق محاسبه درآمد سالیانه آن‌ها، انجام می‌گیرد. این فهرست، سالانه توسط مجله فورچون منتشر می‌شود.

در چین، صنایعی چون فلزات اساسی، معدن و تولید نفت خام، شرکت‌های پیمانکاری ساخت‌ و ساز و مهندسی، انرژی، تولید وسایط نقلیه و همچنین بانک‌ها و موسسات اعتباری، جایگاه اقتصادی ویژه‌ای داشته‌اند. در برزیل نیز بانک‌ها و موسسات اعتباری، در تایوان صنایعی چون رایانه و تجهیزات اداری و نیمه‌هادی‌ها و همچنین صنعت پالایش نفت و در هند بحث پالایش نفت اهمیتی به مراتب بیشتری نسبت به سایر صنایع داشته است.

ناظراقتصاد در گزارشی اختصاصی، داده‌های حاصل از لیست فورچون ۵۰۰ جهانی را از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار داده است. بررسی روند تغییرات سهم کشورها از تعداد شرکت‌های حاضر در لیست فورچون ۵۰۰ جهانی و همچنین بررسی جداگانه کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته به صورت دقیق‌تر از ویژگی‌های این گزارش می‌باشد. در پایان راهبردهایی برای توسعه صنایع در اقتصاد ایران ارائه گردیده است. گزارش کامل ناظر اقتصاد در این باره را در لینک زیر مطالعه نمایید.

گزارش روند تغییرات لیست فورچون ۵۰۰ جهانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵

نظر بدهید