سومین خبر خوب نفتی

صادرات ايران در چين ذخيره می‌شود

0
275

ناظر اقتصاد: یک روز پس از آنکه وزیر نفت هند اعلام کرد که دو شرکت هندی، برای خرید نفت از ایران در ماه نوامبر ثبت سفارش کرده‌اند، خبر رسید که تانکر ایرانی در چین نفت تخلیه کرده است. این تخلیه برای ذخیره نفت در چین انجام شده تا بعدا امکان فروش آن به این کشور با کشوری ثالث فراهم باشد. در خبری دیگر، دولت امریکا اولین عقب‌نشینی خود را از تحریم‌ها علیه ایران انجام داد و به میدان گازی مشترک ایران و انگلیس اجازه ادامه فعالیت داد.

خبر دوم

دوشنبه، نفتکشی حامل ۲ میلیون بشکه نفت ایران محموله خود را در یک مخزن ذخیره در بندر دالیان در شمال شرقی چین تخلیه کرد. رویترز روز گذشته نوشت: روز دوشنبه نفتکشی حامل ۲ میلیون بشکه نفت ایران محموله خود را در یک مخزن ذخیره در بندر دالیان در شمال شرقی چین تخلیه کرد. اما خریداران نفت ایران، سومین تولیدکننده بزرگ اوپک پس از تحریم‌های ایالات متحده امریکا علیه بخش نفت این کشور، که در ۴ نوامبر اجرایی می‌شود کاهش یافته‌اند. ایران قبلا در دور آخر تحریم‌ها در ۲۰۱۴ نفت خود را در مخزنی در بندر دالیان چین نگه می‌داشت و بعد به خریدارانش در کره‌جنوبی و هند می‌فروخت. به گزارش یک منبع کشتیرانی در دالیان، یک نفتکش بسیار بزرگ که برای شرکت ملی نفتکش ایران کار می‌کند، نفت ایران را به یک مخزن متصل در بخش زینگانگ بندر رساند. این اولین محموله نفت ایرانی بود که طی چهار سال اخیر در این مخزن تخلیه شد. طبق اطلاعات رادار نفتکش‌ها، این نفتکش بندر نفتی جزیره خارک ایران را در ۱۲ سپتامبر ترک کرده بود.

منطقه زینگانگ محل چندین مخزن ذخیره نفت است که ذخایر تجاری و استراتژیک را نگه می‌دارد. شرکت نفت ملی چین و شرکت دالیان پورت هر دو مسوول ذخیره‌سازی نفت در این مکان هستند. یک مدیر سایت ذخیره‌سازی نفت خام در بندر دالیان چین نظری نداد و گفت به خاطر تحریم‌های امریکا اکنون بدترین زمان برای هرگونه اظهارنظر در مورد نفت ایران است.

اطلاعات ردیاب‌ها نشان می‌دهد که نفتکش‌های دیگری هم در یک هفته آینده به دالیان می‌رسند. برخی از این محموله‌ها قرار است ذخیره شوند چون پالایشگاه‌های این منطقه تجهیزات فرآوری نفت ایران را ندارند. نگه داشتن نفت در مخزن‌های ذخیره به مالک آنها این امکان را می‌دهد که در آینده آن را به چین یا خریداران دیگر منطقه بفرستند. در اوایل ۲۰۱۴ نفت مخزن‌های ذخیره دالیان به کره‌جنوبی و هند فرستاده شده بود.

خبر سوم

رویترز روز گذشته در خبری دیگر اعلام کرد میدان گازی رهام که حدود ۵ درصد نیاز گاز انگلیس را برطرف می‌کند، اکنون یک مجوز جدید برای فعالیت از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی امریکا (OFAC) دریافت کرده است. به نقل از رویترز، این مجوز به شرکت سریکا انرژی اجازه می‌دهد به برداشت خود از سهم ۵۰ درصدی بریتیش‌پترولیوم در این میدان گازی ادامه دهد. طبق این مجوز که تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۹ اعتبار دارد و احتمالا تمدید خواهد شد، درآمد ایران از این میدان گازی تا پایان تحریم‌ها در یک حساب سپرده نگه داشته می‌شود. بریتیش پترولیوم در ماه مه اعلام کرد کار در رهام را متوقف کرده و به دنبال کسب معافیت از تحریم‌های امریکا علیه ایران است.OFAC اطمینان داد که موسسات امریکایی تامین‌کننده کالا، خدمات و پشتیبانی برای رهام مشمول تحریم‌های ثانویه امریکا نمی‌شوند. این اقدام OFAC باعث ادامه تولید میدان گازی رهام خواهد شد.

تحریم‌های قبلی امریکا بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ میدان گازی رهام را بسته بود. میدان گازی رهام در سال ۱۹۷۷ با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت نفت ایران و بریتیش پترولیوم کشف شد. بریتیش پترولیوم سال‌های زیادی در ایران کار کرده است. این شرکت در سال ۲۰۱۰، یک سال قبل از تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران رهام را بست و در سال ۲۰۱۴ پس از اخذ معافیت از تحریم‌ها تولید خود را از سر گرفت.

نظر بدهید