گزارش روزانه بورس | شنبه ۵ آبان ۹۷

0
272

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

وضعیت شاخص کل بورس

وضعیت شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام | کاهش شاخص کل بورس

ناظر اقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۲۲۱۸ واحدی به ۱۷۸,۸۴۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۸۵۶۰ میلیارد ریال (۲۴۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۷۲۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱۳۹۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۸۴۷۶ میلیارد ریال بوده است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۵ آبان ماه ۹۷ با کاهش ۲۲۱۸ واحدی به رقم ۱۷۸ هزار و ۸۴۱ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۳۷۱ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۳۸۱ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۲۶۲۴ واحدی به رقم ۱۸۸ هزار و ۲۷۵ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۲۰۹۰ واحدی به رقم ۱۳۲ هزار و ۴۶۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲۲۰۹ واحدی عدد ۳۵۲ هزار و ۸۱۳ واحد را به نمایش گذاشت.
امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۴۷ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۱۸ واحد متوقف شد.
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۸۵۶ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۲۰۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۴ هزار و ۷۸۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز بازار سهام در حالی معاملات متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی و با نقش‌آفرینی بازار گردان‌های سهام به نظاره نشستند که افزایش حجم فروش در سهم‌های مختلف به ویژه گروه پتروشیمی به قرمز پوش شدن دسته جمعی نماگرهای منتخب این بازار منتهی شد. علت ایجاد این وضعیت، انتشار اخباری درباره لزوم تسویه فروش ارز پتروشیمی‌ها با نرخ سامانه نیما تا پایان مهرماه بود که موجب افزایش حجم فروشندگان سهام در میان حقیقی‌ها شد.
در گروه خودرویی‌ها نیز معاملات پرحجم سهام در حالی ادامه یافت که گزارش عملکرد ۶ ماهه سایپا در سرفصل درآمدهای عملیاتی و بهای تمام شده با اعتراض پراکنده معامله‌گران همراه شد. در این صورت‌های مالی نرخ فروش ۵ هزار ۳۲۴ دستگاه آریو به قیمت ۴۳ میلیارد و ۸۹۵ میلیون تومان تا پایان عملکرد۶ ماهه منتهی به پایان شهریور امسال درج شده در حالی که در عملکرد سال مالی منتهی به پایان اسفند ۹۶ تعداد فروش بیش از ۸ هزار دستگاه آریو به مبلغ ۴۶ میلیارد و ۲۷۱ میلیون و ۵۶۶ هزار تومان اعلام شده بود که با پیگیری سازمان بورس اصلاح این صورت‌های مالی در دستور کار قرار گرفت.

نظر بدهید