رویکردهای نوین ارزیابی پروژه‌ ها

0
416

ناظراقتصاد: بر همین اساس ابتدا به معرفی مختصر روش‌‏های کلاسیک ارزیابی پروژه‌ ها به معرفی روش‏‌های آینده پژوهانه لازم برای ورود به روش های نوین ارزیابی خواهیم پرداخت و در انتها به تفضیل دو روش نوین ارزیابی طرح های اقتصادی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

تداوم پویایی و تحول به سوی رشد و توسعه اقتصادی، بهبود شرایط موجود در اقتصاد ملی، دستیابی به توازن پایدار بین عرضه و تقاضای کالاها و خدمات، نوسازی و شکوفایی اقتصادی برای تسریع در پیشرفت و توسعه اقتصاد ملی و سیر به سمت سطوح بالای تولید ناخالص داخلی، علاوه بر مشارکت بخش‌های خصوصی و دولتی، نیازمند تحول در تصمیم ‏گیری متناسب با نیازهای روز جهانی است.

تحولات سریع بازارها و نیاز متغیر مشتریان همراه با پیشرفت سریع علم و تکنولوژی، عدم قطعیت نسبت به تصمیم‏‌های آتی را افزایش می‏‌دهد. در شرایط فعلی پیش بینی افق‌های دور به سختی صورت می‏‌پذیرد و گاه حوادثی غیرمنتظره همانند یک سونامی پایه و اساس تصمیمات و برنامه‏‌ها را به هم می‌‏ریزد و چه بسا پس از چندی طرحی پربازده فاقد توجیه اقتصادی شود.

با این حال آینده، با تمام آشفتگی‏‌ها، ابهام‌‏ها و عدم اطمینان‏‎های خود، بی تردید تنها فضایی است که فرصت‏‌هـای بزرگ پیشتازی را در خود نهفته دارد و طبیعتاً کسانی بیشترین شانس بهره‏‌گیری از این فرصت‌ها را دارند که بتوانند به موقع آنها را شناسایی و به نحو مطلوب مورد استفاده قرار دهند. به همین جهت در این مطالعه بر آن هستیم که به بررسی روش‏ های نوین در ارزیابی پروژه‌ ها سرمایه‏ گذاری متناسب با رخدادهای جهان آتی بپردازیم.

دانلود گزارش رویکردهای نوین ارزیابی پروژه‌ ها

نظر بدهید