تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم اردیبهشت ۹۸

0
383

ارز دولتی در هفته سوم اردیبهشت ۹۸

روند قیمتی یوروی دولتی در هفته سوم اردیبهشت ۹۸ صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۸۵ ریال کاهش نسبت به انتهای هفته گذشته ۴۶۹۸۵ ریال تعیین شد. در روز پنجشنبه قیمت یوروی دولتی نسبت به ابتدای هفته ۱۷ ریال افزایش داشته و برابر ۴۷۰۰۲ ریال تعیین شد. قیمت دلار دولتی در این هفته ثابت بوده و برابر ۴۲۰۰۰ ریال بود.

نسبت قیمت جهانی دلار به یورو در این هفته برابر ۰.۸۹ بود. در قیمتگذاری بانک مرکزی این نسبت برابر ۰.۸۹ بود. در بازار آزاد این نسبت در برخی روزها برابر ۰.۸۸ و برخی روزها (از جمله پنجشنبه) برابر ۰.۸۹ بود.

ارز در بازار آزاد در هفته سوم اردیبهشت ۹۸

روند قیمتی دلار در هفته سوم اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد صعودی بود. قیمت دلار در ابتدای هفته با ۲۵۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۴۹۵۰۰ ریال معامله شد. در روز پنجشنبه قیمت دلار نسبت به ابتدای هفته ۷۵۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۵۷۰۰۰ ریال معامله شد. متوسط قیمت دلار در این هفته برابر ۱۵۲۰۸۳ ریال بود. تفاوت نرخ فروش و خرید دلار در این هفته برابر ۶۴۶ ریال بود.

هر دلار آمریکا طی معاملات پنج‌شنبه ۲۰۰ تومان افزایش یافت و به قیمت ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان به کار خود پایان داد. نوسان‌گیران انتظار داشتند با خبر تحریم‌های جدید آمریکا دلار به کانال‌های بالاتر صعود کند. با این حال مدیریت بازارساز با قیمت‌گذاری مناسب و نزدیک به نرخ بازار آزاد توانست رشد دلار را تعدیل کند.

رشد هفتگی شاخص ارزی کشور از ابتدای اردیبهشت ماه صعودی بوده و هفته قبل دلار بیش از ۶/۶ درصد افزایش یافت. به این ترتیب بازده نرخ ارز از ابتدای سال به ۱۸.۴ درصد رسید و سودآوری دلار توانست از بازار سهام پیشی بگیرد. حال با شکسته شدن سد ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومانی مقاومت ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومانی پیش‌‌روی دلار قرار دارد.

چند فاکتور بسیار مهم اثرگذار روی قیمت دلار در این روزها یکی روزهای حساس مذاکرات چین و آمریکاست که در همین روزها انتظار می رود تا نتیجه آن مشخص شود. ترامپ در میانه مذاکرات اعمال تعرفه روی کالاهای چینی را آغاز کرده است و حتی تحریم هایی که در مورد ایران انجام داده است بی ارتباط با مذاکراتش با چین نیست. دوم کاهش تعهدات برجامی ایران و تهدید ایران به اقدامات بعدی است که در اولین واکنش در روز چهارشنبه قیمت دلار افزایش یافت.

مساله دیگر بحث تحریم های جدید ایالات متحده علیه ایران است که انتظار می رود عرضه ارز با این مسائل کم شده و قیمت آن در بازار افزایش یابد. نکته مهم دیگر راه افتادن بازار متشکل ارزی در هفته پیش رو است. در مورد این بازار و اثرگذاری آن روی قیمت ارز اختلاف نظر وجود داشته و برخی معتقد به ارزان شدن دلار و برخی معتقد به گران شدن ارز در بازار داخلی شده اند.

تحلیلگران بر این باورند که سرانجام توافق تجاری میان آمریکا و چین به دست خواهد آمد، با این حال در شرایط فعلی ریسک شکست کامل مذاکرات افزایش یافته است. افزایش تعرفه‌های تجاری باعث کاهش قیمت دارایی‌های ریسکی در سرتاسر جهان خواهد شد و علاوه بر کُندی رشد اقتصادی شاهد کاهش نقدینگی در بازارهای مالی خواهیم بود. هنوز چین اقدامات اخیر آمریکا را تلافی نکرده است و همه منتظر واکنش دولت چین هستند. باید توجه داشت که مذاکرات تجاری آمریکا و چین ادامه دارد.

روند قیمتی یورو در هفته سوم اردیبهشت ۹۸ در بازار آزاد صعودی بود. قیمت یورو در ابتدای هفته با ۲۰۰۰ ریال افزایش نسبت به انتهای هفته پیش برابر ۱۶۷۵۰۰ ریال معامله شد. در روز پنجشنبه قیمت یورو نسبت به ابتدای هفته ۸۵۰۰ ریال افزایش داشته و برابر ۱۷۶۰۰۰ ریال معامله شد. تفاوت نرخ فروش و خرید یورو در این هفته برابر ۱۵- ریال بود. متوسط قیمت یورو در این هفته برابر ۱۷۰۸۳۳ ریال بود.

گزارش‌های اقتصادی هفته گذشته ناحیه یورو نشان دادند که ایتالیا از رکود اقتصادی خارج شده و رشد اقتصادی ناحیه یورو هم به اندازه دو برابر فصل چهارم سال ۲۰۱۸ رسیده است. با این حال هنوز هم داده‌های اقتصادی ناحیه یورو در کل ناامید کننده هستند. EURUSD نتوانسته حرکت صعودی قوی را به راه بیندازد و در اکثر معاملات هفته گذشته در یک دامنه کوتاه نوسان می‌کرد.

یورو با وجود بهبود شاخص‌های اقتصادی ناحیه یورو نتوانسته حرکت صعودی قوی را به راه بیندازد و نشانه‌هایی از احتیاط سرمایه گذاران دیده می‌شود. بهبود شاخص‌های اقتصادی تنها زمانی اهمیت دارند که بر سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا تأثیر بگذارند و در شرایط فعلی به نظر نمی‌رسد که بانک مرکزی اروپا تمایلی به افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۱۹ داشته باشد.

از دید میان‌مدت هنوز ریسک‌های زیادی یورو را تهدید می‌کنند. در ماه جاری انتخابات پارلمانی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد و نتیجه تنش‌های تجاری آمریکا و اروپا هم هنوز مشخص نیست. در کنار این افزایش قیمت نفت خام هم بر اقتصاد ناحیه یورو آسیب وارد می‌کند.

روند فعلی پوند انگلستان خنثی است، اما اگر شکست حزب محافظه‌کار در انتخابات محلی ادامه یابد، شرایط برای ترزا می بسیار دشوار خواهد شد، به خصوص که در میانه مذاکرات BREXIT قرار دارد. در همین حال هنوز هم احتمال رأی‌گیری برای بی‌کفایتی نخست‌وزیر وجود دارد.

تحلیل روند نرخ ارز در هفته سوم اردیبهشت 98

نظر بدهید