سناریوهای پیش‌ روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمز پایه

0
531

ناظراقتصاد: هر چه زمان می‌گذرد، ارزهای رمز پایه به عنوان پدیده‌های نوظهور اقتصاد جهانی بیشتر خودنمایی می‌کنند و به همان میزان نیز موضع گیری‌ها در موافقت و مخالفت با آنها رنگ و بوی جدی‌تری به خود گرفته است. به نظر می‌رسد آینده ارزهای رمز پایه بیش از هر چیز به پذیرش یا رد آن توسط دولتمردان کشورها و رسمیت آنها در اقتصاد جهانی، بخصوص اقتصادهای پیشرفته و بزرگ بستگی دارد.

در یک دسته‌بندی کلی، کشورهای مختلف جهان به دو گروه شامل موافقان و مخالفان گسترشکتاب سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمز پایه ارزهای رمز پایه با شیوه و روند فعلی تقسیم‌بندی می‏شوند. در یک سر طیف کشور آمریکا و برخی شرکای اروپایی آن قرار دارند که مخالف گسترش و رواج ارزهای رمز پایه به شمار می‌روند (البته در زمان پیدایش و شروع ارزهای رمز پایه مخالفت جدی نداشتند و در ماه‌های اخیر موضع‌گیری آنها علیه ارزهای رمزپایه بیشتر شده است) و در سمت مقابل کشورهای موافق توسعه و گسترش این ارزها قرار دارند که ارزهای رمز پایه را به عنوان ابزاری برای مبادله و پس‌انداز به رسمیت شناخته و بسترهای فنی و حقوقی لازم را نیز برای آن فراهم نموده‌اند.

با توجه به گسترش روزافزون ارزهای رمز پایه و ابعاد تاثیرگذار آن بر اقتصاد جهانی، بررسی روندهای آینده این پدیده نوظهور از اهمیت بسزایی برخوردار است و از منظر آینده‌پژوهی می‌توان ۳ سناریو برای آن متصور بود:

۱-در سناریو اول فرض می‌شود که وضعیت فعلی بازار ارزهای رمز پایه و از جمله بیت‌کوین حد نهایی توان و حد بالفعل شده این بازار باشد و ارزش بازار و معاملات روزانه و تعداد آنها بیشتر از این توان افزایش ندارد و در محدوده فعلی باقی می‌ماند و در آینده نیز با محدودیت‌ها و نوسانات شدید قیمتی که برای آن پیش می‏آید یا پیش می‌آورند و به تدریج از عرصه مبادلات بین‌المللی و سرمایه‌گذاری خارج خواهند شد.

۲- سناریو دوم بر این فرض استوار است که کشورهای موافق گسترش ارزهای رمزپایه روز به روز، به تقویت و بسترسازی بیشتر برای ارزهای رمز پایه پرداخته و در این هدف نیز موفق شوند. کمترین دستاورد این سناریو این خواهد بود که ارزهای رمز پایه در کنار دلار به رسمیت شناخته می‌شود و اهرم فشاری که از طریق دلار بر تجارت خارجی برخی از کشورها تحمیل می‌شود به تدریج تضعیف می‌گردد.

۳- بر اساس سناریو سوم، NSA (آژانس امنیت ملی آمریکا) بیت‌کوین را به‏منظور یک آزمایش «نرمال‌سازی» طراحی کرده ‏است تا آگاهی و اطلاعات بیشتری درباره ماهیت یک ارز رمز پایه به مردم داده‏ شود. سپس، پول‌های اعتباری طبق برنامه از رده خارج می‌شوند و ارز رمز پایه جدیدی تحت نظارت دولت، جای آن را می‏گیرد. شاید دلایل و قرائن این سناریو جای تردید و سوال داشته ‏باشند اما قطعاً یکی از گزینه‌‏های اصلی آمریکا در مواجهه با ارزهای رمز پایه و بخصوص بیت‌کوین، حذف ارزهای رمز پایه کنونی با ترفندهای مختلف و ایجاد یک ارز رمز پایه با مدیریت اقتصاد آمریکا می‌تواند باشد.

در هر حال فارغ از اهداف طراحان و مسیرهایی که برای آن می‌توان متصور بود، شناخت کامل، داشتن برنامه و راهکارهای تبدیل تهدیدهای احتمالی به فرصت می‌بایست جایگزین انکار، دوری و نگاه بدبینانه در موضوع ارزهای رمز پایه بشود. به صورت خلاصه موارد زیر پیشنهاد می‌گردد:

۱- شناسایی ابعاد مختلف ارزهای رمزپایه و استفاده از معتبرترین آنها (بیت‌کوین) به صورت آزمایشی و محدود در تجارت خارجی.

۲- هماهنگی و برنامه‎ریزی دستگاه‌های مرتبط برای سیاست‏گذاری و بررسی جنبه‌های فنی جهت بررسی و طراحی یک ارز رمز پایه ملی یا مشارکت با کشورهای همسو در طراحی ارز رمز پایه فراملی یا منطقه‌ای.

۳- سیاست‏گذاری و الگوبرداری از سایر کشورها در جهت رفع دغدغه مالیاتی و پول‌شویی ناشی از ارزهای رمز پایه.

۴- پیگیری و طراحی ارزهای رمز پایه مشترک در سازمان‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای که ایران در آنها عضویت دارد.

کتاب سناریوهای پیش روی اقتصاد جهانی در مواجهه با ارزهای رمز پایه

نظر بدهید