رکود تورمی در بازار مسکن تشدید شد

0
469

ناظر اقتصاد: آخرین آمارها از تحولات بازار مسکن در مهرماه امسال از افت ۹.۴ درصدی تعداد معاملات مسکن نسبت به ماه قبل حکایت دارد اما قیمت‌ها هنوز در روند صعودی هستند و همین مسئله به تشدید رکود تورمی مسکن دامن زده است.

وقوع رکود تورمی مسکن قطعی شده و آن‌گونه که آمارهای مربوط به تحولات بازار مسکن در مهرماه سال جاری نشان می‌دهد، این بازار تا پایان سال به‌مراتب با رکود سنگین‌تری مواجه خواهد شد.

بر اساس آمارهایی که دفتر اقتصاد مسکن و برنامه‌ریزی وزارت راه و شهرسازی از تحولات بازار مسکن منتشر کرده است، در مهرماه امسال، تعداد معاملات مسکن در مناطق ۲۲گانه تهران به ۸۱۱۷فقره رسیده که از کاهش ۹.۴درصدی نسبت به ماه قبل حکایت دارد.

تعداد معاملات مسکن تهران در مهرماه امسال، نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۴درصد کاهش دارد و در مقایسه با اردیبهشت‌ماه امسال، یعنی پرمعامله‌ترین ماه بازار مسکن افت ۵۱.۵ درصدی را تجربه کرده است؛ یعنی تعداد معاملات در این بازار حتی از نصف هم کمتر شده است.

در مقابل اما رشد میانگین قیمت مسکن همچنان در مهرماه نیز ادامه دارد بوده که همین مسئله به تشدید رکود تورمی مسکن خواهد انجامید. بر اساس آمارها در مهرماه امسال، میانگین قیمت هر متر زیربنای مسکونی در شهر تهران به ۸میلیون و ۶۳۳هزار تومان رسیده که نسبت به ماه قبل ۶.۳درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸۳درصد افزایش پیدا کرده است.

کارشناسان پیش از این هشدار داده بودند که افزایش قیمت مسکن اگر به اخراج تقاضای مصرفی از این بازار بینجامد، نقدشوندگی بازار مسکن به‌شدت افت خواهد کرد و بازار به سمت رکودی می‌رود که احتمالاً از رکود ۵ سال اخیر نیز مخرب‌تر باشد؛ چراکه در طول ۵ سال اخیر عملاً حوزه تولید مسکن به‌شدت آسیب‌دیده و اکنون نیز به‌واسطه افزایش نجومی قیمت نهاده‌های ساختمانی، تولید مسکن صرفه اقتصادی خود را از دست داده است.

بر این اساس به نظر می‌رسد احتمال به تعادل رسیدن بازار مسکن از مسیر افزایش تولید و عرضه واحدهای مسکونی بسیار بعید است و در این وضعیت ازآنجایی‌که قیمت مسکن به‌شدت چسبندگی دارد و احتمال کاهش آن بسیار بعید است؛ رکورد تورمی بازار مسکن تا زمانی که قدرت خرید متقاضیان به میزان افزایش قیمت فعلی تقویت نشود، رفع نخواهد شد.

نظر بدهید