رییس بانک مرکزی کمتر سخن بگوید!

0
233

ناظر اقتصاد :‌ یک اقتصاددان با اشاره به تغییرات صورت گرفته در ریاست بانک مرکزی ، با ارایه توصیه‌هایی به رییس جدید بانک مرکزی، کنترل تلاطمات ارزی را تنها در حیطه اختیارات این نهاد ندانست.

حیدر مستخدمین حسینی -معاون وزیر اقتصاد پیشین– با اشاره به تغییرات صورت گرفته در ریاست بانک مرکزی در این باره اظهار کرد: در ایجاد شرایط به وجود آمده در نرخ ارز قطعا نرخ ارز تنها در چارچوب وظایف بانک مرکزی نبوده است بلکه تصمیم‌های دولت هم در این باره موثر است. بنابراین نمی‌توان همه تقصیرها را به گردن بانک مرکزی انداخت. در واقع اصلاح نرخ ارز به تنهایی از عهده بانک مرکزی برنمی‌آید بلکه نیاز به کمک همه نهادها از جمله قوه قضاییه، مقننه و مجریه دارد.

او با بیان اینکه حجم نقدینگی‌های موجود در بازار و رکود فضای کسب‌ و کار هم در ایجاد تلاطمات ارزی تاثیرگذار بوده است، ادامه داد: علاوه بر این‌ها عدم اصلاح نظام بانکی که دولت قولش را داده بود، در اتفاقات بازار ارز تاثیرگذار است. همه اینها نشان می‌دهد که نرخ ارز تنها در اختیار بانک مرکزی نیست که بخواهد با تغییر ریاست بانک مرکزی همه مسائل حل شود. این اقتصاددان همچنین با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد از ارزهای کشور در اختیار دولت است، گفت: دولت خودش را مدعی این ۸۰ درصد از ارزهای خارجی می‌داند، بنابراین در حوزه مسائل ارزی اگر اتفاقی بیفتد این نیست که بانک مرکزی بطور تمام و کمال موثر باشد. هرچند این بانک وظایفی از جمله اصلاح تراز پرداخت‌ها دارد که البته در جای خود نقش آن را برجسته هم می‌کند.

مستخدمین حسینی در ادامه با بیان اینکه رییس جدید بانک مرکزی باید موضع‌گیری‌های قاطعی در اظهارنظرهای خود داشته باشد به او توصیه کرد: بهتر است ایشان کمتر مصاحبه داشته باشد و بیشتر برنامه‌های خود را پیش ببرد و فقط در مواقعی که نیاز است جهت‌دهی خاصی به رفتار بازار داده شود ارتباطش را با رسانه‌ها بیشتر کند.

نظر بدهید