سقف‌شکنی در بازار سرمایه

0
277

ناظراقتصاد: رکوردشکنی‌های بورس اوراق بهادار تهران در حالی طی هفته‌های گذشته ادامه دارد که به نظر می‌رسد شاخص با فتح پی در پی کانال‌های جدید قصد دارد به زودی خود را به کانال ۱۰۰ هزار واحدی برساند. شاخص طی روزهای گذشته با جهش‌های پرشتاب وارد کانال ۹۵ هزار واحدی شد که در تاریخ بورس بی‌سابقه است.
این در حالی است که دماسنج بازار سرمایه امسال را با کانال ۷۸ هزار واحدی آغاز کرد اما اکنون در کانال ۹۵ هزار واحدی به حرکت خود برای فتح قله‌های جدید ادامه می‌دهد. تنها در آذرماه جاری شاخص چهار بار کانال شکنی کرد که این در نوع خود سابقه ندارد. اغلب کارشناسان پیش بینی می‌کنند با توجه به شرایط بازارهای داخلی و خارجی، رشد شاخص تا انتهای سال جاری ادامه یابد.
خوش‌بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت سودآوری شرکت‌های پالایشی، سیگنال‌های مثبت از بازارهای جهانی (افزایش قیمت کالاهای پایه)، تثبیت نرخ سود بانکی و همچنین آرامش در فضای سیاست خارجی مهم‌ترین دلایل افزایش معاملات در تالار شیشه‌ای عنوان شده است.
در این میان برخی تحلیلگران هم نگرانند که این بازدهی بالای بورس که نسبت به سایر بازارها برتری داشته به برخی رفتارهای هیجانی سرمایه‌گذاران دامن بزند و تداوم روند مثبت بورس به خطر بیفتد.

نظر بدهید