تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | ۲۶ تا ۳۱ خرداد

0
1000

? روند قیمت دلار در این هفته صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته بدون تغییر نسبت به انتهای هفته پیش ۴۲۳۲۰ ریال اعلام شد. در پایان هفته قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۱۷۰ ریال افزایش قیمت داشته و برابر ۴۲۴۹۰ ریال اعلام شد. میانگین قیمت دلار در این هفته برابر ۴۲۴۰۸ ریال بود.

? فدرال رزرو آمریکا بیش از گذشته متمایل به سیاست‌های انقباضی و افزایش نرخ بهره است. کاخ سفید در تلاش است تا با تهدید و تمسخر رقبا به توافقات تجاری بهتری دست یابد. در این میان اقدامات آمریکا و اقدامات تلافی‌ جویانه رقبا شرایط را برای اقتصاد جهانی بحرانی کرده است. این موضوع می‌تواند به ‌مرور زمان بر زنجیره‌های تأمین آسیب بزند و رشد اقتصاد جهانی را تضعیف کند و در نتیجه جریانات ریسک گریزی تشدید شوند.

? اگر تنش‌های تجاری دوباره شدت گیرند، به‌ احتمال‌ زیاد دلار آمریکا با رالی صعودی دیگری همراه خواهد شد. در حالیکه در چنین شرایطی سرمایه ‌گذاران به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو فکر خواهند کرد، اما تشدید جریانات ریسک گریزی هم موجب خواهد شد تا تقاضا برای دلار آمریکا (به‌عنوان دارایی امن و ارز رزرو دنیا) افزایش یابد.

? بازارهای جهانی همچنان تحت تأثیر نگرانی‌ها از تنش‌های تجاری قرار دارند و دیروز هم تمامی روسای بانک‌های مرکزی دنیا در کنفرانس بانک مرکزی اروپا نسبت به این موضوع هشدار دادند. با تشدید نگرانی‌ها، سرمایه‌ گذاران به دنبال یافتن دارایی‌های امن هستند و با توجه به رشد خوب اقتصادی آمریکا و افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، تقاضا برای دارایی‌های آمریکایی افزایش یافته است.

? آمار مجوزهای ساخت‌ و ساز آمریکا در ماه آوریل به نرخ سالانه ۱٫۳۶ میلیون واحد رسید و انتظار می‌رود که این بار کاهش یابد و به ۱٫۳۵ میلیون واحد رسیده باشد. آمار شروع پروژه‌های مسکونی هم در ۱٫۲۹ میلیون واحد قرار دارد و به‌ احتمال ‌زیاد در ماه مه به ۱٫۳۱ میلیون واحد رسیده است.

? برای اینکه دلار آمریکا واکنش قابل‌ توجهی به این گزارش‌ها نشان دهد، بایستی هر دو گزارش در یک جهت تغییر کرده باشند. در غیر این صورت تأثیر آن‌ها یکدیگر را خنثی خواهد کرد. همچنین معاملات خانه‌های دست‌دوم بیشترین سهم را در تراکنش‌های بازار مسکن آمریکا دارند. این شاخص در ماه آوریل به نرخ ۵٫۴۶ میلیون واحد سالانه رسید. پیش‌بینی می‌شود که مقدار ماه مه برابر ۵٫۵۵ میلیون واحد باشد.

? روند قیمت یورو در این هفته نزولی بود. در ابتدای هفته قیمت یورو بدون تغییر نسبت به انتهای هفته گذشته برابر ۴۹۹۳۸ ریال اعلام شد. در انتهای هفته قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته کاهشی ۸۱۱ ریالی داشته و قیمت یورو برابر ۴۹۱۲۷ ریال بود. میانگین قیمت یورو در این هفته برابر ۴۹۴۵۷ ریال بود. نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۶ بوده است. در داخل کشور اما این نسبت در روزهای هفته متغیر بوده و بازه ۰.۸۴ تا ۰.۸۶ را تجربه کرده است.

? شاخص‌های سهام اروپا همراه با شاخص‌های آتی سهام آمریکا رشد کرده‌اند. داده‌های PMI بخش خدماتی و تولیدی ناحیه یورو بهتر از انتظارات بازار بودند. یورو در واکنش اولیه به این گزارش‌های خوب اقتصادی رشد کرد.

? سرمایه‌ گذاران در میان تشدید تنش‌های تجاری و احتمال افزایش سریع نرخ بهره آمریکا از اخبار مثبت اقتصادی و سیاسی اروپا استقبال می‌کنند. گزارش‌های اقتصادی ماه ژوئن ناحیه یورو نشان می‌دهد که فعالیت‌های اقتصادی به ‌طور ناگهانی افزایش‌ یافته است. با این حال هنوز هم نگرانی‌هایی در رابطه با اقتصاد ناحیه یورو وجود دارد.

? از آنجایی که رشد تورم ناحیه یورو ضعیف است و تنش‌های تجاری هم روز به ‌روز افزایش می‌یابد، مقامات بانک مرکزی اروپا در تلاش هستند تا با تضعیف نرخ برابری EURUSD، اثرات تعرفه‌های تجاری ترامپ را خنثی کنند. به همین دلیل جفت ارز EURUSD در معرض فشارهای فروش بیشتری قرار دارد.

? بانک مرکزی اروپا از سیاست‌های انبساطی حمایت می‌کند و برای مدت‌ زمان طولانی از تغییر سیاست‌های پولی خودداری خواهد کرد و بحران سیاسی در ایتالیا هم هنوز خاتمه نیافته است. به‌ تازگی بحران سیاست‌های مهاجرتی آلمان هم به ریسک‌های اقتصاد ناحیه یورو افزوده است و احتمال خروج بدون توافق انگلستان از اتحادیه اروپا هم جدی است.

? یکی دیگر از اعضای کمیته سیاست‌های پولی بانک مرکزی انگلستان (Haldane) هم از افزایش نرخ بهره حمایت کرده است. انتظار می‌رود که رشد اقتصادی سه‌ ماهه دوم سال ۲۰۱۸ انگلستان ۰٫۴ درصد باشد. همچنین مخارج و انتظارات مصرف‌ کنندگان به ‌طور قابل‌ توجهی بهبود یافته است.

? انتظار می‌رود که تورم اندکی بیش از برآوردهای میان‌ مدت قبلی افزایش یابد. تمامی اعضای کمیته سیاست‌های پولی انگلستان بر این باورند که مراحل آتی افزایش نرخ بهره بایستی محدود و تدریجی باشد. هرگونه کاهش در برنامه QE با سرعت قابل پیش‌بینی و همچنین تدریجی اعمال خواهد شد.

? تمامی اعضا اطمینان دارند که کاهش رشد اقتصادی در سه‌ ماهه اول سال ۲۰۱۸ موقتی بوده است و ادامه افزایش نرخ بهره، سیاست درستی خواهد بود. بانک مرکزی انگلستان برنامه QE را تا زمانی که نرخ بهره به ۱٫۵۰ درصد نرسیده کاهش نخواهد داد. قبلاً هدف موردنظر بانک مرکزی، نرخ بهره دو درصدی بود.

به‌ترتیب نمودار قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار

نظر بدهید