بازار بورس چطور ۱۰۰ هزار واحدی شد؟!

0
1012

ناظراقتصاد: مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران در برنامه تیتر شبکه خبر گفت: همه شرکت‌ها در جذب نقدینگی در جامعه تلاش می‌کنند. رونق بازار بورس فرصت مناسبی است تا شرکت‌ها بتوانند از بازار سرمایه تامین مالی کنند.

وی گفت: برخی بازارهای مالی در کشور کاذب و مقطعی است و سرمایه گذار ناچار به سرمایه گذاری است. بعنوان مثال افزایش نرخ ارز و طلا به جای رونق به بازار سرمایه آسیب می‌رساند. خرید و فروش ارز و طلا هیچ حُسنی برای بازار ندارد جز افزایش قیمت‌ها. اما پولی که وارد بازار بورس می‌شود باعث رونق بنگاه‌های اقتصادی و رشد و اشتغال می‌شود. بازار سرمایه هنوز رشد نکرده و از ابتدای سال تا کنون شاخص کل بورس ۶ درصد افزایش یافته است. سرمایه گذار به دنبال علامت‌هایی است که تصمیم بگیرد و در تامین مالی و بازار سرمایه شرکت کند.

او گفت: در حال حاضر تامین مالی در بازار سرمایه نسبت به سال‌های گذشته راحتر است این امر بعنوان ویژگی امروز بازار سرمایه است. قالیباف اصل افزود: مهندسین مالی بر اساس نیازهای روز اقتصادی و تامین مالی، ابزار مالی تهیه می‌کنند. یکی از این ابزارها انتشار اوراق بهادار است حتی در دولت‌های قبلی برای تامین بودجه کشور اوراق منتشر می‌شد. بازار مالی سیاست گذاری مالی دارد. ما تا کنون از این پتانسیل بازار سرمایه در تامین مالی استفاده چندانی نکردیم.

کارشناس بازار سرمایه، دیگر میهمان برنامه گفت: کشور ما در تامین سرمایه تجربه انتشار اوراق بهادار را دارد.

بهروز خدارحمی پیشنهاد کرد بجای خرید و فروش ارز و طلا بهتر است ارزش افزایش و کاهش نرخ ارز تبدیل به اوراق بهادر شود و اسکناس ارز در اقتصاد کشور در اختیار وارد کننده باشد. بازار پولی باید از فرصت اوراق ارزش ارزی استفاده کند. اگر بازار سرمایه گسترش یابد، تامین مالی بخش تولید و در انتها تولید کشور رونق می‌یابد.

وی گفت: وضعیت مالی تالار شیشه‌ای بورس بسیار شفاف است. دولت باید به یک شرکت بورسی مشوق اقتصادی بدهد زیرا حوزه عملکرد آن شفاف است.

مدیر نظارت سازمان بورس هم گفت: مسئله بازار سرمایه در کنار سودآوری و نقد شوندگی بسیار مهم است.

محسن خدابخش با اشاره به اینکه این امکان باید برای سرمایه گذاری فراهم شود تا هر زمانی نیاز به پول داشت بتواند اوراق خود را نقد کند، گفت: سازمان بورس اوراق بهادار اقداماتی را انجام داده است تا مسئله نقد شوندگی از سرعت بالای برخوردار باشد. تداوم شفافیت و نقدشوندگی در بازار سرمایه با افزایش سرمایه همراه خواهد بود.

خدابخش افزود: مولد محور بودن بازار بورس موجب رشد شاخص‌های بورس، تزریق نقدینگی، رونق تولید و صنعت می‌شود. اطلاعات بورس در لحظه منتشر می‌شود و این از رانت اطلاعاتی جلوگیری می‌کند. وی از روند اطلاع رسانی ابراز رضایت کرد و گفت: هیئت مدیره شرکت‌های بورسی ملزم به انتشار صورت وضعیت مالی خود در پایان دوره مالی است تا سرمایه گذار بتواند به موقع تصمیم گیری کند.

نظر بدهید