گزارش روزانه بورس | یک‌شنبه ۲۰ آبان ۹۷

0
209

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی شاخص کل بورس | سقوط شاخص کل بورس

ناظر اقتصاد : شاخص کل بورس با کاهش ۳۵۶۲ واحدی به ۱۸۰.۶۶۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۸۰۴۰ میلیارد ریال (۱۸۴۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۲۲۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱۶۰۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۸۸۱۹ میلیارد ریال بوده است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۰ آبانماه ۹۷ با کاهش ۳۵۶۲ واحدی به رقم ۱۸۰ هزار و ۶۶۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۳۱۵ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۱۸۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۳۶۸۲واحدی به رقم ۱۹۰ هزار و ۴۹۸ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۲۸۲۲ واحدی به رقم ۱۳۴ هزار و ۳۲۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۶۱۴۱ واحدی عدد ۳۵۳ هزار و ۹۷۵ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۳۳ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۶۰ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۸۰۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۳۸۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۷۷ هزار و ۳۰۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در آستانه نزدیک شدن به موعد سررسید تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها و در عین حال هم‌زمان با افزایش عرضه از سوی حقوقی‌ها شاهد غلبه فروشندگان سهام بر خریداران در اغلب نمادهای معاملاتی بودند، این در حالی است که تمایل برای نقد کردن دارایی‌ها و انتظار برای مشارکت در عرضه‌های پیش‌رو باعث شده تا بورس تهران شاهد تخلیه نقدینگی در اغلب سهم‌های پیشرو شامل گروه بانکها، خودرویی‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و گروه فلزات اساسی باشد. پیش‌بینی نسبت به دورنمای خاکستری بازار سرمایه در کنار انتظار برای افزایش دردسرها برای شرکت‌های بورسی در زمینه فروش و همچنین در پیش بودن رکود بزرگ در صنایع داخلی باعث شده تا چشم‌انداز بازار سهام همچنان متکی بر استراتژی‌های کوتاه‌مدت‌نگری باشد.

نظر بدهید