تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲ تا ۷ تیر

0
966

ناظراقتصاد: روند قیمت دلار در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۲۵۱۰ ریال اعلام شد. قیمت دلار در انتهای هفته ۸۰ ریال نسبت به ابتدای هفته افزایش یافته و برابر ۴۲۵۹۰ ریال اعلام شد. قیمت دلار در این هفته به طور متوسط برابر ۴۲۵۳۸ ریال بود.
نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در ابتدای هفته برابر ۰.۸۵ و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه برابر ۰.۸۶ بود. در بازار داخلی این نسبت برابر ۰.۸۵ در همه روزهای هفته به جز روز پنجشنبه بود. در این روز این نسبت برابر ۰.۸۶ بود.

به گزارش کیتکو نیوز، علی رغم رشد اقتصادی مثبت و محکم آمریکا در سال ۲۰۱۸ میلادی، موسسه کاپیتال اکونومیکس به سرمایه گذاران بین المللی نسبت به کاهش رشد اقتصادی آمریکا به ۱.۳ درصد در سال ۲۰۲۰ میلادی هشدار داده است.
موسسه کاپیتال اکونومیکس اعلام کرد: رشد اقتصادی آمریکا امسال تحت تاثیر اجرای سیاست های محرک مالی به بیش از ۲.۹ درصد خواهد رسید ولی با کاهش تاثیر سیاست های مالی انبساطی و افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۱۹ به کمتر از ۲ درصد و در سال ۲۰۲۰ به کمتر از ۱.۳ درصد کاهش خواهد یافت.

به نظر می رسد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو طی ماه های آینده یک مانع بزرگ برای رشد اقتصادی آمریکا خواهد بود. این مساله به معنای یک رکود بزرگ در سال ۲۰۲۰ میلادی است. تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و سایر کشورهای بزرگ جهان نیز می تواند فشار زیادی را بر رشد اقتصادی وارد کند. بهبود رشد اقتصادی در کوتاه مدت ممکن است فدرال رزرو را برای افزایش ۴ بار نرخ بهره طی ۱۲ ماه آینده تشویق کند. ولی این اقدام فدرال رزرو در نهایت به ضرر رشد اقتصادی خواهد بود.
USDCHY به حرکات صعودی خود ادامه می‌دهد و به بالاترین سطح از ماه نوامبر سال گذشته رسیده است. این یعنی یوان چین روز به‌ روز ارزانتر می‌شود. با اینحال به نظر می‌رسد که بدترین مرحله تنش‌های تجاری را فعلاً پشت سر گذاشته‌ایم، زیرا دولت ترامپ از اعمال هرگونه محدودیت‌های تجاری علیه چین خودداری کرده است.
در جفت ارز USDJPY، نرخ ۱۱۰ همچنان موقعیت خود را حفظ کرده است. در حال حاضر معامله گران USDJPY به نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ۱۰ ‌ساله آمریکا چشم دوخته‌اند. افزایش نرخ بازدهی این اوراق می‌تواند از جفت ارز حمایت کند. نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری آمریکا هنوز نتوانسته رالی خوبی را به راه بیندازد.

در تقویم اقتصادی حال آمریکا گزارش مهمی منتشر نخواهد شد و تنها گزارش نهایی GDP آمریکاست که می‌تواند به کمک دلار بیاید. پیش‌بینی می‌شود که این شاخص تغییری نسبت به ارزیابی ثانویه نداشته باشد، اما اگر رشد اقتصادی سه ‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ آمریکا با تعدیل مثبتی همراه شود، دلار تقویت خواهد شد. در این میان معامله گران بایستی توجه داشته باشند که اگر نرخ بازدهی اوراق خزانه ‌داری ۱۰ ‌ساله آمریکا به بالای ۲٫۸۵ درصد عبور کند، USDJPY می‌تواند از ۱۱۰٫۵۰ عبور کند و به ۱۱۱ برسد.
سرمایه‌ گذاران نگران هستند که جنگ تجاری منجر به آسیب دیدن رشد اقتصاد جهانی شود. تا به این جای کار هنوز مذاکره جدیدی بین آمریکا و چین شروع نشده است و بازار نگران است که شاید دو اقتصاد بزرگ و اول دنیا وارد جنگ تجاری شوند و با این کار اطمینان سرمایه‌ گذاران را تضعیف کنند و منجر به کاهش قیمت دارایی‌های ریسکی شوند.

در حال حاضر به نظر می‌رسد که معامله گران می‌خواهند به تنش‌های تجاری بی‌توجهی کنند. شاید معامله گران بر این باورند که تهدیدات اخیر ترامپ صرفاً یک روشی برای کشاندن رقبا به میز مذاکره است، به ‌خصوص که در کره شمالی هم چنین اتفاقی افتاد و بعد از چندین ماه تنش شاهد مذاکره میان آمریکا و کره شمالی بودیم.
اما نباید وضعیت کره شمالی را با کشورهای اروپایی و آمریکایی مقایسه کرد. مقامات در کانادا و اروپا مجبور هستند که قدرت‌نمایی کنند تا حامیان خود را از دست ندهند. قدرت چین هم در تحت فشار قرار دادن آمریکا اصلاً قابل مقایسه با کره شمالی نیست.
روند قیمت یورو در این هفته نزولی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۴۱۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۹۵۳۷ ریال اعلام شد. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۲۶۹ ریال کاهش داشته و برابر ۴۹۲۶۸ ریال بود. قیمت یورو به طور متوسط در این هفته برابر ۴۹۵۶۰ ریال بوده است.

در بازار آزاد قیمت یورو در ابتدای هفته برابر ۹۴۰۴۰ ریال بود، که نسبت به انتهای هفته گذشته ۶۶۵۰ ریال افزایش داشته است. در روز پنجشنبه با افزایش ۱۰۴۰ ریالی نسبت به ابتدای هفته قیمت یورو برابر ۹۵۰۸۰ ریال بوده است. با توجه به نسبت قیمت جهانی دلار به یورو میتوان تخمین زد قیمت دلار در ابتدای هفته حدود ۷۹۹۵۰ ریال و در انتهای هفته حدود ۸۱۷۷۰ ریال در بازار آزاد مبادله شده است.
خبر توافق سران اتحادیه اروپا بر سر مسئله بحران پناهندگان موجب بهبود تقویت جریانات ریسک ‌پذیری شد. EURUSD نزدیک به ۹۰ پیپ جهش کرد و پوند هم در ادامه تقویت شد. این توافق باعث شده تا دولت ائتلافی آنگلا مرکل به کار خود ادامه دهد و همچنین نشان می‌دهد که با وجود بر سر کار آمدن دولت‌های پوپولیستی در ایتالیا، هنوز هم اتحاد کشورهای اروپایی از بین نرفته است.
یورو در واکنش به توافق رهبران اتحادیه اروپا در رابطه با مسئله بحران پناه جویان رشد کرده است. یورو بیشترین رشد را در یک ماه گذشته ثبت کرده و قیمت اوراق قرضه ۱۰ ‌ساله ایتالیا هم افزایش ‌یافته است.

در بازار اروپا سرمایه‌ گذاران بیشتر به گزارش ثبات سیستم مالی انگلستان توجه داشتند. این گزارش که توسط بانک مرکزی انگلستان تهیه می‌شود، نشان می‌دهد که ریسک‌های اقتصادی داخلی بدون در نظر گرفتن ریسک BREXIT در سطح نرمالی قرار دارند، با اینحال ریسک‌های جهانی در حال افزایش است. بانک مرکزی انگلستان معتقد است که وضعیت بازارهای نوظهور، بدهی چین، اعتبارات آمریکا و اروپا مهم‌ترین ریسک‌های خارجی تأثیرگذار بر سیستم مالی انگلستان هستند.
علاوه بر این در گزارش ثبات سیستم مالی انگلستان آمده است که بدهی اشخاص حقیقی و حقوقی انگلستان بسیار پایین‌تر از سطوح سال ۲۰۰۸ است و رشد اعتبارات مصرف ‌کنندگان هم سریع است. پوند انگلستان در واکنش به این گزارش توانست جهش صعودی ۲۵ پیپس را در برابر دلار ثبت کند. هنوز سرمایه ‌گذاران منتظر سخنرانی رئیس بانک مرکزی هستند.

در روز جمعه از ناحیه یورو، داده‌های تورمی منتشر شدند. هنوز نشانه قوی از تشدید فشارهای تورمی دیده نمی‌شود. اما در انگلستان شاخص GDP سه ‌ماهه اول از ۰٫۱ درصد به ۰٫۲ درصد ارتقا یافته است، که از پوند حمایت کرد. اما پوند هنوز نتوانسته به حرکات صعودی ادامه دهد.

به‌ترتیب نمودار قیمت رسمی دلار و یورو

قیمت دلار

 

منابع:
سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
سایت ایران بورس آنلاین
سایت ارانیکو
سایت شبکه اطلاع رسانی طلا و ارز
سایت بلومبرگ
سایت طلا

 

نظر بدهید