سایه بازار ارز برسر نرخ سود بانکی

0
2243

ناظراقتصاد: با توجه به تحولات اقتصادی در شش ماهه اخیر بعید به نظر می‌رسد که بانک مرکزی سیاست کاهش نرخ سود بانکی را دنبال کند. اگر فضای اقتصادی در نیمه دوم سال ۹۶ مثل نیمه اول بود، بانک مرکزی احتمالا سود سپرده های بانکی را از ۱۵ درصد کمتر می‌کرد اما با توجه به اتفاقاتی که در بازار ارز رخ داده، بعید است که بانک مرکزی نرخ سود بانکی را کاهش دهد.

شرایط کنونی اقتصاد ایران با توجه به حواشی برجام تغییر کرده است. خروج آمریکا از برجام باعث شده وضعیت پیش رو متفاوت از گذشته باشد. پیامد تغییر وضعیت تغییر سیاست‌های مختلف از جمله سیاست‌های پولی و مالی، بانکی و ارزی است. اعمال تغییر در سیاست‌های تجاری هم باید در دستور کار قرار بگیرد. به نظر می‌رسد با توجه به تغییر شرایط مجلس شورای اسلامی باید بودجه سال ۹۷ را بازنگری کند و شیوه‌های کنترل بودجه و کاهش هزینه‌های دولت را تغییر دهد و از سوی دیگر تقویت نظام بانکی و اصلاحات مربوط به آن باید متناسب با شرایط کنونی پیش رود.

در این بین صرفاً اعمال سیاست‌های پولی انقباضی یا انبساطی مراد و مقصود نیست. تغییر سیاست‌های ارزی، مالی و تجاری در ارتباط با یکدیگر پرمعناتر است. تغییر شرایط اقتصادی نیاز تولیدکنندگان به سرمایه در گردش را بیشتر کرده است و تغییر نرخ ارز هم به این مسئله دامن می‌زند. طولانی شدن روند مربوط به سفارش یا دسترسی به کالای مورد نیاز، نیاز به نقدینگی را چند برابر کرده است. این مسئله‌ای است که سیاستگذاران باید در برنامه ریزی‌های آتی به آن توجه کنند. بانک‌ها هم اکنون با محدودیت در پرداخت نقدینگی دست و پنجه نرم می‌کنند و مشکل عدم بازگشت منابع توسط تسهیلات گیرندگان آن‌ها جدی است.

پیش از این پیشنهاداتی برای افزایش توان تسهیلات دهی بانک‌ها به بانک مرکزی ارائه شده که اجرای آن در شرایط فعلی موثر است. کاهش ذخیره قانونی بانک‌ها و اصلاح مطالبات معوق و کمک به تازه کردن منابع بانکی از جمله این پیشنهادات است. در فضای کلان اقتصاد این تنها بانک مرکزی نیست که نقش موثری بر نظام بانکی دارد. دولت و مجلس شورای اسلامی هم باید به دولت در این باره کمک کنند. از جمله این کمک‌ها تجدید نظر در تبصره ۱۶ بودجه سال ۹۷ است که مشکلات بانکی را تشدید می‌کند.

نظر بدهید